VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita z Drážďan má vymyslet substrát pro alej na Masaryčce

Liberec - Usychání stromů, parazitické houby, stísněné prostorové podmínky to jsou hlavní problémy, které se projevují na lipové aleji podél Masarykovy třídy v Liberci. Slovo „kácet" se proto v této souvislosti objevuje pravidelně řadu let.

24.2.2016
SDÍLEJ:

LÍPY určené k pokácení už jsou barevně označené. Foto: Deník

Také letos půjdou některé z lip k zemi. „Kácet se budou stromy, které mají sníženou vitalitu a menší odolnost proti vyvrácení. Jsou tak nebezpečné svému okolí, " uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Karolína Hrbková. Celkem půjde o šest stromů, které se pokácí do konce března. Jedna lípa u vchodu na výstaviště LVT už se musela kvůli havarijnímu stavu pokácet v září.

Němci navrhnou speciální substrát

Kácení doporučil městu soudní znalec a arborista Jaroslav Kolařík, který stav aleje posuzoval v roce 2012. „Nechali jsme si ještě jednou udělat tahové zkoušky, abychom věděli, jak se zdravotní stav stromů zhoršuje. Po vyhodnocení jsme se shodli na zmíněných sedmi stromech," dodala Hrbková. V dobrém stavu ale nejsou ani ostatní lípy v aleji. Odborníci je proto alespoň zabezpečí.

„Půjde většinou o snížení koruny, zmenšení jejich těžiště, stromy pak budou odolnější vůči větru. Chceme tak postupovat v celé aleji, aby se docílilo její větší stability. Doporučené je i kotvení v korunách, aby se nevylomily," popsala náměstkyně. Většina stromů má i poškozené kořeny, řada z nich je i napadena parazitickými dřevokaznými houbami. Se záchranou lip teď Liberci pomůže Technická univerzita v Drážďanech, kterou městu doporučila Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ta už s Němci spolupracovala na několika podobných projektech. Tamní odborníci mají navrhnout zlepšení prostředí, ve kterém stromy rostou.

„Měli by nám navrhnout i nové složení substrátu z místních zdrojů, abychom ho mohli do budoucna sami vyrábět. Má jít o moderní substrát, který by lépe absorboval vodu, byl dobře provzdušněný a lépe na sebe vázal živiny. Současná zemina, ve které stromy jsou, je pro ně hodně nevyhovující," vysvětluje náměstkyně primátora Hrbková.

Namícháním speciální zeminy by ale péče o lípy na Masaryčce neměla skončit. „Horní část aleje se rozpadá, tam jsou stromy v nejhorším stavu. Chceme ji proto v etapách obnovovat a vysazovat tam dřeviny stejného věku," přiblížila Hrbková.

Podle ní by tak měla být alej během deseti let postupně obnovena. Pozornosti arboretistů by přitom neměla uniknout ani alej podél Vítězné ulice, která se s Masarykovou třídou kříží.

„Vítám, že se alej nevykácela celá najednou, jak bylo kdysi navrženo. Nicméně péče o stromy v ní se poněkud podcenila, kdyby byla lepší, nebyly by stromy v tom stavu, v jakém jsou teď," uvedla Markéta Hoffnerová, která poblíž Masarykovy bydlí.

Autor: Jana Pavlíčková

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Král Artuš: Legenda o meči
6

Filmovým návratům se letos moc nedaří

Policie. Ilustrační foto.

Naboural mercedes a ujel

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Liberec – Liberec po parádním týmovém výkonu zvítězil ve 4. kole fotbalové ligy v Mladé Boleslavi jasně 3:0 a po domácí remíze s pražskou Spartou prokázal, že se s ním na prvoligové scéně musí vážně počítat!

Pracovní úraz skončil obviněním

Liberec – Nepříjemný pracovní úraz utrpěl letos v lednu 68letý muž, kterého srazil jeho mladší kolega při couvání vysokozdvižným vozíkem.

HÁDANKA: Co je na fotografii?

Liberec – Nově Vám přinášíme rubriku Hádej, hadači!

Chtělo se mi spíš umřít, tvrdí nezlomný koloběžkář při zdolávání

Mt. Ventoux - Na 1912 m vysokou horu Mont Ventoux v jihovýchodní části Provensálských Alp se vydal liberecký koloběžkář Milan Jelínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení