Hned za branou podupává v rozpuštěných vločkách Gabriela Taušová. Do zvuku koled, které ani v obchodních centrech a ani tady nezní vánočně, nabízí skutečně krásné, pravé české skleněné ozdoby. „Lidé si je prohlížejí. Mají zájem, ale odrazuje je cena,“ říká dívka. „Jenže je to ruční práce, je to něco jiného než ty z obchodních řetězců,“ dodává. Nádherné ozdoby přivezla až ze Dvora Králové, tradičního centra jejich výroby.

Počet návštěvníků dává za pravdu, že lidé mají letos hluboko do kapsy. „Očekávám tak třetinové tržby proti loňsku,“ potvrzuje mi prodavač sportovního oblečení. A to sem jezdí pravidelně z Hradce Králové. Právě oděvní sortiment tvoří velkou část nabídky. Naleznete tu ale i knížky, originální bižuterii včetně geniálních spon do vlasů s půvabným názvem „vlasodržky“, stříbrné šperky či půvabné dětské stoličky dovezené až z Thajska. Exotikou dýchne i knižní stánek cestovatele Václava Špillara.

Lidé obhlížejí také stánky s klobásami, jelítky z domácí výroby Jaroslava Paruse z Libiše u Prahy. Lákavě vypadá i bochník ementálu a pravé domácí máslo. Vánočního sortimentu je pomálu. „Chtěla jsem tu nakoupit speciální plech na vanilkové rohlíčky, ale nemají ho tu,“ prozrazuje u stánku s tisícem neuvěřitelných kuchyňských „udělátek“ paní Jindra Šebánková z Liberce. „Chodíme sem už léta a je to pořád stejné, na kraji tepláky, vzadu pečené klobásy, ale už to patří k atmosféře,“ usmívá se.

Zvláštnosti a zajímavosti, které pod stromečkem potěší svou originalitou se tu ale rozhodně najít dají. „Lidé sem chodí, protože tu naleznou hlavně příjemnější ceny než v maloobchodě,“ vyzdvihuje jedna z organizátorek trhů na libereckém výstavišti.

A přesto, že se jedná o trhy, i tady se dá vystopovat pravé, duchovní poselství Vánoc. Svůj stánek s vlastními výrobky tu mají nejen liberecké chráněné dílny, ale i Domácí hospicová péče sv. Zdislavy s informačními letáky.