O tom, kolik Liberecký kraj za Ještěd zaplatí, rozhodnou další jednání. V kuloárech se hovoří o částce kolem 70 milionů korun. Kraj chce vysílač koupit především z toho důvodu, že má větší šance získat evropské dotace na potřebnou rekonstrukci libereckého architektonického skvostu než České radiokomunikace.

Ty v minulosti připravily projekt oprav pláště za zhruba 80 milionů korun, jejich žádost o dotace z norských fondů však byla neúspěšná. Opravu nutně potřebuje také vnitřek přes třicet let starého objektu.

„Stav vnitřního vybavení je rok od roku horší a je potřeba jej kompletně zrekonstruovat. Vše se musí odkrýt, napreparovat, zakonzervovat a natřít, aby to vypadalo stejně jako doposud,“ řekl Deníku provozovatel horského hotelu Ještěd Petr Beitl s tím, že kraj bude mít o poznání větší šanci se stavem památky něco udělat. Podle jeho názoru by si celková modernizace mohla vyžádat až 100 milionů korun.

Modernizace je také podmínkou pro to, aby se Ještěd mohl ucházet o zařazení do seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Ministerstvo kultury ho chce nominovat již za dva roky. Podle odborníků má Ještěd poměrně značnou šanci uspět.

„Moderní architektura je v Unescu obecně velmi málo zastoupená, takže i z tohoto důvodu dáváme Ještědu přednost před řadou vynikajících památek jako jsou hrady, zámky nebo historická města,“ řekla Deníku již v dubnu Věra Kučová z Národního památkového ústavu.

Šance horského hotelu a vysílače zvyšuje také fakt, že byl svého času za svou architektonickou formu a její spojení s krajinou dekorován vysoce prestižní mezinárodní Perretovou cenou.

S nutností opravit Ještěd souhlasí i jeho současný majitel, tedy České radiokomunikace. Právě proto se vedení společnosti rozhodlo objekt nabídnout k prodeji.

„Máme velký zájem na nápravě současného stavu, naší podmínkou je však zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím,“ vyjádřil se před časem tiskový mluvčí společnosti Kamil Chalupa.

Pokud by kraj jednu z nejvýznamnějších památek v oblasti opravdu odkoupil, s velkou pravděpodobností by jí Českým radiokomunikacím nadále pronajímal. „Naše společnost počítá s využitím vysílače na Ještědu i v digitálním vysílání. Je důležitý pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý. Toto stanoviště tak má nezastupitelnou polohu pro umístění vysílače DVB-T,“ dodal tiskový mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa.

Horský hotel a vysílač na Ještědu leží ve výšce 1012 metrů nad mořem a otevřen byl v červenci roku 1973. Letos tedy oslavil 35. výročí. Jeho autorem je liberecký architekt Karel Hubáček, který za své dílo dostal několik mezinárodních ocenění.

Odvahou své konstrukce i architektonického výrazu získala čtyřiadevadesát metrů vysoká věž pozornost nejen domácího, ale i zahraničního publika. Odborníky nejvíce ceněné je právě nezvyklé spojení asociace se světem sci – fi a jedinečného smyslu pro kontext s okolní krajinou.