V místě, kde si přejí představitelé obce vybudovat průmyslovou zónu, se nachází unikátní naleziště staré více jak šest tisíc let. I přes protesty odborníků i občanů zde již nyní stojí plechová hala, která slouží jako překladiště pro kamiony.

O tom, že poblíž Příšovic je zřejmě jedno z největších archeologických nalezišť, věděli odborníci již mnoho let. Skutečný rozsah nalezišť se však ukázal, až když společnost VGP park ohlásila záměr stavět na tomto místě překladiště.

Podle zákona je stavebník v takovém případě povinen umožnit archeologům průzkum naleziště. Je–li stavebníkem právnická osoba, musí takový průzkum navíc zaplatit ze svých peněz.

Kraj údajně neměl prostředky

Liberecký kraj na nátlak archeologů i veřejnosti přišel s myšlenkou, že tato území vykoupí. „Limitovali nás však finanční možnosti,“ vysvětlil konečný nezdar záchrany této památky tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer.

Ani ministerstvo kultury nenašlo způsob, jak by se toto naleziště dalo ochránit. Česká republika sice podepsala takzvanou Maltskou smlouvu, kterou se k ochraně takto významných nalezišť zavázala, ale jak vysvětlila mluvčí ministerstva, tato smlouva doposud nebyla aplikována do českého právního systému. „Je to nenahraditelná škoda,“ uvedl archeolog Petr Brestovanský, který řídil záchranné práce.

Ještě před zahájením výstavby haly překladiště pro nákladní vozy společnost VGP park, archeolog Petr Brestovanský a lidé, kteří se na záchranných vykopávkách podíleli, odvezli do depozitu více jak 500 beden nálezů.