Zdá se, že s lidskou poctivostí to ještě nebude tak špatné, jak se leckdy říká. Poté, co Liberecký deník jako první zveřejnil výzvu, ať lidé vrací původní vybavení Ještědu, které za čtyři desítky let zmizelo, se začaly dít věci.V lidech se muselo hnout svědomí jinak si nelze vysvětlit, že začali „poztrácený" mobiliář vracet Severočeskému muzeu v Liberci, které na příští rok chystá u příležitosti 40. výročí Ještědu velikou výstavu.

„Ten zájem nás překvapil, čekali jsme, že se vrátí pár kousků. No a teď tu mám před sebou krabici s 30 kusy původního skla a keramiky," pochvaluje si Jiří Křížek, ředitel muzea.

Rozesety po celé ČR

Lidé nosí také půllitry, kameninu a talíře. Muzeum ale stojí o veškeré předměty spojené s Ještědem také suvenýry, textil a tiskoviny. Že se takové předměty nacházejí rozesety po celé zemi, ředitel dobře ví. „V jednom vetešnictví jsem úplně náhodou narazil na skleněnou plastiku Ještědu. Byl to jediný existující kus, 40 let starý. Samozřejmě jsem ji hned koupil. Stane se součástí výstavy," dodává Křížek.

Pátrat po tom, jak lidé k předmětům přišli, muzeum nebude. Pokud nechtějí, nemusejí dárci říct ani své jméno.

„To, že někdo vlastní třeba část nádobí, ještě automaticky neznamená, že on ho ukradl. Je to už 40 let a kdo si dnes pamatuje, jak se mu třeba šálek ocitl v kredenci? Je to již dávno promlčený čin," ujišťuje Křížek i ty dárce, kteří se bojí nechtěné pozornosti. Jeden z nich to vyřešil po svém do vestibulu muzea dotáhl krabici se sklem z Ještědu a kvapně odešel. I takové anonymní dárce muzeum respektuje.

Důvodem, proč se mobiliář a drobnosti z Ještědu poztrácely, byla jejich umělecká hodnota. Na svou dobu atypické předměty šly proti proudu zatímco vše ostatní se vyrábělo unifikované a jednotné, série nádobí navržená výtvarníkem Karlem Wünschem byla nezaměnitelná. I proto se věci s vyrytým „J" stávaly oblíbeným suvenýrem.

Na rozkrádání se podíleli i někteří nepoctiví zaměstnanci restaurace na Ještědu. „Číšníci z hotelu si přivydělávali tím, že drobné vybavení prodávali hostům," potvrdil před časem Deníku znalec historie Ještědu a autor knihy Fenomén Ještěd Jiří Jiroutek.

Muzeum pomýšlí na kompletní mobiliář, nejen na sklo a jídelní soupravy, ale i na nábytek. Futuristicky vyhlížející soupravu navrhl Otakar Binar a je i po 40 letech stále aktuální, o čemž svědčí i reedice tohoto unikátního nábytku. V roce 2009 ji na trh uvedl pražský obchod Futurista.

Původní nábytek, dnes již značně zdevastovaný, se stále nachází uskladněn na Ještědu a muzeum by jej rádo zrestaurovalo. Jenže mu k tomu schází povolení od majitele, kterým jsou České radiokomunikace.

Jedinečný H systém

„Stačilo by, kdyby nám pro ně nepotřebný a zbytečný nábytek darovaly, my bychom se postarali o to ostatní. Jenže zatím na naši výzvu nepřišla žádná reakce," posteskl si Křížek. Opravu nábytku by pak zajistila dotace z fondů EU, jejíž program na dokumentaci moderní architektury v českoněmeckém pohraničí se stal cílem žádosti muzea. „Je to jedinečný nábytek, z něhož se dal sestavit stolek nebo postel. Skládal se totiž z částí, jejichž profil připomínal písmeno H. Odtud i jeho název H systém," vysvětlil ředitel.

Výstava, kterou liberecké muzeum k výročí chystá, má být velkorysá. Pojímat má nejen modely, makety a fotografie, ale i suvenýry s motivem Ještědu a mobiliář.

I vy přineste kus Ještědu!

S životem Ještědu mají nejen Liberečané spojené nepatrné drobnosti i velmi cenné umělecké předměty, suvenýry nebo rodinné fotografie, které uchovávají jako památku na dávný výlet, svatební noc nebo třeba na rodinnou oslavu strávenou na Ještědu.

Na památkách z Ještědu jsou, někdy úmyslně a někdy nechtěně, zachyceny podoby a proměny hory i dobového vkusu a módy posledních čtyř desetiletí. Shromážděním těchto osobních památek na Ještěd vznikne samostatná sekce chystaná výstavy. I ten, kdo nevlastní žádný předmět, spojený s Ještědem, se může zapojit tím, že nám věnuje osobní vzpomínku. Do Severočeského muzea přinesete kus Ještědu tím, že přinesete kus sebe a podělíte se o svou radost i starost a vůbec o vše, co máte ve svém životě s Ještědem spojené.

Severočeské muzeum v Liberci prosí občany a návštěvníky Liberce a Libereckého kraje, zda by byli tak laskaví a nepodělili se o své zážitky a památky spojené s horským hotelem a vysílačem na Ještědu. Osobní vzpomínky, sdělení a informace o předmětech a zážitcích spojených s historií Ještědu prosím zasílejte na emailovou adresu muzea. Všem, kteří se již do akce „Přineste do muzea kus Ještědu" zapojili, muzeum mnohokrát děkuje.