VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stali se žumpou jedu. Omylem

Chrastava - Chrastavská firma se spletla v počtech a nedopatřením se stala třetím největším producentem toxického styrenu.

19.10.2011 4
SDÍLEJ:

Toxické látky. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Málokdy se stane, že chybička v desetinném místě vyvolá takový poprask. Chrastavská firma Rotec – Czech s.r.o ohlásila do Integrovaného registru znečištění, že ročně vyprodukuje více než 5,5 tuny toxického styrenu. Rázem se dostala do čela „jedového“ žebříčku, který zdobí firmy jako třeba Spolana Neratovice nebo Třinecké železárny.

Styrenu přitom firma ročně vypustí do vzduchu „jen“ asi 5 kilogramů. Chyby si nevšimli ani na Ministerstvu životního prostředí ČR, které údaje zveřejňuje, ani neprávem ocejchovaná firma. Upozornila na ni na dotaz Deníku teprve nezisková organizace Arnika.

„Styren je velmi zapáchající látka, jejíž vysoká koncentrace ve vzduchu by nemohla zůstat utajena. Všimli by si toho místní obyvatelé – a zcela určitě mnohem dříve, než by to vyčetli z registru,“ vysvětluje Jana Altunkaya, vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů. Uvedených 5,5 tuny by závod o 20 zaměstnancích mohl jen těžko vyprodukovat.

Firma Rotec, která vyrábí sklolaminátové potahy na tiskařské válce byla informací o chybě zaskočena. Její jednatel Stanislav Wolf připustil, že muselo dojít k záměně jednotek. Místo 5,5 kilogramu někdo napsal 5 802 kilogramu. Kdo se ale chyby dopustil, neupřesnil.

„Styren používáme jako ředidlo barvy. Dostáváme ho už namíchaný a s látkou samotnou vůbec nepracujeme. Spotřebujeme ho ročně mnohem méně, než kterýkoliv výrobce lakovaného nábytku,“ zdůraznil šokovaný Wolf. Toxického znečištění se tedy obyvatelé Chrastavy a okolí nemusejí obávat.

Firma bude podle jeho slov požadovat změnu v zápise Integrovaného registru znečištění. Ten slouží jako databáze největších producentů škodlivých látek do ovzduší, vody a půdy na území ČR. Údaji do něj musejí přispívat všechny firmy, které při výrobě nějaké škodliviny vyprodukují. Registr je veřejný a při tvorbě žebříčků největších znečišťovatelů z něj vychází i ekologická organizace Arnika. To, že je firma v žebříčku IRZ ale ještě neznamená, že porušuje platné normy.

Tady jsou: Největší jedové chřtány

Liberecký kraj - Není to pěkné počteníčko. Studie integrovaného registru znečištění (dále jen IRZ) vám spíš přivodí vrásky na čele. Přesto si ekologové myslí, že je malý důvod k radosti. Celkový objem znečištění, které podniky vypustí do vody, půdy a vzduchu, totiž meziročně stále klesá. Například co do produkce karcinogenních látek to bylo o jednu tunu.

„Liberecký kraj nepatří k těm nejvíce zatíženým v celorepublikovém srovnání, ovšem na otázku, nakolik je činnost menších podniků obtěžující – jak tedy znečišťují svoje okolí lokálně například prachem či zápachem, umějí nejlépe odpovědět právě místní obyvatelé,” komentuje Jana Altunkaya, která má v ekologické organizaci Arnika na starost toxické látky a odpady.

A kdo na Liberecku nejvíc znečišťuje? Prokazatelně rakovinotvorný a reprotoxický arsen emituje DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA. Ten také vypustil do vody oproti loňsku dvojnásobné množství látek nebezpečných pro vodní organismy a dostal se tak na první místo krajského žebříčku za rok 2010, který chce Arnika teprve zveřejnit. Podnik TERMIZO a.s vypustil a také předal v odpadech nejvíce rtuti v kraji (42 kg), což je trojnásobek loňské hodnoty. Rtuť je látka také reprotoxická, ovlivňuje tedy rozmnožovací systém lidí.

Ne za všechno ale mohou podniky na Liberecku. „Liberecký kraj také sousedí s Ústeckým krajem, který patří mezi kraje nejvíce zatížené průmyslem. Za rok 2010 například zaznamenal výrazný nárůst nebezpečných polétavých prachových částeček, které snadno pronikají hluboko do plic a mohou způsobovat rakovinu,” podotýká Jana Altunkaya.

Kdo nám ještě otravuje okolí?

Čistírna odpadních vod Liberec - obrovský producent rtuti, rakovinotvorných látek, reprotoxických látek a také těch, které zabíjejí vodní organismy.
Teplárna Liberec - v kraji největší producent oxidů dusíku a síry
Termizo - za rok vyprodukuje do ovzduší 16 kilogramů rtuti.
Preciosa Ornela - příchovický závod vypustil do vzduchu přes 14 tun látek, které způsobují kyselé deště. zdroj: IRZ

Autor: Tomáš Lánský

19.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Giorgio de Chirico: Piazza d´Italia, 1971. Sbírka H. Klewana.
3

Výstava v Oblastní galerii v Liberci trhá rekordy

Višňová porazila Rovensko 4:2. Višňová je ve žlutomodrých dresech.
7

Krajský fotbal - Liberecký kraj

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Doksy – Festival Mácháč přilákal do Doks nejen fanoušky taneční hudby, ale i zloděje.

Stará chata na Smědavě má zmizet, majitel chce postavit novou

Bílý Potok/Smědava – Plány na novou podobu chaty na Smědé zatím příliš nadšení nevzbuzují.

Zloděj ukradl modely letadel. Způsobil škodu přes 50 000 korun

Liberec – Neznámý zloděj se vloupal do řadové garáže ve Slepé ulici na Vápence. Namísto auta či kola zde však odcizil modely letadel za více než 50 tisíc.

Okresní fotbal: Žibřidice nakonec přejely Vratislavice, i když prohrávaly

Liberec - Žibřidice před soutěží ohlásily atak na špici tabulky a výkon ve Vratislavicích jejich ambice potvrzuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení