Dohromady jedenáct stržených nebo podemletých mostů, jednu spláchnutou lávku, tři rozbité silnice a spoustu kubíků sesuté půdy. Takový účet zanechala jen na obecním majetku loňská srpnová povodeň v Mníšku u Liberce.

Rok a půl po katastrofě se úřadu podařilo všechny stopy po záplavách zahladit. Opravu posledního mostu stavbaři dokončí tento týden.

„My jsme byli vloni v srpnu první na ráně. Ale už druhý den po povodni jsme si do obce pozvali projektanty a vymýšleli, jak Mníšek vrátíme do stavu, ve kterém byl před záplavami,” vysvětlil starosta Roman Slezák. „Proto jsme jedni z mála, kde po povodni už teď zůstávají jenom špatné vzpomínky,” dodal.

Na obecním majetku napáchala velká voda škody za 24 milionů korun, na soukromých domech a pozemcích za zhruba 5 milionů.
Většinu peněz na opravy po povodních zaplatilo ministerstvo pro místní rozvoj. Obci zbývalo uhradit spoluúčast ve výši deseti procent.

„Jednali jsme rychle. S opravou dvou mostů jsme začali už po povodních na podzim,” podotkl starosta. „Hospodaříme s ročním rozpočtem 15 milionů korun. Šetříme si na nečekané události rezervy. Do nich jsme sáhli pro spoluúčast,” doplnil starosta s tím, že opravené domy mají už také všichni obyvatelé, které zvednutá řeka Jeřice tehdy vyplavila.

Podle starosty záplavy přinesly přece jenom něco pozitivního. Místní lidé si začali víc vážit dobrovolných hasičů. „Už je neberou jako partu, která vysedává v hospodě a seběhne se jen, když někdo zatroubí. Viděli, že hasiči nasazují za ostatní své životy,” podtrhl Roman Slezák.

Jakmile víc prší, lidem se loňská katastrofa znovu vybaví.

„V obci se udělalo hodně, zbývá ještě někde vysadit trávu. Některé mosty jsou širší než dřív, dá se říci, že je to teď v Mníšku lepší než před povodní,” poznamenal za usedlíky Pavel Effenberger, který měl v domě metr a půl vody.

„Táta slavil vloni zrovna, když přišly záplavy, sedmdesátiny. Příbuzní se sjeli zdaleka, ale do obce se vůbec nedostali,” dodal muž.