VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni si své tresty mohou odpracovat. Třeba i ve škole

Liberec – Vězni, kteří nebyli odsouzeni k trestu odnětí svobody, si svůj trest mohou dle zákona odpracovat. Vězňům práci zprostředkovává probační a mediační služba v Liberci, která blíže spolupracuje s organizacemi v Liberci. „Organizace si u nás podají požadavek.

17.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

My pak zprostředkujeme další kontakt vězně s institucí,“ uvedla Blanka Dejnožková z Probační a mediační služby v Liberci. Vězni vykonávají trest prací v krajské vědecké knihovně, technických službách a také v řadě základních škol. Zkušenost s vězni v těchto institucích je však rozporuplná.

„V minulých letech tu trest někteří vykonávali. Zkušenosti jsou ale různé. Na jedné straně je to užitek pro školu, na druhé mnoho starostí,“ sdělilo vedení Základní školy v Liberci v ulici 5. května. I Základní škola ve Vesci má s vězni špatnou zkušenost.

„Chápeme, že je to šance pro vězně, často ale nepracují, jak mají. Snažíme se jim vyjít vstříc a nedávat jim těžké práce, přesto vidíme spolupráci černě,“ uvedlo vedení školy. Dětské centrum Sluníčko v Liberci má příjemnější zkušenosti.

„Loni jsme s vězni neměli problém. Letos zatím oba zaměstnaní neodpracovali ani hodinu, ale doufáme, že se to změní,“ přiblížila ředitelka Sluníčka Anna Vereščáková. Vězni pracující v základních školách se s dětmi nestýkají. „Vykonávají úklidové práce nebo práce v prádelně, takže se s dětmi nepotkají,“ vysvětlila ředitelka Sluníčka Vereščáková. Nad vězni má stálý dohled mediační a probační služba v Liberci.

„Instituce nám měsíčně zasílají počet odpracovaných hodin. Také provádíme namátkové kontroly,“ vysvětlila Dejnožková z probační a mediační služby. Alternativní tresty se ukládají u méně vážných trestných činů. „Trest je udělován na určitou dobu, mají stanoveno, kolik hodin mají odpracovat. Za každou nevykonanou hodinu práce je jeden den odnětí svobody,“ uvedla pracovnice probační a mediační služby Dejnožková.

Alternativní tresty jsou jinou možností, jak pachatele potrestat. Jejich účelem je snaha vyhnout se negativnímu působení vězení, především potížím s bydlením a zaměstnáním po návratu z vězení a také zpřetrháním sociálních vazeb. Vězni ale také musí chtít tuto šanci využít.

(Libuše Jelínková)

Autor: Redakce

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Magnetická rezonance

Vyšetření pacientů v Liberci se výrazně zlepší

SKST Liberec a David Marek

Bezchybný David Marek zrežíroval výhru Liberce v Hradci

POZVÁNKA: Pivní svátek chystá liberecká radnice na 2. září

Liberec – Milovníkům piva bude patřit první sobota v září, kdy se na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí uskuteční první ročník Libereckého pivního festivalu.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Liberec – Náročnou a po vichřici zablácenou trať absolvoval na drsné osmdesátce nejrychleji Michal Vlášek v čase 3:05:52.44 hod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení