VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při kalamitě zastaví náklaďáky před kopcem sklopné cedule

Frýdlant - Obavy ze zablokování Albrechtického kopce mají vyřešit cedule.

9.10.2016
SDÍLEJ:

Silnice. První sníh.Foto: Deník

Při sněhové kalamitě už by se neměly nákladní vozy dostat na silnici mezi Mníškem a Frýdlantem přes Albrechtický kopec. Ředitelství silnic a dálnic nechá před kruhovým objezdem ve Stráži nad Nisou Svárově, kde začíná výpadovka na Frýdlant od Liberce, nainstalovat sklopnou uzavírací dopravní značku, která nepovolí vjezd nákladním vozidlům. Půjde o značku B4, která platí pro skutečně všechna nákladní auta bez ohledu na jejich kategorii či hmotnost. Stejná značka bude umístěna i na státní hranici s Polskem v obci Habartice.

„Opatření by mělo zajistit dostupnost Frýdlantského výběžku pro osobní vozidla, pokud dojde ke kalamitním situacím. Již v minulosti byl obdobný systém nainstalován na silnici I. třídy před státní hranicí v Harrachově, kde se opatření osvědčilo," vysvětluje vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

SJÍZDNOST NADE VŠE

Nejde přitom o jen tak náhodný rozmar dopravní policie a silničářů. Starostové z Frýdlantska už dlouho upozorňují na problém s velkým počtem kamionů, které se valí přes Albrechtický kopec. Tím, že se na polské straně navíc prodloužila rekonstrukce mostu až do příštího jara, hrozí reálné nebezpečí, že proud kamionů neustane a některý z nich při velkém spadu sněhu Albrechťák ucpe. Tomu by právě měly zabránit sklopné cedule. Za normálního počasí jsou zavřené, při hrozbě kalamitní situace se naopak otevřou a nákladní vozy budou mít utrum. Podobně už to funguje od loňska i na silnici mezi Mníškem a Raspenavou přes Oldřichovské sedlo.

OSOBÁKY A SANITY

Ne všichni jsou ale tímto opatřením nadšeni, jak vyplývá i z bohaté diskuze na internetu. „Tady se pořád řeší tranzit polských kamionů, ale značky budou říkat zákaz všem nákladním autům, takže se ptám, co místní firmy a dopravci? Budou čekat na jaro?" táže se například Karel Bareš, majitel autodopravy z Raspenavy. Podle starostů z Frýdlantska je ale důležité zachovat především průjezdnost přes Albrechtický kopec pro osobní automobily, autobusy a sanity. „Máme připravenou záložní variantu, že v případě zablokování Albrechťáku by v zimě vozily sanity pacienty z Frýdlantského výběžku do Liberce přes Polsko, tedy Bogatyniu a Hrádek nad Nisou. Musíme být připraveni na všechno," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Podle starosty Hejnic Jaroslava Demčáka by neměl být dopad na nákladní vozy tak tragický. „Všichni víme, že když na Albrechťáku zapadne jakýkoliv kamion, tak uzavře cestu pro všechny. A je lepší, když na těch pár hodin nedostane Lidl, Penny a podobné firmy svůj díl rozvozu, než když tu zůstanou tisíce lidí v autech stát před zavřeným kopcem jedním kamionem. Když se podíváte na Kořenov, tak se jedná o uzavírku max. 12 až 24 hodin."

I přes instalaci sklopných zákazových cedulí bude Bezpečnostní rada Frýdlantu požadovat po ŘSD jako vlastníkovi silnice, aby komunikace během zimy byla odklízena častěji.

Autor: Jana Pavlíčková

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Start závodu.

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Čechie a Böhmerland opět na silnici

Liberec - Historické motocykly Čechie-Böhmerland, které jsou nejdelšími stroji, budou v sobotu 26. srpna kroužit na okruhu Varnsdorf - Rumburk.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V zoo začínají sokolnické dny

Liberec – Pravidelné ukázky sokolnictví začínají od úterý v liberecké zoo.

Pasení ovcí je týmová práce

Rakousy – Ladnost, rychlost a přesnost v každém kroku. Tak by se dalo shrnout víkendové mistrovství republiky v pasení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení