Zarostlá křoviska hlavně v okolí dětských hřišť a pískovišť ve středu města i na okraji včera důkladně pročesávali liberečtí strážníci. Cílem jejich akce nebyla žádná ztracená osoba, ale použité injekční stříkačky a další materiál narkomanů, který by mohl kohokoli, kdo by na něj narazil, zranit, nebo dokonce nakazit.

„Vloni jsme našli dohromady padesát jehel a dalšího materiálu. Letos bylo číslo podstatně nižší. To je dáno i tím, že pomůcky narkomanů posbírají nezaměstnaní, kteří na veřejně prospěšných pracích uklízejí město,“ řekla tisková mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

Včera vyrazily do terénu tři tříčlenné pěší hlídky strážníků a dvě motohlídky. „Nalezli pouze deset kusů infikovaného materiálu, z toho 9 jehel, 2 ampule rozpouštěcího roztoku na ředění drogy a jeden rezavý nůž,“ upřesnila Daniela Bušková.

Podle ředitele libereckého protidrogového centra Most k naději Lubomíra Šlapky, injekčních stříkaček by se mohlo v parcích válet mnohem více, kdyby většina drogově závislých v centru nevyměňovala použité jehly anonymně a zadarmo za nové.

„Jehly odhazují někde venku zpravidla takzvaní skrytí narkomani, tedy ti, kteří s drogou teprve začínají. Sami také sbíráme použité jehly v místech, o nichž víme, že tam drogově závislí chodí,“ podotkl Lubomír Šlapka. „Ročně jich najdeme nejen na Liberecku, ale i na dalších místech kraje do jednoho tisíce. Jehel, kterých jsme vyměnili za nové, napočítáme za rok statisíce,“ dodal s tím, že až takový počet by mohl zamořit veřejná prostranství, kdyby neměli narkomani možnost injekční stříkačky měnit.

Jak připomněl liberecký dětský lékař Libor Maryško, odhozené jehly v sobě skrývají hned dvě nebezpečí. Jednak se mohou především malé děti o jehlu zranit, ale k tomu jim hrozí, že se nakazí některou z infekčních chorob.

„Viry sice venku moc dlouho nepřežijí, ale na to nelze spoléhat. Na stříkačce je krev, takže ji považujeme za biologický materiál, potenciálně infekční. Někdo by se mohl nakazit žloutenkou nebo virem HIV,“ zdůraznil lékař. „Několikrát za rok se mi stane, že mi do ordinace přinese maminka použitou jehlu, kterou někde na pískovišti našlo její dítě,“ doplnil.

Pokud se dítě o stříkačku poraní, mělo by být vyšetřeno lékařem, případně přeočkováno proti tetanu.