VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přečtěte si o celebritách. O těch skutečných

Liberec - Nejstarší liberecké gymnázium slavilo 90. let. Jeho třídami prošla řada známých Liberečanů. Rozhovory s nimi vycházejí nyní knižně.

28.7.2010
SDÍLEJ:

DEFILÉ OSOBNOSTÍ. Součástí oslav 90. výročí založení prvního českého gymnázia v Liberci byl i slavnostní večer pro absolventy. Patřila mezi ně řada vynikajících osobností ze všech oborů lidské činnosti – medicíny, techniky, umění i sportu. Foto: archiv Gymnázia F.X. Šaldy

Píše se rok 1919. Je 19. září a v Liberci, tehdy ještě Reichenbergu se otevírá České státní reformní reálné gymnasium. První česká škola v silně německém městě. Vyvrcholilo tím úsilí MUDr. Václava Šamánka, který o otevření školy usiloval už za Rakouska –Uherska.

V otevření českého gymnázia si sliboval přiliv české inteligence z vnitrozemí a tím i posílení české menšiny ve městě. Právě loni na podzim uplynulo od této události rovných devadesát let.

Osudové devítky

Při této příležitosti vydalo gymnázium, nesoucí od roku 1946 jméno významného libereckého rodáka, literárního kritika F. X. Šaldy, publikaci nazvanou Rozmluvy G – s podtitulem 90 let/90 příběhů.

„Devítka je symbolická číslice pro naši školu,“ píše v úvodu knihy ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy Irena Přádná. „Škola zahájila výuku 19. 9. 1919, ve školním roce 2009/2010 jsme slavili 90. výročí jejího založení. Výčet jmen absolventů plní již 9. tisícovku,“ doplnila.

Devadesát příběhů

Při příležitosti výročí založení školy se uskutečnil rozsáhlý projekt. „Týmy současných studentů rozmlouvaly s devadesáti absolventy. Nešlo o výběr „90 nejlepších z nejlepších“, nýbrž o vzorek osobností tvořený napříč různými obdobími studia a napříč profesním zaměřením,“ přiblížila ředitelka.

Projekt vyústil ve vydání zmíněné knihy. Obsahuje devadesát osudů, devadesát příběhů významných lidí, kteří prošli zdejšími třídami. „Na stránkách publikace se čtenáři setkají s herci a umělci, s předními matematiky a přírodovědci; setkají se zde filozofové se sportovci; aktivní i bývalí politici s kritiky politického dění; státní úředníci a diplomaté s těmi, kteří v neziskových organizacích bojují s byrokracií. Ti všichni prošli naším gymnáziem a věřím, že i další studenti je budou v dobrém následovat,“ dodala Irena Přádná.

Technik, Karfík…

Na svá školní léta tu například vzpomíná předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka i bývalý ministr dopravy Petr Moos. „Zdejší gymnázium si připomínám nesmírně rád. Právě tady mě pan profesor Technik nadchl pro fyziku. Obor, jemuž se věnuji po celý život,“ prozradil v jednom z rozhovorů současný prorektor ČVUT a jeden z největších expertů v oblasti dopravních systémů v Evropě, profesor Petr Moos.

Ve vyprávění psychiatra Cyrila Höschla se zábavné vzpomínky mísí s pronikavými postřehy k současnosti. Režisér a výtvarník Michal Žabka prozrazuje, jak se tvoří animovaný erotický film.

„Čtenář se také dozví, kdo je předobrazem postavy Michala Karfíka ze seriálu My všichni školou povinní – o tom totiž mluví další dva absolventi gymnázia: autorka seriálu Markéta Zinnerová a její učitel Jindřich Šádek,“ upozorňuje ředitelka.

Moderátorka Marcela Augustová vysvětluje, proč nechce být bulvárem posuzována jako celebrita. A častý host médií, ekonom David Marek, skandálně přiznává, že podstatou jeho profese je věštění z křišťálové koule.

Co si myslí přední český patolog Aleš Ryška o televizních seriálech „z nemocničního prostředí“? Kdo zažil „na vlastní kůži“ příběh analogický Kunderovu Žertu? Pro koho je pokus o spojení kvantové teorie s teorií gravitace „relaxačním polem zájmu“?

V rozhovorech s více než desítkou lékařů pozná čtenář všechny obory současné medicíny: sexuologií symbolicky počínaje – a patologií konče. Další odborníci dávají nahlédnout „pod pokličku“ onomastiky, enologie, teorie čísel či teorie vícedimenzionálních černých děr.

Nejmladším ze zpovídaných je fotbalista Jan Polák, který maturoval v roce 2008, naopak nejstarším je známý liberecký architekt Svatopluk Technik, absolvent roku 1932 – kniha obsahuje bohužel poslední rozhovor, který s ním byl pořízen.

„Ve vzpomínkách absolventů se „malé dějiny“ školních tříd a jejich žáků často prolínají s „velkými dějinami“ Československa – kniha tak nabízí další příspěvky do diskuse o naší nedávné historii,“ uzavírá ředitelka Irena Přádná poutavé vyprávění, které pobaví a zároveň připomene kus liberecké historie i zajímavých lidí.

Autor: Jana Švecová

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Přátelské utkání ve volejbale mezi reprezentačním výběrem České republiky a Kanady se odehrál 17. srpna v Jablonci nad Nisou. Na snímku vpravo je Donovan Džavoronok.
19

Vzpruha. Češi v generálce skolili Kanadu! Nekola bere na ME i trio z Dukly

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

V urnovém háji hořely túje

Liberec – Klid v urnovém háji u libereckého krematoria narušil v úterý odpoledne požár. Zdejší zaměstnanec si kolem půl druhé všiml, že z háje stoupá dým.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení