VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvňáci se budou učit matematiku v angličtině

Liberec - V rámci Libereckého kraje ojedinělý pedagogický projekt zahájila na začátku tohoto školního roku liberecká Základní škola s rozšířenou výukou jazyků v Husově ulici.

3.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Žáci první třídy se už nebudou učit anglicky pouze v běžných hodinách anglického jazyka, ale také částečně při dalších předmětech. Zájem o výuku více zaměřenou na cizí jazyky je mezi rodiči podle ředitelky školy obrovský.

„V praxi to vypadá tak, že v ostatních předmětech, například matematice, prvouce nebo výtvarné výchově, bude učitelka popisovat některé věci nebo udílet pokyny v angličtině. Děti si pak základní jazykové znalosti nenásilnou formou rychleji zapamatují,“ vysvětlila ředitelka základní školy Blanka Reindlová.

Podle odborníků by se měl cizí jazyk u takto malých dětí vyučovat formou hry a právě propojováním jednotlivých předmětů tak, aby angličtina byla od raného věku běžnou součástí života dětí.

Jedním z důvodů, proč škola k netradičnímu vyučování přistoupila, byl velký zájem o tento druh výuky ze strany rodičů a také fakt, že mezi žáky bude velké množství dětí, které už s anglickým jazykem mají zkušenosti. Do první třídy totiž podle Blanky Reindlové letos nastoupily děti, které se vrátily do Čech například z USA, Japonska, Číny nebo Seychel.

„Jsou to děti, které v zahraničí žily například kvůli tomu, že jsou ze smíšených manželství nebo protože jejich rodiče delší dobu v zahraničí pracovali. Vzhledem k systému vzdělávání například v USA nebo i v jiných zemích tam školní výuka začíná od pěti let, tyto děti tak už mají rok školy za sebou, angličtinu tady už mají poměrně zažitou,“ poznamenala Reindlová s tím, že základy zvládají také děti, které do první třídy přešly z anglické jazykové školy.

Projektu se účastní třicet dětí navštěvujících jednu ze dvou prvních tříd. Anglický jazyk i všechny předměty, ve kterých se angličtina objeví, bude vyučovat jedna pedagožka. Veškeré propojování předmětů bude plně v její kompetenci. V žádném případě však nebudou hodiny probíhat celé pouze v angličtině.

„Učitelka zároveň nebude po dítěti požadovat žádné prezentace v angličtině a nebude je za to hodnotit. Takové zapojení musí být přirozené a dobrovolné ze strany dětí,“ dodala Reindlová s tím, že rodiče dětí s projektem souhlasí a považují ho za přínosný.

Základní škola v Husově ulici zařazuje rozšířenou výuku jazyků od třetích tříd. Kvůli zájmu rodičů však začala před několika lety už pro prvňáčky organizovat zájmové kroužky cizích jazyků mimo vyučování. „Děti pak měly základy a od třetích tříd mohly plynule pokračovat, což se nám velmi osvědčilo. Od loňska jsme pak najeli na systém, kdy prvňáčky čekaly dvě hodiny cizího jazyka týdně,“ uzavřela ředitelka školy.

Zájem rodičů o to, aby se jejich ratolesti od malička učily cizímu jazyku potvrzují i čísla. K zápisu do prvních tříd letos „na Husovku“ dorazilo 92 dětí, škola však mohla přijmout pouze šedesát.

Autor: Aleš Vávra

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies