Ten, kdo si rozhlasovou frekvenci Rádia Dobrý den naladí už dnes, v posledním reprízovém pořadu se dozví mnoho zajímavého o srdci Francie – Paříži. Večerní premiéra bude aktuálně věnována událostem 2. světové války tak, jak probíhaly v této zemi.

Jde o ojedinělý projekt, který vymysleli zdejší redaktoři ve spolupráci s pobočkou Alliance Francaise v Liberci. Podporuje ho i Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze.

Od nápadu k vysílání

„Magazín „Bonjoure“ má poměrně dlouhou historii, která se datuje od začátků spolupráce s pobočkou Alliance Francaise. Z jejich strany zazněla prosba, zda by ve vysílání nemohlo zaznít víc francouzské hudby. Zařazovat tam ale pouze samotné hudební příspěvky mi ovšem připadalo trochu nahodilé, a tak jsme začali vymýšlet koncepci uceleného pořadu,“ říká k začátkům projektu, ojedinělého v rámci celé České republiky, ředitelka rádia Dobrý den Markéta Schwarcová.

Podpora také z velvyslanectví

Redakční tým oslovil Francouzské velvyslanectví v Praze a vzniklo prvních sedm pilotních dílů. „Témata vybrala Alliance Francaise, na nás bylo technické zpracování. Což nebylo vůbec jednoduché, když si uvědomíte kombinaci dvou hlasů a čtyř mozků,“ usmívá se při vzpomínce na první díly Markéta Schwarcová.

Do nich vybrali témata: francouzský film, hudební festivaly ve Francii, impresionisté a Marseille. Dnes o půl druhé budou mít posluchači šanci vyslechnout si díl o Paříži. „Na středu připravujeme díl o válečných událostech a zatím poslední ze série bude téma automobilový průmysl,“ říká spoluautorka pořadu Petra Götzová z Alliance Francaise. Právě její hlas můžete v relaci slyšet spolu s hlasy moderátorů Miroslava Holubce a Heleny Syrovátkové.

Emilie, máte slovo

Úvodní věta ale zazní z úst rodilé mluvčí, ředitelky liberecké Alliance Francaise Emilie Flambeaux. „Program vytvořený ve spolupráci s Rádiem Dobrý den je dobrou příležitostí poznat Francii přes různé aspekty, jako jsou aktuality, politika, kultura, její jazyk s větou dne, její hudba s výběrem aktuálních písní, ale i hitů z 60. let, a hlavně kulturní dědictví. Každý týden se jedná o jedno téma, které umožňuje posluchačům lépe chápat tuto zemi, tolik navštěvovanou a oblíbenou – Francie je nejnavštěvovanější turistickou destinací na světě (v roce 2009 se stala zemí, která přijala nejvíce turistů se 74 miliony návštěvníků). Program je tedy hlavně informativní, aby dal chuť všem lidem navštívit Francii tím, že jim doporučíme, jak si připravit svůj pobyt. Milovat nějakou zemi znamená také milovat vše, co nám může nabídnout. A naštěstí Francie není tak daleko,“ říká Emilie Flambeaux. Ona sama není přitom v rozhlasovém studiu žádným nováčkem. Ve svém působišti na Filipínách se podílela na vysílání studentského rádia. Ale zpátky k francouzskému magazínu.

Magazín „Bonjoure“ má poměrně dlouhou historii, která se datuje od začátků spolupráce s pobočkou Alliance Francaise.

Ve studiu právě probíhají dotáčky k jednomu z dílů. Moderátoři živě diskutují, rozdělují si jednotlivé ohlášky, rozdělují písničky, které půjdou pravidelně mezi jednotlivými vstupy. „Francii si každý spojuje s typickou hudbou. Ale Francie není jenom šanson. A třeba takové francouzské rapování zní také velmi zajímavě…,“ usmívá se Markéta Schwarcová. Většinou jde o hudbu, kterou mohou lidé slyšet v rámci Dnů francouzské kultury pořádané teď na jaře Alliance Francaise, ale to trvá jen dva týdny v roce. Tady si mohou poslední hudební trendy z Francie poslechnout lidé každý týden,“ dodává.

Kromě hudby a informací na dané téma čeká posluchače také turistická zajímavost z určitého regionu, postřehy z historie, ze světa kultury, ale i módy. Oblíbeným se stalo také gastronomické okénko, souhlasně přikyvuje Miroslav Holubec. Každý nový blok končí pravidelná francouzská věta, na které se pozorní posluchači mohou naučit a hlavně odposlouchat správnou výslovnost. A uvádí ji blok aktualit z Francie.

Francouzština pěkně v praxi

Setkání s francouzštinou není přínosem jen pro samotné posluchače, ale i také redaktory, jak sami přiznávají. „Francouzsky jsem se začal v rámci nepovinných předmětů učit na vysoké škole, ale zatím jsem si netroufal ji v praxi použít. Před rokem jsem se znovu po letech pustil do kurzů a musím říct, že se mi to teď náramně hodí,“ říká zpravodaj rádia Radek Pirkl, který v pořadu funguje jako tlumočník.

„Na Francii mě nejvíc okouzluje její rozmanitost. To, co skýtá její rozmanitá příroda, vždyť ji obklopuje moře, dokonce i oceán, a tvář této rozmanité krajiny určuje i charakter a zvyky lidí v jednotlivých regionech,“ odpovídá na otázku, co ho na Francii nejvíce přitahuje. O Francii toho ví opravdu hodně. A umí o ní zajímavě a poutavě vyprávět.

Je patrné, že pořad Toulky Francií neboli Bonjoure zasáhl v libereckém rádiu všechny. Pilotní pořady se dočkaly velkého ohlasu posluchačů. Zda se budou moci natočit další, je v tuto chvíli otázkou. Jako všude jsou potřebné finance. …

„Je to pro mě ohromná zpráva. Všechno, co může Francii přiblížit, je naprosto fantastické. A nejen to, důležité je, že studenti mohou naposlouchat francouzštinu a dozvědět se o zemi spoustu informací, které se třeba ve škole nedozvědí,“ pochvaluje si středoškolský učitel francouzštiny a průvodce po Francii Jan Flégl. Je jedním z těch, kteří doufají, že Velvyslanectví Francouzské republiky podpoří tvorbu i dalších dílů. „Bylo by to velmi užitečné, chystáme se pořad pravidelně se studenty poslouchat a aktivně s ním pracovat,“ dodává Jan Flégl.

Odcházíme ze studia, červené světélko dohasíná. „Au revoir,“ loučí se autorský tým stylově. A snad ne na dlouho.

Kdy se pořad o Francii vysílá

Premiéra vždy ve středu v 18.30
Repríza vždy ve čtvrtek v 18.30 a v úterý ve 13.30.
Rádio naladíte na frekvenci 93,3