Tradice kamenářství a šperkařství, kterou kdysi Turnov proslul a kterou jeho obyvatelé nechali téměř zaniknout, se vrací. Ovšem již ne jako tradice živá, nýbrž jen jako muzejní expozice.

Návrat to není levný. Stavba nápodoby dřevěného domu, jakých ještě před sto lety stávala v srdci Českého ráje spousta, přijde na částku přes sedm milionů korun a nebyla by možná bez finanční dotace Evropské unie. Nyní, kvůli splnění termínů a úředním předpisům, musí dalšího půl milionu přihodit na projekt Liberecký kraj, zřizovatel Muzea Českého ráje Turnov.

„Aby mohla být stavba dokončena v termínu, který stanovuje smlouva o dotaci, je nezbytné ji zkolaudovat. To ovšem znamená provést i venkovní úpravy terénu, s nimiž původní rozpočet nepočítal,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová. „Bez venkovních úprav by stavba nebyla zkolaudována a Unie by kraji dotaci nevyplatila,“ vysvětlila.

Novodobá roubenka podle starého vzoru vyrůstá na zahradě turnovského muzea a měla by být dokončená a zkolaudovaná do konce letošního srpna. „Veřejnosti bude dům společně s expozicí zpřístupněn v průběhu září,“ plánuje ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Broušení kamenů

Dům, pro nějž muzeum razí termín „kamenářský“, má totiž veřejnosti přiblížit prastarou místní tradici broušení drahých kamenů. Část expozice bude vyhrazena historii broušení kamenů, zlatnictví a šperkařství v partnerském německém městě Idar – Oberstein, kam se v průběhu 19. století přestěhovala řada turnovských řemeslníků a podstatným způsobem ovlivnila tamější technologie.

V Kamenářském domě mají být v provozu také interaktivní řemeslnické a výtvarné dílny pro školáky a veřejnost. „Stálé místo v domě bude mít zlatnická dílna, příležitostně dílny řemeslnické,“ vysvětlila ředitelka muzea.

Patro objektu má obsadit expozice ze sbírky výtvarníka, historika umění a etnografa Josefa Václava Scheybala, jenž se systematicky zabýval lidovým uměním a architekturou v Českém ráji a Pojizeří. Obsáhlou celoživotní sbírku turnovské muzeum loni získalo od muzea v Jablonci nad Nisou, kde Scheybal žil a zemřel.

Projekt Kamenářského domu připravovalo turnovské muzeum již od roku 2002. Díky tomu, že Turnov v těch letech obnovil oficiální styky s německým Idar – Obersteinem, které přerostly v roce 2006 ve smluvně zpečetěné partnerství, vznikl nápad představit společnou a v rámci Evropy ne právě obvyklou tradici obou měst.

Zbořen a postaven

„Muzeum pro svůj záměr vytipovalo objekt, který rámcově zapadá do památkové zóny města a který má své opodstatnění,“ vzpomíná Vladimíra Jakouběová.

Tímto objektem se měla stát replika dřevěného roubeného domu číslo popisné 19 na horním rohu Havlíčkova náměstí. Dům, jenž byl posledním pozůstatkem kdysi běžné dřevěné zástavby v Turnově, prohrál svoji existenci v roce 1975 ve prospěch stavby megalomanské krabice telekomunikační ústředny ve stylu socialistického futurismu. Ústředna, dnes již postrádající původní smysl, straší na Havlíčkově náměstí dodnes obří plastikou stylizované zeměkoule s nezbytnou holubicí míru.

„Roubenka měla být původně rozebrána a přenesena do Dolánek k Dlaskovu statku, kde měl být postupně vytvořen skanzen tradiční pojizerské lidové architektury,“ prozradila ředitelka muzea. Kvůli tomu byl detailně změřen a zdokumentován každý detail domu a jeho konstrukce. „Při rozebírání se ale zjistilo, že dřevěné části jsou ve velmi špatném stavu a napadené červotočem. Ze záměru nakonec sešlo,“ doplnila. Díky někdejším plánům mají památkáři k dispozici přesnou dokumentaci domu, takže nyní, 35 let po jeho zbourání je možné jej napodobit takřka prkno po prkně.