Liberecko - Obnovené hraniční kontroly? Překvapené řidiče zastavovala na obchvatu u Hrádku nad Nisou nezvykle početná šestnáctičlenná hlídka složená z policistů, celníků i vojáků. „Musím říct, že se mi docela ulevilo. Tep z auta mi ještě nikdo nesnímal," svěřil se jeden z kontrolovaných řidičů, u kterého policisté pomocí speciálního přístroje monitorujícího tlukot srdce zjišťovali, zda nepašuje v nákladních prostorách osoby.
Dvoudenní mezinárodní cvičení bylo totiž mimo jiné zaměřené i na cizineckou problematiku. Pro policii Libereckého kraje se jednalo o příležitost vyzkoušet si novou „pojízdnou kancelář", tzv. Schengenbus.

„Jedná se o špičkově vybavené zařízení. Podařilo se nám jej obnovit po sedmnácti letech," vysvětlil krajský policejní ředitel Vladislav Husák. „Je možné z něj lustrovat, zkoumat doklady a v neposlední řadě může sloužit i k odpočinku," dodal ředitel s tím, že speciální vůz má využití i při jiných příležitostech, například při sportovních zápasech. Pořízení Schengenbusu vyšlo na 5,5 milionů korun a kromě Prahy jej mají už jen další čtyři kraje.

Nenápadné vozidlo v sobě skrývá nejmodernější technologie, které umožňují policistům přímo v terénu odhalit falešné doklady.
„Například tento mikroskop je určený na zkoumání padělků. Oproti předešlému modelu, který byl sedmnáct let starý, je možné propojit ho s počítačem a udělat například výřez," vysvětlil Martin Štumpe z cizinecké policie, který přiznal, že padělatelé jsou stále krok před nimi a staré vybavení by jim rozhodně nestačilo.
Nový přístroj je schopný zvětšit detaily, které nejsou viditelné okem.
Policisté tak mohou přímo v terénu kontrolovaného člověka nechat projet databází a zjistit, zda po něm není vyhlášeno pátrání.

Přístroj zmiňovaný v úvodu, určený na odhalení pašovaných osob, zatím policisté v Libereckém kraji nemají. Na cvičení přijeli představit zařízení umožňující najít i v tom největším kamionu tlukoucí srdíčko malého yorkshira policisté z jižních Čech.