Animátoři jsou většině lidí známí díky pobytům u moře, kde se starají o zábavu turistů v daném rezortu. Tento trend ovšem začíná růst i v tuzemsku a na danou poptávku se snažil zájemce připravit pilotní kurz jabloneckého vzdělávacího centra EDUCA, v rámci projektu OPVK Animace v cestovním ruchu, který zde běží už třetím rokem.

„U nás je to zatím v začátcích, ale už některé velké rezorty, například v jižních Čechách a na Moravě, se animátorské činnosti začínají věnovat," řekla Petra Handlířová, lektorka pilotního kurzu. Podle ní záleží samozřejmě na financích a kapacitě hotelu. Proto se animátoři vyskytují v ČR prozatím víceméně pouze ve velkých rezortech.

Pilotní kurz pomáhal také nezaměstnaným

Testovacího prezenčního i distančního kurzu v e-lerningovém systému Moodle se zúčastnilo 18 zájemců z řad pracovníků cestovního ruchu a nezaměstnaných, kteří mají v této oblasti vzdělání nebo praxi. „Celkem jedna třetina účastníků byla nezaměstnaných," prozradila projektová manažerka Eva Kořánová.

Pilotní kurz probíhal od podzimu 2014 ve třech víkendových setkáních, během nichž vznikala závěrečná práce každého účastníka. Všichni tak pronikali hlouběji do animátorské činnosti, která není pouze o bavení ostatních. Jednotlivé aktivity se totiž musí lišit podle skupiny lidí, pro něž se činnost připravuje. Jsou tak potřeba například potřebné i znalosti z psychologie.

Závěrečné představení celého projektu proběhlo včera v Konferenčním sále víceúčelového zařízení sportovního areálu Střelnice. Nešlo navíc pouze o suché představení jednotlivých absolventů, jejich práci a předání certifikátů. Všichni přítomní se do prezentovaných aktivit reálně zapojili. Motivace ostatních k aktivitě je totiž i jedním ze základů dobrého animátora. K vidění tak byly odlišné přístupy každého animátora. „Ne každý může animovat všechny věkové kategorie a druhy animace," přiznala Handlířová. Navíc i ji obohatil tento projekt o nové znalosti. Kolegové ze science centra iQlandie ji překvapili.

Závěrečné práce se soustředily i na handicapované. „Zaměřila jsem se na skupinu zrakově postižených, se kterou mám osobní zkušenosti," řekla Liliana Daňková Uhlířová, jejíž animační práce byla založena na poznávání vůní a všechny zaujala.