VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové na Liberecku: Kin se nevzdáme

Liberecko - Zatímco první multiplex pod Ještědem pohřbil obě liberecká kamenná kina, ostatními filmovými stánky na Liberecku neotřese. Jejich provozovatelé jsou ochotni jít i do velkých ztrát, jen aby je udrželi.

14.11.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Nedávné otevření prvního severočeského multikina v libereckém obchodním centru Nisa odsoudilo k zániku obě dosavadní liberecká kamenná kina, která budou promítat už jen do konce letošního roku.

Paradoxem je, že zatímco liberecká kina konkurenci multiplexu neunesla, provozovatelé ostatních kin na Liberecku, kterými jsou převážně městské úřady, chtějí lokální promítání filmů zachovat stůj co stůj. A to i přes výraznou ztrátovost, která se pravděpodobně vlivem libereckého multikina ještě prohloubí.

Možnou konkurenci libereckého multiplexu berou v potaz všichni provozovatelé kin na Liberecku. Někteří jí přikládají menší význam, jiní vyšší, většina z nich ale shoduje, že i přes případný úbytek diváků, který by přinesl vyšší investice do provozu, chtějí svá kina zachovat. V mnohých městech je totiž pravidelné promítání filmů pro místní hlavním kulturním vyžitím, někde dokonce tím jediným.

„Multikino v Liberci samozřejmě může naše kino ohrozit odlivem diváků, to ukáže čas. V těchto případech jde vždy o lavinový efekt. Například když se u nás ve Frýdlantu otevřely supermarkety Lidl a Penny, pocítili to především menší obchodníci z okolních obcí,“ konstatoval starosta Frýdlantu Dan Ramzer s tím, že už v současné době je provoz frýdlantského kina vysoce ztrátový.

„Dlouhodobě dotujeme kino milionem korun ročně a výnos z tržeb se pohybuje v průměru pod hranicí půl milionu korun,“ upřesnil Dan Ramzer.

I přesto se podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera městu provoz kina vyplatí. „Ten důvod je jednoduchý. Město není obchodní subjekt a nepotřebuje na provozu kina vydělávat, naopak se jeho fungováním snažíme dohánět rezervy v oblasti nabídky kulturního vyžití,“ uvedl Dan Ramzer s tím, že kino je ve Frýdlantu prakticky jediným pravidelným nositelem kultury.

„I kdyby došlo k odlivu diváků, ať už kvůli libereckému multikinu nebo z jiného důvodu, kino chceme ve Frýdlantu určitě zachovat. A to i s tím, že bychom měli na jeho provoz uvolňovat ještě větší peníze,“ uzavřel Dan Ramzer. Průměrná návštěvnost frýdlantského kina je 29 diváků na představení, přičemž sál má kapacitu zhruba 270 míst.

Obdobný názor jako Dan Ramzer má i starosta Chrastavy Michael Canov. Chrastava je přitom oproti dalším městům, která provozují kina, výjimečná tím, že odsud dvakrát týdně jezdí autobus zdarma do obchodního centra Nisa v libereckém Doubí. Chrastavští tak mají cestu za filmovým zážitkem do libereckého multikina o to jednodušší.

Podle starosty si ale místní kino s nynějším vedoucím Miroslavem Randákem vede oproti dřívějšku dobře a konkurence multikina by pro něj neměla být likvidační.

Ztráty jsou běžnou záležitostí

„Ztráty jsou pro nás v případě provozování kina pravidelnou záležitostí a počítáme s nimi. Provoz dotujeme řádově statisíci , z nichž se městu vrátí jen zlomek, chceme ale lidem dopřát tu možnost zhlédnout vybraný film přímo doma v Chrastavě,“ poznamenal starosta Michael Canov.

Podle vedoucího chrastavského kina Miroslava Randáka zatím místní kino zprovoznění libereckého multiplexu nepocítilo.

Co se týče návštěvnosti, není na tom chrastavské kino obecně nikterak slavně, dlouhodobě se ale situace stále zlepšuje. „Když jsem v Chrastavě začínal, na většinu představení chodil jediný návštěvník, a to vždy ten samý,“ vzpomíná s úsměvem Miroslav Randák. K dotyčnému vytrvalci ale posléze přibyli další a v letošním roce už bylo chrastavské kino dokonce dvakrát vyprodané. Průměrná návštěvnost se tak v Chrastavě určuje těžko. Promítací sál má kapacitu 208 míst.

Starosta Hejnic Jiří Horák zastává názor, že liberecký multiplex na místní kino nebude mít nikterak zásadní dopad, což zdůvodňuje tím, že kdo si bude chtít do místního kina najít cestu, ten si ji najde.

„Multikinu samozřejmě nemůžeme konkurovat co se týče premiér, ale diváci si své filmy určitě najdou. Navíc často promítáme i starší nebo legendární snímky,“ řekl hejnický starosta s tím, že město uvolňuje dotace pro provoz místního kina většinou do výše 400 tisíc korun.

I V Hejnicích je kino samozřejmě ztrátové. Na představení chodí v průměru 50 až 60 diváků, přičemž kapacita sálu činí zhruba 250 míst.

Hodkovice by výrazný odliv diváků neunesly

Nakonec jen starosta Hodkovic nad Mohelkou Antonín Samek připustil, že kdyby se návštěvnost místního kina dlouhodobě výrazně snížila, například na pět až deset diváků na představení, městu by se provoz kina nevyplatil. „Město také potřebuje šetřit a v takovém případě bychom asi uvažovali o zrušení kina,“ podotkl Antonín Samek.

Zároveň ale uvedl, že si osobně nemyslí, že by liberecké multikino zapříčinilo tak výrazný odliv diváků. „Řekl bych, že se u nás daří držet stálé diváctvo a toho si vážím. Při některých představeních bývá sál i přeplněný,“ dodal starosta Hodkovic nad Mohelkou.

Kapacita místního kina činí cca 170 sedadel, přičemž průměrná návštěvnost se pohybuje kolem 50 až 60 diváků.

Podle majitele a provozovatele libereckých kin Lípy a Varšavy Karla Mužáka už se nedávné otevření multikina v obchodním centru Nisa výrazně podepsalo na návštěvnosti obou kamenných kin.

„Jednak jsme neměli za poslední dobu žádnou kasovní premiéru a byla smůla, že jsme hráli některé stejné tituly jako multikino a lidé samozřejmě dávali přednost jemu,“ sdělil Karel Mužák. „Například teď v úterý jsme hráli pro pět diváků. Vydělali jsme tedy necelých 500 korun, přičemž náklady na představení činí 3500 korun,“ poznamenal Karel Mužák.

Zároveň tím připomněl hlavní důvody, proč obě kamenná kina na konci letošního roku skončí. Aktuálně už totiž kina Karla Mužáka nedostávají žádné premiéry, ty jdou rovnou do multikina. Letošní rok už byl navíc pro provozovatele natolik ztrátový, že v jeden okamžik neměl na výplaty zaměstnanců.

Nové multikino diváky táhne

Zato Multikino CineStar si za dosavadní dva týdny, kdy v Liberci promítá, vede nadmíru dobře. „Návštěvnost je zatím nad očekávání vysoká. Dostali jsme se dokonce na střed žebříčku návštěvnosti multikin a předstihli jsme už zaběhlé multiplexy, kam jsou lidé zvyklí chodit,“ uvedl pro Deník generální manažer libereckého multikina CineStar Jaroslav Vrabec.

Multikino v libereckém obchodním centru Nisa nabízí divákům osm promítacích sálů různých velikostí, do kterých se vejde 1249 diváků. Týdně promítá až pětadvacet filmových titulů.

Autor: Jan Vrabec

14.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rozkopáno bude u Máchova jezera i během letní sezony

ANTONÍN HUDSKÝ Narodil se 20. března 
v liberecké porodnici mamince Dagmar Hudské 
z Liberce. 
Vážil 3,50 kg a měřil 52 cm.
5

Hlasujte pro nejhezčí miminko 12. týdne roku 2017

Maria Gornalova a Alexey Yurakov o své kariéře a baletní škole

Liberec – /ROZHOVOR/ Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy na sebe v posledních letech poutá pozornost několika zajímavými představeními. Svou zásluhu na tom mají také sólisté souboru, Maria Gornalova a Alexey Yurakov. V Divadle F. X. Šaldy působí od roku 2009 a stačili zde vytvořit několik pozoruhodných rolí.

Liberec udolal Brno a zajistil si postup

Brno – Liberečtí volejbaloví mistři zvládli 1. kolo play off extraligy a v repríze posledního finále ve čtvrtfinále vyřadili vzdorující Brno 4:2 na zápasy.

Policie chytila podvodníky s auty

Liberecký kraj – Nabízeli ojetá auta za „pěkné" ceny, zkasírovali peníze, ale noví majitelé se svých vozů nikdy nedočkali. Policii Libereckého kraje se podařilo odhalit české buňky mezinárodního gangu podvodníků s ojetinami a sedm cizinců už čeká na soud ve vazební věznici.

Primátor se naštval na Změnu

Liberec – Paragrafu 105 Zákona o obcích chce využít primátor Liberce Tibor Batthyány. Není totiž spokojen s tím, jak se poslední dobou v radě města hlasuje. Většinu v ní má totiž Změna pro Liberec, která má 5 hlasů, zatímco členové bývalého ANO jen 4.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies