VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Hodkovic Samek: Budoucnost nevidím černě

Hodkovice nad Mohelkou /ROZHOVOR/ - Žít v třítisícovém městečku znamená dojíždět za prací, nákupy i zábavou. Přesto Hodkovice nevymírají a naopak si chválí svou strategickou polohu blízko Liberce a Turnova.

15.4.2011
SDÍLEJ:

Hodkovice schválili plán priorit na další rok. Na snímku starosta Antonín SamekFoto: Deník/ Tomáš Lánský

Nemají tu supermarket, rychlík tady nestaví, a když se chce místní mládež pobavit, zajde nanejvýš do místní herny. Přesto jsou Hodkovice nad Mohelkou, bezmála třítisícové městečko ležící mezi Turnovem a Libercem, hrdé i na ty nejběžnější věci, kterými žijí. Třeba na to, že jsou klidným centrem, kde nikdo nikam nespěchá a žije si tak nějak po svém. Na dohled od centra regionu – Liberce.

Starosta Hodkovic Antonín Samek je ve funkci už páté období. Za 17 let na starostovské židli ví, co město trápí a na co může být pyšné.

Jaké to je starostovat malému městu?
Jsme malé město a jsme na to pyšní, protože jsme hezčí než velká města (smích). Práce se nijak v zásadě neliší od starosty větších měst. Jenom snad člověk má víc času se setkávat s lidmi. Nedělám svou práci jen od stolu, ale z terénu.

Na vesnicích a malých městech se více udržují tradice a zvyky. Jaký mají Hodkovice veřejný život?
Před rokem 1989 byla situace lepší. Lidé měli víc času na zábavu a na sebe, měli k sobě blíž. Dnes se zde ještě drží řada spolků, ale strádají na členské základně. Asi nejaktivnější jsou dnes hasiči, sportovci, spolek rodáků a včelaři. Pro četnost nemůžu jmenovat všechny.

Nepociťujete odliv mladých lidí a rodin do větších center jako Turnov, Jablonec a Liberec, pro které nejsou Hodkovice dostatečně atraktivní místo z hlediska trávení volného času a dostatku pracovních příležitostí?
Za kulturou lidé jezdí do Jablonce a Liberce, s tím nic nenaděláme. Kino jsme zatím zachovali, ale je dost zastaralé. Jeho obnova a převod na digitální by bylo příliš drahé. Budoucnost ale nevidím černě. Bydlení z Liberce se tlačí ven na okraj. Stačí se podívat na Dlouhý most. I zde se staví rodinné domky. Takže není pravda, že by zde lidé nechtěli bydlet, naopak. Za prací se bude dojíždět, tak to bylo vždycky. Naším cílem ani není vybudovat z Hodkovic průmyslové město.

Ale s tou dopravou to nebude tak horké. Třeba rychlíky zde nezastavují…
To je nepříjemné, ale je to dáno ekonomikou. Jednali jsme o tom s krajským úřadem i dráhami. Dokud zde nebude nastupovat a vystupovat víc lidí, rychlíky zde stavět nebudou. Podobné je to i s dálkovými autobusy. Polohově jsme ale na strategickém místě, takže autem je to do Turnova nebo Liberce chvilička.

S tou polohou máte pravdu. Má město v majetku nějaké pozemky, které by se daly prodat jako průmyslový areál nějaké firmě?
Máme průmyslovou zónu kolem nádraží. Jsou tam městské i soukromé pozemky. Momentálně zde staví halu firma provádějící servis a prodej traktorů Zetor. V budoucnosti budeme rádi, když další investoři přijdou. Plánujeme, že průmyslová zóna bude zastavěná. Ale nechceme zde úplně cokoliv – třeba vybudování zinkovny si zde občané nepřáli.

Určitě by si zde ale přáli supermarket, který zde z mně nepochopitelných důvodů není…
Lidé jezdí nakupovat do Liberce a Turnova. Nakoupí si, když dojíždí za prací. Občas si na to někdo postěžuje, to je evergreen, ale myslím si, že už si zvykli. Ze strany místních obchodníků existuje obava ze ztráty zákazníků. Do budoucna se ale nevyhneme jednání s nějakým investorem, ale nechtěli bychom zde žádný velký řetězec.

Spíš něco na způsob Lidlu, Penny marketu nebo Billy, s ohledem na plánovanou výstavbu cca 100 rodinných domků. Zatím nás ale nikdo neoslovil, pouze v minulosti měla zájem zde stavět Jednota. Od té doby nikdo. Je třeba si uvědomit, že v nákupních centrech jsou ceny levnější, než by byly u nás na malém městě.

Na kterou věc v Hodkovicích, která se vám podařila prosadit, jste osobně hrdý?
Nemusím dlouho přemýšlet. Je to dům s pečovatelskou službou. Místní si ho moc přáli, přeci jen, máme hodně seniorů. Vznikl v podstatě z ruiny. Do té doby lidé využívali sociálních zařízení v Českém Dubu a Liberci, nechtěli ale ztratit kontakt s městem a s přáteli. To jsme jim umožnili. V roce 2002 se dům kolaudoval. Dnes je stoprocentně naplněn.

Když chtějí místní mluvit se starostou a nechce se jim chodit na radnici, ve které hospodě ho zastihnou?
(smích) V hospodě moc ne. Sem tam jdu do hospody Na křižovatce, Penzionu pod kostelem nebo hotelu Arcivévody Štěpána, ale spíš mě lidé potkají v úřadě.

Proč by měli lidé navštívit vaše město? Kam byste je pozval?
Určitě k nám zvu všechny příznivce cykloturistiky. Dá se odtud jet až na Trosky, na Sychrov nebo přes Rádlo do Jablonce. Máme spoustu památek, určitě stojí za návštěvu Chrám svatého Prokopa, byl nedávno opraven. Známá je i naše Křížová cesta. Kousek od letiště kdysi bylo popraviště, tomu místě se u nás říká Šibenice, i tohle místo láká k návštěvě. Závěrem zvu všechny zájemce na prohlídku Hodkovic a okolní krásné přírody.

Antonín Samek

59 let, ženatý, 2 děti,
starostou Hodkovic od roku 1994, člen sdružení Demokratická regionální strana, TOP 09, Věci veřejné

Autor: Tomáš Lánský

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert bratří Davida, Kryštofa a Marka Ebenových.

Bratři Ebenové by měli být patrony svatého Kryštofa

V Pertolticích i ve Velkém Grunově na Českolipsku  hladina Panenského potoka stoupá.

V Libereckém kraji platí druhý stupeň na Ploučnici ve Stružnici

Policisté rozdávali reflexní vesty

Jablonecko – Na Jablonecku si policisté v pondělí posvítili na řidiče při preventivní akci. Zaměřili se i na viditelnosti spolujezdců v případě dopravní nehody. Spolujezdci za to obdrželi reflexní vesty. Akce se konala ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů a BESIPem.

Odsouzení trénují na letošní Běh se žlutou stužkou

Stráž pod Ralskem, Praha - Do druhého ročníku projektu Yellow Ribbon Run (Běh se žlutou stužkou), který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí, se v letošním roce zapojila i Věznice Stráž pod Ralskem.

Staronová hudební knihovna láká i na deskové hry

Liberec - /GALERIE/ Příjemný prostor k posezení, přehlednější uspořádání CD a nově i možnost půjčit si deskové hry nabízí už od pondělí zrekonstruované hudební oddělení Krajské vědecké knihovny v Liberci. Úprava prostoru trvala tři týdny a knihovnu přišla na 450 tisíc korun. Jedná se o největší investici za řadu let. 

Rozbil dveře za patnáct tisíc, odnesl si dvě kinder vajíčka

Příchovice – Zloděj si po nepovedeném vloupání spravil chuť čokoládou, možná si i pohraje. V minulém týdnu ze čtvrtka na pátek se zatím neznámý zloděj vloupal do BMW Dreive X3, zaparkovaného u silnice v obci Příchovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies