VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové možná půjdou do voleb sami

Liberec – Ještě v květnu to vypadalo na nadějné partnerství. Teď se mezi Starosty a KDU-ČSL mluví spíš o rozvodu.

17.7.2017 1
SDÍLEJ:

Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek představují nové volební logo.Foto: ČTK/ Michal Krumphanzl

Předvolební průzkumy začaly začátkem července naznačovat, že by nově vzniklá  koalice Starostů a nezávislých (STAN) a KDU-ČSL nemusela získat kýžených 10 procent, které by jim umožnilo společný vstup do parlamentních lavic a mezi lidovci vypukla panika. Začalo se spekulovat o zániku koalice s tím, že by Starostové mohli jen vylepšit skóre lidovců na společné kandidátce.  Tuto možnost si ale Starostové už vyzkoušeli před čtyřmi lety s TOP 09 a znovu už pokus opakovat nechtějí. To raději koalici s přešlapujícími lidovci opustí a sestaví vlastní kandidátku.

Podle Jana Farského, lídra Starostů   v Libereckém kraji, by se strana do parlamentu  mohla bez problémů dostat. Navzdory tomu, že poslední průzkumy jí přidělily s bídou 2 procenta hlasů.

„Jsem přesvědčen, že pokud zapojíme všechny síly a všechny osobnosti, které v regionech máme, je reálné získat nějakých 7 procent,“ odhaduje Farský. „Nechuť voličů z celostátní politiky je čím dál větší a tak bychom se ve finále mohli stát rozumnou alternativou parlamentních stran,“ argumentuje. „Samozřejmě, že vám výsledek dopředu nikdo nezaručí, ale já věřím, že lidí, kteří stojí o racionální, nikoliv ideologické řešení problémů, kteří vidí, jak se Starostové dovedou prát o své obce a budou chtít, aby se podobným způsobem někdo staral o stát, není podle mě málo. Věřím, že kdybychom měli jít samostatně, tak že uspějeme,“  je přesvědčen Farský.

To si myslí i politolog Jan Kubáček. „Pokud by kandidaturu pojal jako  jiný typ politiky, tak po všech těch sporech a žabomyších válkách mezi sociální demokracií a podobně,  by měli šanci zaujmout, stejně jako třeba Piráti, kteří také nabízejí jiný druh politiky. Pro STAN to samozřejmě představuje velké riziko, ale i šanci překvapit,“ domnívá se politolog.

Farský svůj odhad opírá  o zkušenost z krajských voleb, kdy preference také nedávaly Starostům výraznou převahu, kterou nakonec alespoň v Libereckém kraji získali. „Nejsme stranou, která získává hlasy už jen tím, že vyhlásí svou kandidaturu, ale spíš až ve finále kampaně,“ dodává Farský.

S nemenší odvahou by se do samostatné kandidátky pustil i hejtman Martin Půta. Ten až do svého obvinění stál v čele STAN, kde ho zatím nahradil Petr Gazdík. Podle hejtmana se část lidovců nechala zbytečně strhnout předčasnými průzkumy.

„Lidovci za sebou mají neúspěšné volby před 7 lety, když vypadli ze sněmovny a to je pro ně natolik traumatizující, že letošní průzkumy vnímají silněji, než by podle mě měli,“ konstatuje hejtman.  „Přesvědčili jsme členskou základnu, že půjdeme do koalice, nikoliv na společné kandidátky, protože na těch jsme byli v minulých volbách  a rozhodli jsme se, že dál už takhle nechceme. Podle mě by měla koalice zůstat zachována. V opačném případě je potřeba si potřást rukou a vzájemně si popřát štěstí, žádná jiná varianta podle mě neexistuje,“ říká hejtman Martin Půta.

Podle politologa Daniela Kunštáta bylo vytvoření koalice KDU-ČSL/STAN od počátku nesmírně riskantním podnikem. Lidovci podle něj po úspěchu Starostů v krajských volbách přecenili jejich volební potenciál v parlamentních volbách.

Podle Jana Kubáčka tím KDU-ČSL jen potvrdila  svou dlouhodobou pověst přešlapujícího, do poslední chvíle vyčkávajícího hráče. Jejich odstoupení od koaliční smlouvy by však podle něj mohlo právě  nakonec Starostům  vynést body. „Pokud by je lidovci opustili, mohly by se na jejich stranu přelít sympatie voličů, kteří by Starosty začali vnímat jako oběť této lidovecké politiky,“ vysvětluje.

 Podle hejtmana možná  situace s rozpadem  nakonec nebude tak horká, jak vypadá.  „Já si myslím, že se to netýká KDU-ČSL celoplošně, ale že jde o obavy části členů. Stejně jako u nás, kdy si část základny smyslí, že by bylo přijatelné i společné sestavení kandidátky,“ rozvádí hejtman.  Pokud se ale lidovci rozhodnou koaliční smlouvu vypovědět, nezbývá podle něj,  než to respektovat a  zamyslet se,  jak dál. „Je potřeba pracovat na kampani a nepochybovat sami o sobě.

„Když člověk nevěří, že ve volbách nemůže uspět, tak v nich prostě uspět nemůže,“ dodává na adresu KDU-ČSL hejtman Půta. Podle Kubáčka koneckonců koalice dosud voličům nic konstruktivního nenabídla, což může  být i možná příčina odhadu nízkých preferencí.

Konečné rozhodnutí, zda Starostové půjdou do voleb samostatně, má padnout na jejich celostátním sjezdu  25. července. To už by měli definitivně vědět, na čem s lidovci jsou. Celostátní sjezd  KDU-ČSL se totiž koná už 18. července, tedy právě zítra.

Autor: Jana Švecová

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravné utkání mezi týmy FC Slovan Liberec a FK Turnov se odehrálo 26. července na stadionu U Nisy v Liberci.
14

FOTO: Kanonáda v generálce. Za Liberec pálily posily, hattrickem se blýskl Voltr

Milena Rutkovská v antikvariátu na Starém městě v Liberci.

Liberecké antikvariáty zpestřují Colours of Ostrava

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Za kremací zvířat jezdí do České Lípy stále více lidí

Česká Lípa – Za rok fungovaní má za sebou krematorium stovky obřadů. Klientela z celé České republiky a velký zájem. Tím se za první rok fungování může chlubit zvířecí krematorium v České Lípě, které je jedním z pěti zařízení v zemi.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení