Místo ruin starých domů, připomínajících Kosovo krátce po náletu bombardérů NATO, klidná zóna s domky, obchody a přilehlým parkem. Tak vidí liberecký architekt a absolvent Fakulty architektury TU v Liberci Jiří Žid dnešní Papírové náměstí.

Svoji vizi představil před časem v soutěži diplomových prací pořádané Českou komorou architektů, kterou se svým projektem vyhrál. Dnes se s jeho představou budoucnosti Papírového náměstí můžete seznámit v nákupním centru Plaza, kde je vystavena společně s dalšími 25 bakalářskými a diplomovými projekty absolventů liberecké architektury.

„V Liberci je spousta zanedbaných míst, které je třeba řešit. Papírové náměstí je podle mě nejpalčivější,“ zdůvodňuje mladý architekt, proč se zaměřil právě na Papírové náměstí.

Území ohraničené ulicemi Široká a U Lomu navrhuje citlivě zastavět tak, aby nové domy mohly stát vedle starých, aniž by estetické hledisko utrpělo. Měřítko nových domů koresponduje se starou zástavbou. Vzniká tak nový systém ulic, ohraničený parkem na svahu směrem k Sokolovskému náměstí. „Lokalita Papírového náměstí nedostala žádnou ránu, nic se tam v posledních desetiletích nedělo. Byla na okraji zájmu. Proto máme jedinečnou šanci spojit staré s novým a vytvořit městské prostředí, kterých bohužel Liberec moc nemá,“ zdůrazňuje Jiří Žid.

Mladému architektovi na současné tváři Liberce nejvíce vadí jeho malá městotvornost. Jako příklad uvádí novou budovu nákupní galerie Forum. „Je to podivný bulvár, vlastně to není ani ulice, ani náměstí, nejde to pojmenovat. Navenek k ničemu nepodněcuje,“ kritizuje Jiří Žid.

Podobně vidí situaci i absolventka architektury na TUL Michaela Dlouhá, jejíž model parku, který citlivě nahradil díru na libereckém Perštýně, je v Plaze také ke shlédnutí. „Můj návrh počítá s tím, že kráter připomínající měsíční krajinu využiji jako park. Amfiteátr s terasovitým profilem by sloužil také k uměleckým i kulturním účelům,“ prozrazuje architektka. Má už i dokonce představu o tom, kdo by mohl park vybudovat. „Je třeba hledat osvícené investory, kteří si z toho udělají reklamu. Například Syner by tím ukázal, že pro veřejný prostor dělá víc než jen betonová parkoviště,“ vysvětluje Dlouhá.

Díru po plánovaném obchodním domě využila architektka Michaela Dlouhá jako terasovitý park. Prostředky již jednou vynaložené by tak nepřišly vniveč.

Výstavu diplomových a bakalářských projektů můžete v liberecké Plaze vidět až do 30. května.