Dali byste ještě dohromady slavnou Pythagorovu větu? V libereckém iQparku vám na jednom z exponátů jednoduše znázorní, jak se voda ze čtverců nad oběma odvěsnami po otočení kruhu přelije do obsahu čtverce nad přeponou a poučku, která strašila generace školáků, už nikdy nezapomenete.

A takových vynálezů tu mají desítky. Na jednoduchých příkladech vám tu ukážou, jak funguje vodovod, solární energie, můžete si tu na kole s alternátorem „vyšlapat“ elektřinu, která je zapotřebí k zapojení notebooku. Uvidíte stroj času, solární panely, na vodním válci si změříte a s údivem se přesvědčíte, že sedmdesátikilové tělo tvoří skutečně padesát litrů vody, nebo se můžete zvážit na kosmické váze a zjistit, že zatímco tady na Zemi se za svou váhu stydíte, na Měsíci byste vážili jen 12 kilo.

Zato když zmáčknete tlačítko s nápisem Slunce, naskočí rovné dvě tuny. „Tenhle exponát mají rády hlavně ženy. Koncipován je tak, že buď si jen tak pro zábavu namačkáte, kolik byste vážili na jednotlivých planetách sluneční soustavy, a nebo se můžete zahloubat proč a zvolit si odpovědi podle složitosti. Našim cílem je, aby návštěvníci odcházeli pokud možno s nezodpovězenými otázkami, které je donutí vyhledat si další informace třeba na internetu nebo v encyklopediích. Vzbudit zájem o techniku, o to nám jde,“ vysvětluje Pavel Coufal, ředitel jedné z nejnavštěvovanějších atrakcí v ČR – libereckého iQparku.

Pokračujeme kolem vodních kaskád či průřezu splachovacím záchodem a jednoduše znázorněném domovním rozvodu vody k věrné imitaci hornické štoly. Trochu se přikrčím a pak už si prohlížím a ohmatávám horniny, které se u nás těžily. Když nepoznám, pod jednoduchou klapačkou se dočtu.
„Tady máme další z velkých optických klamů,“ vede mě můj průvodce k obrovskému černému tunelu, po jehož stěnách se otáčejí barevné hvězdičky, uprostřed pevná kovová lávka.

Zkuste ji přejít,“ doporučuje mi. Sleduju pohybující se magické obrazce a lávka se pode mnou rozhoupe. Směřuju si to po obživlém mostě od zábradlí k zábradlí k pobavení druhých. Lávka se ani nehne. Optický klam jen vyřadil centrum rovnováhy. Když zavřu oči, svět se zase zastaví.

Míjíme zrcadlový labyrint, mimochodem tu mají o jedno zrcadlo víc než ve slavném petřínském bludišti. V nedalekém bludišti chystají po křišťálovém a tajemném labyrintu ještě další – laserový. Tím vznikne v Liberci největší zrcadlové bludiště v Evropě.

Vynálezy vyvážejí do světa

Pokračujeme k dalším „vynálezům“, které vymýšlejí a zhotovují zaměstnanci zdejšího iQparku. S takovým úspěchem, že některé dokonce vyvážejí do světa. „Je to týmová práce, hodiny sedíme nad jednotlivými nápady. Pak putuje nápad z papíru do počítače a odtud do zámečnické, sklenářské a truhlářské dílny,“ říká ředitel centra. Žasnu nad nápady a šikovností zdejších lidí. Žádný import, česká hlava a české ruce.

„Struktura není schválně dělena podle jednotlivých oborů, ale tak, aby si v určitém prostoru našel každý člen rodiny, co ho baví. Nechceme, aby se maminka nudila hodinu v sekci fyziky, odkud se zase nechce hnout tatínek,“ vysvětluje mi Pavel Coufal koncepci, když míjíme sloupec se zelenou kapalinou. Roztočí vrtuli a já sleduju, jak se díky efektu zvaném Corielisova síla stáčí nejen vír v umyvadle, ale dokonce i toky řek nebo například i kolejnice na severní polokouli výlučně doprava.

Přicházíme do horního patra, kde v obrovském, příjemně zbarveném prostoru čekají další a další vynálezy. Po hodině , kdy jsem iQparkem doslova prolétla, se ani trochu se nenudím. Slibuji si, že se sem musím brzy vrátit. Maskuji to zájmem syna, ve skutečnosti se sem těším sama.

Komenský bude patronem

Příští rok v březnu, přesně na Den učitelů, kdy si připomínáme Komenského „Škola hrou“, tu otevřou šest nových podlaží. Čtyři zaplní další exponáty, v dalším plánují výstavu obdobných vynálezů z celého světa a hlavně tu otevřou laboratoře, kde budou experimentovat s nejrůznějšími pokusy jak děti, tak dospělí. „Prostor nám umožní instalovat větší exponáty.

Třeba speciální simulátor, v němž na vlastní kůži zažijete třeba zemětřesení nebo skutečnou vichřici,“ představuje další plány ředitel iQparku. Bude tu i simulované studio předpovědi počasí, kde se návštěvníci stanou na chvíli rosničkami. „Také tu nainstalujeme „pitevní stůl“, kde si děti vyzkouší znalosti z anatomie,“ prozrazuje ředitel.

Rozšíření je nevyhnutelné. Kapacita přestává stačit, vždyť jen za poslední rok si liberecké IQ centrum prohlédlo neuvěřitelných 130 tisíc návštěvníků od nás i z ciziny. Během několika let má navíc přímo naproti Babylonu vyrůst obrovské Science learning centrum, bezkonkurenčně největší u nás a jistě srovnatelné s těmi, která s radostí a zájmem vyhledávají malé i velké děti po celém světě.