VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci vyznačí riziková parkoviště. Kvůli krádežím

Liberec - Zaparkovat auto ve městě a pokud možno zadarmo, sen mnoha řidičů. Často k tomu využívají neoficiální parkoviště. A právě na tyto plochy se chce víc zaměřit městská policie v Liberci. Pokud jde o krádeže automobilů, patří Liberec, ke třetím nejhorším místům v Česku.

30.1.2016
SDÍLEJ:

Vykradené autoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Neoficiální parkoviště ve městě jsou místem nejčastějších krádeží aut

Jen od září 2014 do září 2015 tu policie zaznamenala 292 trestných činů spojených s krádeží či vykradením aut. A právě neoficiální parkoviště patří z hlediska krádeží automobilů k těm nejrizikovějším.

„Jedná se převážně o místa v okolí vysílače Ještěd a ještědského Ski areálu Výpřež, Televizní cesta a pod. Řidiči tyto plochy využívají, aby se vyhnuli poplatku za parkování, nebo proto, že jim vyhovují svou polohou. Už si ale neuvědomují, že se jedná o nepřehledná a nehlídaná prostranství na okraji města, kde ve zvýšené míře evidujeme krádeže vozidel," líčí ředitel městské policie Liberec Ladislav Krajčík.

Místo kamer cedule

Právě proto, že nejde o oficiální parkoviště, není podle Krajčíka účelné instalovat tam kamerový systém. Místo toho na sedm vytipovaných míst upevní strážníci cedule, které budou návštěvníky upozorňovat na bezpečnostní riziko a motivovat je k parkování na hlídaných oficiálních parkovištích. Projekt „Varovné značení rizikových parkovišť" vyjde na 100 000 Kč, přičemž 90 000 Kč by měla činit státní dotace. Dalšími místy, odkud se auta nejčastěji ztrácejí, jsou okolí botanické a zoologické zahrady, některá parkoviště obchodních domů a parkoviště na velkých sídlištích, kde zloději sázejí na anonymitu a častou nevšímavost lidí.

Další projekt v rámci prevence kriminality nese název „Lehké mobilní kamery". Liberečtí strážníci zatím mají k dispozici pouze jednu přenosnou kameru, která je ale kvůli své mohutnosti a závislosti na stálém připojení k elektrické síti neflexibilní. Nejvíc ji strážníci využívají právě k monitorování v blízkosti areálu na Ještědu. Tři nové mobilní kamery už budou lehké a energeticky méně náročné, což umožní jejich snadnější a rychlejší přemístění. Navíc budou vybavené zdrojem, který je udrží v provozu bez proudu minimálně dva dny.

„Mobilní kamery je možné nainstalovat v podstatě kdekoliv jak v rizikových lokalitách spojených například s vandalismem, tak při mnoha sportovních či kulturních akcích, kde se předpokládá velká koncentrace lidí," informoval primátor Tibor Batthyány. Nákup kamer by měl vyjít na 270 000 Kč, z čehož 243 000 by měla opět pokrýt dotace z ministerstva vnitra.

Autor: Jana Pavlíčková

30.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení