VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijdou kvůli trati o domovy?

Liberec - Lidé z liberecké Budovcovy ulice se bojí, že v budoucnu přijdou kvůli nové tramvajové trati o své domy, bouří se.

3.1.2014 11
SDÍLEJ:

Tramvaj pod Ještědem, MHD Liberec. Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

Návrh nového Územního plánu (ÚP) města Liberce zahrnuje také projekt na výstavbu nové tramvajové trati do Pavlovic a Ruprechtic. To vyvolalo paniku mezi lidmi žijícími v těchto lokalitách. Ptají se, proč po uši zadlužený Liberec vůbec uvažuje o tak nákladném projektu a hlavně mají strach o své domovy.

„Tramvajová trať by měla vést kolem Jedličkova ústavu přes Budovcovu ulici k dopravnímu hřišti, kde stojí domy, které by se měly, pokud na výstavbu dojde, zbourat. Někteří lidé by zase přišli o pozemky. S tím zásadně nesouhlasíme," řekl za obyvatele Budovcovy ulice Jan Pecka. Jeho rodina bydlí v Budovcově ulici od roku 1980 a plány na novou tramvajovou trať považuje za naprosto nesmyslné. „Projektant navrhl trať po vzoru převzatém odněkud z Německa. Tam je ale rovina. U nás je kopcovitý terén, pro tramvaje nevhodný. Navíc nás o změně územního plánu nikdo z radnice neinformoval," dodal Pecka.

„Tramvajová trať do Ruprechtic a Pavlovic je hudbou hodně vzdálené budoucnosti. Nový Územní plán Liberce ještě není schválený, takže je otázkou, zda v něm ta možnost vést novou tramvajovou trať tudy vůbec bude. Navíc je to také otázka priorit. V novém ÚP bude nových tratí zakresleno víc, ale přednost by zřejmě přede všemi dostala trať do Rochlice. Ta je na prvním místě." Zuzana Minstrová, mluvčí MML

Lidé z Ruprechtic a Pavlovic rovněž tvrdí, že na jejich stížnosti radnice nereaguje. „Sepsali jsme petici, založili jsme občanské sdružení. Magistrát z petice vyškrtal podpisy všech, kdo nemají v místě trvalé bydliště. Vyškrtal i námitky. Z loňského říjnového zastupitelstva jsme byli víceméně vyhozeni," kritizuje libereckou radnici Pecka.

Radnice oponuje

Vedení Liberce má za to, že kritika města ze strany obyvatel je předčasná a zbytečná. „Územní plán není žádným investičním plánem, žádnou jistotou, že to, co je v ÚP zakresleno, skutečně bude realizováno. ÚP přináší jen předpoklad budoucího možného rozvoje města. Naznačuje cestu," sdělila mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Podrobné vyjádření poskytl Deníku náměstek primátorky Jiří Rutkovský (USZ), který je zároveň zastupitelem určeným pro územní plán. „Chtěl bych se důrazně ohradit proti tvrzení, že by někdo někoho s peticí z radnice vyhodil. Námitky a připomínky veřejnosti byly zařazeny mezi ostatní námitky," uvedl Rutkovský.

Náměstek dále sdělil, že se v nově pořizovaném územním plánu řeší mnoho důležitých úkolů. Jedním z nich je zlepšení kvality hromadné dopravy ve městě, což je důležitá alternativa vůči stálému růstu individuální automobilové dopravy. „Rozvoj tramvajových tratí byl do ÚP zapracován na základě návrhu projektanta. Z hlediska územního plánu byla navržena optimální trasa, která splňuje požadavky na vedení trasy územím (dostatečné množství obyvatel pro vedení trati, rychlé spojení s centrem atd.), které je nutné dopravně obsloužit. Vedení trasy bude součástí návrhu při opakovaném veřejném projednání. Vzhledem k podaným námitkám je nyní prověřována možnost vedení tramvajové trati mimo ulici Budovcova. Řešení shodné se zveřejněným návrhem nebo jiné řešení bude zveřejněno při opakovaném veřejném projednání upraveného návrhu na začátku roku 2014," doplnil náměstek Rutkovský.

Případná realizace tramvajové trati bude podle vedení radnice záležet na mnoha okolnostech. Především na možnostech finančních, a to nejen města, ale samozřejmě i na dotacích.

Pomineme-li výše uvedené střety mezi veřejností a městem, pak smělé plány na výstavbu nových tramvajových tratí kazí momentálně, kromě stávajících dluhů Liberce, i hrozba, že dopravní podnik možná přijde o dotaci ve výši 190 milionů korun. Auditoři z Regionálního operačního programu Severovýchod údajně našli chybu v projektu na rekonstrukci tramvajové trati do Jablonce. Pro dopravní podnik a potažmo město by to mělo fatální následky. Chystáme podrobnosti.

Námitky všeobecně

„V současné době probíhá vyhodnocování všech námitek a připomínek, které byly v rámci procesu pořízení územního plánu uplatněny. Vyhodnocení podaných námitek a připomínek je věcí přenesené působnosti. Nyní je vypracován návrh na vyhodnocení námitek a připomínek, který byl předložen zastupitelům města Liberec. Neboť se jedná o „budoucí rozhodnutí" nelze tyto materiály poskytnou veřejnosti, ale pouze zastupitelům," vysvětlil Rutkovský.

Dalším krokem radnice bude opakované veřejné projednání upraveného návrhu během letošního prvního pololetí. „Projednání bude opět veřejné a bude možné se vyjádřit ke změněným částem návrhu územního plánu, a to opět formou námitek a připomínek," informovala mluvčí Minstrová.

O vypořádání všech námitek a připomínek rozhodnou zastupitelé až při samotném vydání ÚP v zastupitelstvu. „Zastupitelstvo, které bude projednávat vydání územního plánu, bude mít na výběr, buď vydat územní plán, nechat územní plán upravit, nebo územní plán zamítnout," uzavřel Rutkovský.

Autor: Romana Prošková

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
18

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Plukovník liberecké protichemické obrany Karel Navrátil, vojenský kaplan Petr Šabaka a ředitelka Českého červeného kříže Jablonec předávali medaile Dr. Janského bezpříspěvkovým dárcům krve v kapli jablonecké nemocnice.
50

FOTO: Vojáci děkovali dárcům krve

Potvrzeno: Mojžíš odchází na hostování do Pardubic

Liberec – Dojednáno, 35letý obránce Tomáš Mojžíš mění působiště. Z Liberce míří na hostování do Pardubic, kde začínal s vrcholovým hokejem.

Liberec spustil smršť gólů v prodloužení, Jablonec doma otočil

Jablonec n. N., Liberec – Shodně splnili povinnost a postupují v tuzemském poháru dál. Jednoduché to ale nebylo.

Stáhni si mapu a pojď objevovat Jizerky!

Liberec – Výstava Mapy Jizerských hor v Severočeském muzeu probíhá od středy 6. září. Většina z nás má k mapám nějaký vztah. Říká se, že je to mužská záležitost, ale mezi dvěstěpadesáti účastníky vernisáže výstavy ženy rozhodně v menšině nebyly.

Den architektury přiblíží židovskou čtvrť i Kristiánov

Liberec – Prohlídka nově rekonstruovaného rodinného domu Maxmiliana Nettla z roku 1936 přiblíží osudy židovských obyvatel předválečného Liberce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení