„Zaměstnavatelé jeho vydání často podmiňují vrácením třeba nějakého pracovního vybavení ze strany pracovníka. To však není možné. Je to věc, která s tím nesouvisí a kterou může zaměstnavatel řešit třeba žalobou,“ vysvětlil časté potíže liberecký odborář Milan Šubrt.

Zákoník práce určuje, co se v zápočtovém listu může a naopak nemůže uvést. Například údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, je zaměstnavatel povinen uvést na žádost pracovníka v odděleném potvrzení.

„Tyto údaje by totiž mohly pracovníka poškodit při žádání o jinou práci,“ vysvětlil Šubrt s tím, že další věcí, kterou zaměstnavatel nesmí v potvrzení uvádět, je důvod o ukončení pracovního poměru.

Dalším problémem bývá takzvaný pracovní posudek. Zaměstnavatelé podle zákona nemají právo dávat reference o zaměstnanci jeho novému zaměstnavateli nebo zájemci. Ten si zároveň nesmí u bývalého zaměstnavatele cokoli zjišťovat. „Posudek se vypracovává jen na žádost zaměstnance. Firma ho sama od sebe vypracovat nemůže,“ uzavřel Milan Šubrt.