Projekt je rozdělený do celkem třech etap, které mají tři různé investory i zhotovitele. Všechny ale spojuje jednotná podoba dle návrhu architekta Radima Kousala. „Stav území byl tristní. Tento projekt je založený na konceptu nového urbanismu, který splňuje nejnovější trendy stavby měst. Jde o město krátké vzdálenosti s generační a sociální rozmanitostí území,“ popsal architekt.

V oblasti ohraničené ulicemi Kladenská, Tatranská a U Nisy došlo na jaře k demolici většiny původních budov, ve finále zde zůstanou zachovány pouze dvě. Po dokončení stavby se stane oblast průchozí. „Území se navýší o 2 500 metrů čtverečních zelených ploch, rozšíří se i veřejná prostranství, o 3 700 metrů čtverečních,“ dodal Kousal. Kromě bydlení tu vzniknou také obchody, kavárny nebo kanceláře.

Tři z nových budov, které staví firma RS-investing, jsou určeny pro bydlení v osobním vlastnictví. „Celkem jde o 86 bytů,“ uvedl jednatel firmy Václav Hlubuček. Tři další budovy pak staví bytové družstvo Sever, v nich vznikne 114 bytů družstevních. „Nabízejí výhody pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou dosáhnout na hypotéku. Aktuálně máme prodáno a rezervováno už 35 procent bytů,“ popsal ředitel družstva Petr Černý.

Naši prvňáci. Ilustrační foto
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky ze ZŠ Ještědská v Liberci

Oba investoři nabízejí byty nejčastěji s dispozicemi od 1+kk po 3+kk, jejich průměrná cena se pohybuje okolo 58 tisíc korun za metr čtvereční. Na místě bývalého klubu Zebra pak vyroste takzvaný komunitní dům pro seniory. Tento koncept v Česku zatím příliš rozšířený není.

Společnost RoSa, která ho v Liberci postaví, ho zatím provozuje jen v pražských Kobylisích. Koncept spočívá v tom, že senioři sice bydlí ve vlastních bytech, k dispozici jsou jim ale také společné prostory, jako je společenský sál, klubovna, restaurace, knihovna nebo třeba lékařská ordinace. „Motivace lidí, kteří se k nám stěhují, je ta, že vyhledávají prostor, který podporuje jejich aktivitu, protože často trpí samotou,“ vysvětlila zakladatelka RoSy Anna Ježková.

Zařízení slibuje například nepřetržitou recepci nebo poradenské služby. Na rozdíl od některých jiných ale klientům umožňuje třeba vlastní vybavení nebo přítomnost domácích mazlíčků. Otázky ovšem může vzbuzovat cena, nájemné garsonky včetně služeb začne na 16,5 tisících korun. Zařízení navíc není v síti sociálních služeb. „Velká část klientů nájemné financuje z prodeje svých nemovitostí nebo jim s ním pomáhá rodina,“ popsala Ježková.

S novými nájemníky na Rybníčku vznikne také potřeba nových parkovacích míst. „Parkoviště budou krytá, jejich střechy budou využité pro zahrady, dětská hřiště a relaxační prostory,“ popsal Kousal. Další stání vzniknou po obvodu nové „čtvrti“, celkově jich je plánováno 257. Podle Kousala je výhodou také blízkost tramvajové zastávky Rybníček. V dlouhodobějších plánech města je navíc stavba nové trati do Rochlice se zastávkou u krajského úřadu, která by lokalitu zpřístupnila ještě lépe.

První z budov by měla být hotová příští léto, celkové dokončení je plánováno do konce roku 2021.

Vítězný soutěžní návrh na novou podobu Uranu. 1. místo - re:architekti.
VIZUALIZACE: Podívejte se na návrhy podoby libereckého Uranu, včetně vítězného