„Od rána od šesti hodin jsem se nezastavil a zdaleka nejsme u konce. Prozatím jsem vyšetřil více jak šedesát pacientů,“ vyčíslil v pondělí dopoledne Libor Maryško, který má ordinace v libereckém Ostašově a v Chrastavě. Údaj o šedesáti včerejších pacientech je přitom pouze z ostašovské ordinace.

Kromě běžných respiračních onemocnění zaznamenal Libor Maryško i dva případy, u kterých má podezření na chřipkový virus. „Předpokládáme, že chřipka by se u našich pacientů měla objevovat v menší míře, a to díky očkování, které v letošní sezoně podstoupilo mnohem více lidí,“ dodal Libor Maryško s tím, že v současnosti však již proti chřipce nevakcinují, a to právě proto, že už se pravděpodobně objevila.

Jako nejlepší prevenci doporučuje lékař vyhýbat se velkým kolektivům, protože jak virus chřipky, tak i jiné běžné respirační choroby se šíří kapénkovou infekcí. Kromě toho pak používat ochranné osobní pomůcky, jako jsou jednorázové papírové kapesníčky, zvýšený přísun vitamínů a dostatek teplých nápojů ve spojení se zdravým životním stylem může pomoci organismu chránit se před nákazou.

„Rizikové skupiny, jako jsou starší lidé nebo chronicky nemocní, by měly být i opatrní s pobytem venku, vzhledem k měnícím se teplotám vzduchu. Doporučuji půlhodinovou procházku kolem poledne,“ uzavřel Libor Maryško.

Hlášení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS) v datech k minulému pátku uvádí nemocnost akutními respiračními infekcemi v kraji pod celorepublikovým průměrem, i přesto však zaznamenala KHS ve svých statistikách dvaadvacetiprocentní nárůst.

V samotném Liberci bylo v pátek 1034 nemocných na sto tisíc obyvatel. V celorepublikovém průměru je pak na stejný počet obyvatel hlášeno 1220 onemocnění. Situace v celém kraji je prozatím příznivější, než byla ve stejném období loňského roku, kdy KHS v polovině ledna evidovala v průměru téměř patnáct set nemocných na sto tisíc obyvatel.

Letos je zatím celokrajský průměr necelých jedenáct set a číslo znamená přibližnou polovinu limitu, kdy se vyhlašuje epidemie.