„O zahrádku jsme přišli před časem,“ vypráví smutně paní Barešová, která s manželem svůj malý ráj vybudovala už před 14 lety na Nové Rudě ve Vratislavicích. Měli ji ale jenom pronajatou. „Začínali jsme od píky, zkultivovali louku. Po více než deseti letech nám byl pronájem ukončen, museli jsme zbourat chatku, plot, vše uvést do původního stavu,“ s lítostí vzpomíná paní Burešová a dodává, že ani po třech letech se na pozemku nic nezměnilo. Město patrně čeká. Nač? Dost možná, že na chystanou změnu územního plánu. Podle ní totiž změní řada zahrádek svůj status.

Zatímco dosud je většina zahrádek zahrnuta do zemědělského půdního fondu a tudíž se na nich smí postavit maximálně chatka či stání pro auto, nově by mohly spadat do kategorie tzv. bydlení čistého. Pro jejich majitele by to znamenalo možnost postavit si na zahrádce vlastní domek. Ovšem jen pro majitele, a v tom je kámen úrazu.

„Když vlastníkem zahrádkář není a má zahrádku jen pronajatou, může čekat dopis od pronájemce, ve kterém ho jednoduše vyzve k navrácení pozemku,“ upozorňuje Halina Doležalová (Změna pro Liberec). I když by se totiž jednalo o možnost výstavby regulované, přeci jenom změnou územního plánu vzniknou lukrativní stavební pozemky. Že by o takový pozemek nemělo město po změně územního plánu, který je vypracováván na léta dopředu, zájem, dnes zaručit nikdo nemůže. A tudíž ani to, že v Liberci nějaké zahrádky v budoucnu budou.

Pro majitele zahrádek je to ale šance, jak si pomoci k vlastnímu bydlení. Pavel Eliáš z Ruprechtic, kde je také rozsáhlá zahrádkářská kolonie, je přesvědčen o tom, že právě tohle je krok správným směrem. „Klasické zahrádkaření je generační záležitost, už jen málo mladých si bude pěstovat zeleninu, když ji lze levně koupit v supermarketu,“ vysvětluje Eliáš. „Na druhou stranu právě děti dnešních zahrádkářů budou mít šanci bydlet ve vlastním. A postavit na bývalé zahrádce rodinný domek, což je pro obec přínos,“ dodává Pavel Eliáš, který v Ruprechticích koordinuje podávání námitek proti územnímu plánu.

ČTĚTE TAKÉ: