VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej nemocnice Frýdlant je stále ještě s otazníkem

Frýdlant - Jednání o prodeji nemocnice Frýdlant kraj stále nevzdává.

3.6.2016
SDÍLEJ:

Nemocnice ve Frýdlantě.Foto: Deník/Martina Petrášková

Rádi bychom otázku prodeje nemocnice Frýdlant vyřešili do června. Tak si to ještě v březnu představovalo vedení Libereckého kraje a města Frýdlant. Jenže červen je tady a prodej nemocnice v nedohlednu. „Jednání o prodeji stále probíhají, to je jediné, co k tomu mohu říci," uvedl při návštěvě ministra Andreje Babiše ve frýdlantské nemocnici její ředitel Jiří Benedikt. Že se jednání vedou, potvrzuje i hejtman Martin Půta.

„Zrovna včera jsme se se společností EUC, vlastníkem nemocnice, dohodli, že nemocnici nechají ocenit. Výsledek auditu by měl být známý zhruba v létě. Dohoda zní, že pak bychom si nad výsledky ocenění sedli a jednali dále," uvedl Půta. Podle něj jde o poměrně významný posun, protože dosavadní jednání spíš nahrávala tomu, že EUC nemocnici prodat nechce. „Z předešlých jednání jsem měl pocit, že EUC si chce nemocnici nechat a udělat z ní kliniku a věnovat se plánované péči, objednaným operacím. To je pro soukromý subjekt ve zdravotnictví daleko výhodnější než péče akutní. Nemusíte řešit služby, shánět doktory na noční a tak dále," dodal Půta.

Až dosud se EUC auditu hospodaření bránila. Libereckému kraji dokonce předseda představenstva EUC Jan Blaško napsal, aby se při sestavování nabídkové ceny za prodej nemocnice vycházelo z hospodaření za rok 2014. „Jenže nás zajímá i hospodaření za rok 2015, stejně jako všechny současné závazky a pohledávky nemocnice, nemůžeme přeci kupovat zajíce v pytli," komentuje hejtman.

LÉTO UKÁŽE

Teď podle něj EUC přistoupila na podmínky kraje. Audit by tak měla provést firma Nexia AP, která má s audity hospodaření ve zdravotnických zařízeních zkušenosti. „Nemohu předjímat, jak ocenění dopadne. Osobně si myslím, že by to měla být mnohem nižší částka, než kterou úplně na začátku EUC navrhovala," podotkl Půta. Míní tím přitom 35 milionů, o kterých se v březnu chtěla bavit EUC. Kraj naopak odhaduje hodnotu nemocnice na 10 milionů korun.

I kdyby ale audit potvrdil domněnky kraje, stále ještě není jasné, zda EUC k prodeji nakonec opravdu přistoupí. Leccos naznačuje i rozhovor primáře Lukáše Kohoutka pro portál Freedlantsko. „Jsem přesvědčen, že k této situaci (prodeji nemocnice) nedojde a po volbách se situace uklidní."

POMOCI SE NEZŘÍKÁME

Skeptický je zatím i krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa. „Mohu říct jen svůj osobní dojem. A ten je, že EUC se k prodeji moc nemá a že jí jde spíše o to, aby nemocnici přeměnili na kliniku, kde se bude vykonávat operace na objednávku. Tedy nikoliv akutní péče, o kterou stojíme my. Je to o to nešťastnější, že na to doplácí nemocnice v Liberci, která nemá na akutní pacienty z Frýdlantska kapacitu," upozorňuje Tulpa.

„Nezříkáme se pomoci akutním pacientům, které může naše nemocnice bezpečně ošetřit. Jde o akutní zánět slepého střeva, žlučníku, uskřinuté kýly a dalších. Rozhodující je celkový stav pacienta. Pokud můžeme pomoci, danou péči zajistíme i v našich podmínkách," uvedl Kohoutek.

Autor: Jana Pavlíčková

3.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veteráni v Rakousku. Vlevo Kohout, vedle Vágner.

Liberecký veterán Vágner je mistrem Rakouska

Psací stroj. Ilustrační foto.

Knižní recenze: Jsem romantik, ale léčím se

Hlasujte pro nejhezčí miminko 38. týdne roku 2017

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená ve 38. týdnu roku 2017. Hlasujte pro to nejhezčí!

Již pošesté letos proběhnou Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn

Turnov – Město Turnov pořádá v sobotu 30. září od 13 hodin pořádá šestý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn.

Chrastava hraje na hřišti jabloneckého nováčka ve Mšeně

Liberec – Magnetem divizního fotbalu bude o víkendu jistě utkání nováčka ze Mšena, který dnes dopoledne, tj. v sobotu 22. září, od 10.15 hodin hostí Chrastavu, již opustil trenér Josef Petřík (druholigový Frýdek-Místek).

FOTO: Letošní Okurkiáda už zná svého vítěze. Přihlásilo se 15 soutěžících

Frýdlant – Čtyřčlenná porota rozhodla, že z patnácti vzorků má nejlepší nakládané okurky letos Marie Cermanová. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení