Nejasnosti kolem výpovědí nájemních smluv byly náplní celé pětiny všech případů, které v minulém roce řešila poradna libereckého Sdružení nájemníků (SON).

„V poslední době se zvýšil počet případů, kdy se pronajímatelé snaží za každou cenu dosáhnout maximálních příjmů. Často dávali návrhy na ukončení nájmů jen proto, aby se jim byty uvolnily a oni je mohli pronajmout za předražený tržní nájem,“ informoval jeden ze členů liberecké poradny Josef Janda.
Klasickým případem je podle něj postup, při kterém majitel bytu ukončí nájemní smlouvu, protože byt potřebuje pro svého příbuzného.

„Na to má právo, musí však dotyčnému zajistit náhradní byt. Majitelé pak postupují tak, že mu nabídnou bydlení v tom samém domě, ale už za tržní nájemné,“ uvedl Janda.

Často si své problémy zaviní lidé sami tím, že se před podpisem smlouvy neporadí, nebo že přijdou do poradny, která v současné době zaměstnává celkem dvanáct poradců, příliš pozdě.

„Jeden nájemce například každý rok jednostranně zvyšoval nájemné, i když toto právo v roce 2002 zaniklo. To však nájemníci nevěděli, a tak několik let platili více, než museli,“ doplnil Janda.

Třicet případů, které loni liberecký SON řešil, skončilo až u soudu.

Celkem liberečtí poradci v loňském roce pomáhali 440 klientům. Oproti roku 2006, ve kterém do poradny přišlo přes 650 lidí, je to znatelný pokles.
„Bylo to tím, že na začátku roku 2006 vešla v platnost novela občanského zákona a většina lidí se potýkala s neznalostí této nové normy. Konkrétně šlo především o to, aby zvýšení nájmu bylo podle zákona,“ sdělil Deníku předseda Krajské organizace Sdružení nájemníků Zdeněk Sopůšek.

V minulém roce se již počet lidí s požadavkem na zjištění správné výše nájemného snížil. „Lidé si mohou nájemné sami vypočítat pomocí kalkulačky na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal Sopůšek.