VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměna vedení nemocnice: Hořkost, neochota či záměr?

Liberec – Nepochopitelný odkup služebních notebooků a absence včasného předání účetní agendy. Dvě věci, které rozvířily vody zdánlivě poklidného předání funkcí odcházejícího a nastupujícího vrcholného vedení Krajské nemocnice Liberec. O potížích informovala Danka Kaššovicová, nová ekonomická ředitelka nemocnice.

4.3.2011 5
SDÍLEJ:

Liberecká nemocnice. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šimr

„Požádala jsem Miloslavu Tanečkovou, bývalou ekonomickou ředitelku, o předání účetní agendy ke dni 28. února 2011, tedy ke dni jejího odchodu z funkce. Do dnešního dne se tak však nestalo, dostaly se mi do rukou pouze materiály k 22. únoru,“ objasnila Kaššovicová.

Běžný standard

Jak zdůraznila, předávací protokoly, které měly obsahovat deník účetních operací, přehled majetku a vnitropodnikové rozbory hospodaření, jsou běžným standardem při přebírání manažerských funkcí.

Proto nepovažuje za dostačující odkaz Miloslavy Tanečkové na účetnictví na nemocničním serveru. Navíc míní, že protokol proti podpisu o stavu hospodaření by byl vhodným vyčištěním stolu pro obě strany. Bývalá hlavní ekonomka však oponuje, že o předání k datu 28. února nevěděla. Byla v domnění, že stačí k 22. únoru. Na to dle svých slov má svědky.

To, že předávací protokol byl předán a to dokonce k 21. nikoliv k 22. únoru, jak zaznělo, potvrdil i předseda dozorčí rady a krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.

Málo komunikují?

„Myslím, že za těmito mediálními přestřelkami je především problém nedostatečné komunikace,“ okomentoval Novák vzniklou situaci. „Předávací protokol je spíše formální záležitost. Jsou v něm vytyčeny hlavní body, o něž se později opírají požadavky na kompletní dodání účetní agendy. To je poměrně složitá procedura a nejde vyhotovit ze dne na den,“ vysvětlil Novák.

„Požadavek se mi donesl až právě posledního února. Mimo jiné na zálohování účetnictví. Zaúkolovala jsem své podřízené, jestli však poté vše odevzdali, jsem se již nestarala,“ vysvětluje Tanečková. Jak dodala, chtělo se po ní nemyslitelné množství dat. Navíc po posledním únoru přišla i o přístup do účetních programů.

„Paní Tanečková mi mohla zavolat a přístupy bych jí samozřejmě zařídila. Napřímo, nikoliv přes média, se mnou však začala komunikovat až včera. Přístupy jí samozřejmě zřídíme,“ potvrdila Kaššovičová.

Radní je nešťastný

„Musím říct, že mě nastalá situace velmi trápí. Tento stav rozhodně neprospívá jménu nemocnice a poukazuje na ni i odborná veřejnost, tedy lékaři,“ zdůraznil radní pro zdravotnictví Novák. Šachové tahy kolem předávání účetních dokladů ale nejsou jedinou neznámou kolem odchodu bývalého managementu.

Spekuluje se také o tom, proč po bývalém vedení zůstaly „prázdné“ stoly. Tedy proč si bývalý ředitel Nečesaný a jeho ekonomická ředitelka Tanečková odkoupili služební počítače. A to už závěrem roku, kdy ze strany zřizovatele, tedy Krajského úřadu v Liberci, přicházely signály o možných změnách ve vedení. Ačkoliv nakonec vedení KNL podalo rezignaci samo a mezi krajem a bývalým představenstvem to vypadalo na rozloučení fajn kamarádů.

„To už je naprosto bizarní. Notebooky jsme používali i k řadě soukromých účelů, měl jsem tam například spoustu přednášek pro TUL, soukromou poštu, to všechno jsem si měl přetahovat? Máme potvrzení od našeho IT oddělení, že na noteboocích nejsou žádné údaje z nemocnice. Jestli o ten můj počítač někdo stojí, tak mu ho rád prodám.

Počkáme si na vývoj situace, tušil jsem, že se to tímhle směrem pohne, ale netušil jsem, že to bude takhle brzy a takhle amatérsky,“ brání se Nečesaný.
Danka Kaššovicová však argument podtrhující používání nemocniční výpočetní techniky k soukromým účelům nepovažuje za vhodný. Miloslavě Tanečkové ale používání pracovních notebooků k osobní potřebě připadá jako běžné.

Prohlašuji, že si nejsem k dnešnímu dni 28. 2. 2011 vědom žádných závažných skutečností, které by mohly ohrozit KNL.
Podpis bývalé ekonomické ředitelky Miloslavy Tanečkové ještě 3. března 2011 nové vedení nemocnice na tomto dokumentu k dispozici nemělo.

„Často jsme pracovali doma po pracovní době. A přece nebudeme přeskakovat z jednoho počítače na druhý,“ podotýká bývalá ekonomická ředitelka.
Miloslava Tanečková však nemá na svém kontě jen nepředání účetní agendy a odkup notebooku. Jako jediná z odstupujícího managementu neodevzdala prohlášení, ve kterém by měla potvrdit, že k 28. únoru roku 2011 si není vědoma žádných závažných skutečností, které by mohly ohrozit Krajskou nemocnici Liberec.

„Vůbec jsem nevěděla, že se po mně podpis na dokumentu chce. Byla jsem přítomna podpisu Luďka Nečesaného a měla jsem za to, že jeho podpis jako vrcholného představitele, generálního ředitele a předsedy představenstva stačí. Nikdo mi neřekl, že jej mám podepsat taky,“ uvedla Miloslava Tanečková.

„Rád bych to celé vnímal jen jako nedorozumění mezi stávající a minulou ekonomickou ředitelkou. Ale pokud budou útoky pokračovat i nadále, budeme se bránit a to velmi ostře, na hlavu si dělat nedáme,“ řekl za bývalé vedení Nečesaný.

Chystá se audit

Spekulace by měl vyvrátit audit, který je standardní záležitostí při výměně vrcholného managementu. Nové vedení na něj vyhlásí veřejnou zakázku v dohledné době. „Nový management na to má plné právo a důsledná kontrola by měla veškeré spekulace vyvrátit. Předpokládám, že pokud by v účetnictví KNL byly nějaké problémy, byly by velmi pravděpodobně známy už mnohem dříve,“ uzavřel z titulu předsedy dozorčí rady a krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák.

Spoluautor: Jana Švecová

Autor: Pavlína Stránská

4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
VIKTORIE VRŇATOVÁ Narodila se 24. května v liberecké porodnici mamince 
Věře Vrňatové z Mníšku u Liberce. Vážila 3,95 kg a měřila 50 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 21. týdne roku 2017

Pupeční šnůra.

Deník nastávající prvorodičky 32.týden

Můj soused zabiják: lidé z Bystrce Kajínka většinou vítají, cítí se i bezpečněji

Brno - Odsouzený a omilostněný dvojnásobný vrah Jiří Kajínek bydlí v brněnské Bystrci. Sousedům většinou nevadí.

Ligový finiš: zamíchá liberecký Slovan pohárovými kartami?

Severní Čechy - Slovan hostí Mladou Boleslav, která se na dálku přetahuje s Teplicemi o Evropskou ligu. Jablonec se bude loučit se sezonou v Karviné.

Unikátní staročeské trhy začínají už zítra. Ty příští ale může ohrozit EET

Turnov - /PROGRAM/ Robert Křesťan a Druhá tráva, Buty či Monkey Business. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Chtěl levné zlato, ale narazil na podvodníka

Jablonec n. N., Trutnov - Kilo zlata jen za deset tisíc korun! S tak výhodnou investicí počítal čtyřicetiletý muž z Trutnovska, který se rozhodl využít bazarovou nabídku přes internet. Že jde o neúměrně nízkou částku, jej nezarazilo. A rozhodl se nakupovat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies