VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přečtěte si o celebritách. O těch skutečných

Liberec - Nejstarší liberecké gymnázium slavilo 90. let. Jeho třídami prošla řada známých Liberečanů. Rozhovory s nimi vycházejí nyní knižně.

28.7.2010
SDÍLEJ:

DEFILÉ OSOBNOSTÍ. Součástí oslav 90. výročí založení prvního českého gymnázia v Liberci byl i slavnostní večer pro absolventy. Patřila mezi ně řada vynikajících osobností ze všech oborů lidské činnosti – medicíny, techniky, umění i sportu. Foto: archiv Gymnázia F.X. Šaldy

Píše se rok 1919. Je 19. září a v Liberci, tehdy ještě Reichenbergu se otevírá České státní reformní reálné gymnasium. První česká škola v silně německém městě. Vyvrcholilo tím úsilí MUDr. Václava Šamánka, který o otevření školy usiloval už za Rakouska –Uherska.

V otevření českého gymnázia si sliboval přiliv české inteligence z vnitrozemí a tím i posílení české menšiny ve městě. Právě loni na podzim uplynulo od této události rovných devadesát let.

Osudové devítky

Při této příležitosti vydalo gymnázium, nesoucí od roku 1946 jméno významného libereckého rodáka, literárního kritika F. X. Šaldy, publikaci nazvanou Rozmluvy G – s podtitulem 90 let/90 příběhů.

„Devítka je symbolická číslice pro naši školu,“ píše v úvodu knihy ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy Irena Přádná. „Škola zahájila výuku 19. 9. 1919, ve školním roce 2009/2010 jsme slavili 90. výročí jejího založení. Výčet jmen absolventů plní již 9. tisícovku,“ doplnila.

Devadesát příběhů

Při příležitosti výročí založení školy se uskutečnil rozsáhlý projekt. „Týmy současných studentů rozmlouvaly s devadesáti absolventy. Nešlo o výběr „90 nejlepších z nejlepších“, nýbrž o vzorek osobností tvořený napříč různými obdobími studia a napříč profesním zaměřením,“ přiblížila ředitelka.

Projekt vyústil ve vydání zmíněné knihy. Obsahuje devadesát osudů, devadesát příběhů významných lidí, kteří prošli zdejšími třídami. „Na stránkách publikace se čtenáři setkají s herci a umělci, s předními matematiky a přírodovědci; setkají se zde filozofové se sportovci; aktivní i bývalí politici s kritiky politického dění; státní úředníci a diplomaté s těmi, kteří v neziskových organizacích bojují s byrokracií. Ti všichni prošli naším gymnáziem a věřím, že i další studenti je budou v dobrém následovat,“ dodala Irena Přádná.

Technik, Karfík…

Na svá školní léta tu například vzpomíná předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka i bývalý ministr dopravy Petr Moos. „Zdejší gymnázium si připomínám nesmírně rád. Právě tady mě pan profesor Technik nadchl pro fyziku. Obor, jemuž se věnuji po celý život,“ prozradil v jednom z rozhovorů současný prorektor ČVUT a jeden z největších expertů v oblasti dopravních systémů v Evropě, profesor Petr Moos.

Ve vyprávění psychiatra Cyrila Höschla se zábavné vzpomínky mísí s pronikavými postřehy k současnosti. Režisér a výtvarník Michal Žabka prozrazuje, jak se tvoří animovaný erotický film.

„Čtenář se také dozví, kdo je předobrazem postavy Michala Karfíka ze seriálu My všichni školou povinní – o tom totiž mluví další dva absolventi gymnázia: autorka seriálu Markéta Zinnerová a její učitel Jindřich Šádek,“ upozorňuje ředitelka.

Moderátorka Marcela Augustová vysvětluje, proč nechce být bulvárem posuzována jako celebrita. A častý host médií, ekonom David Marek, skandálně přiznává, že podstatou jeho profese je věštění z křišťálové koule.

Co si myslí přední český patolog Aleš Ryška o televizních seriálech „z nemocničního prostředí“? Kdo zažil „na vlastní kůži“ příběh analogický Kunderovu Žertu? Pro koho je pokus o spojení kvantové teorie s teorií gravitace „relaxačním polem zájmu“?

V rozhovorech s více než desítkou lékařů pozná čtenář všechny obory současné medicíny: sexuologií symbolicky počínaje – a patologií konče. Další odborníci dávají nahlédnout „pod pokličku“ onomastiky, enologie, teorie čísel či teorie vícedimenzionálních černých děr.

Nejmladším ze zpovídaných je fotbalista Jan Polák, který maturoval v roce 2008, naopak nejstarším je známý liberecký architekt Svatopluk Technik, absolvent roku 1932 – kniha obsahuje bohužel poslední rozhovor, který s ním byl pořízen.

„Ve vzpomínkách absolventů se „malé dějiny“ školních tříd a jejich žáků často prolínají s „velkými dějinami“ Československa – kniha tak nabízí další příspěvky do diskuse o naší nedávné historii,“ uzavírá ředitelka Irena Přádná poutavé vyprávění, které pobaví a zároveň připomene kus liberecké historie i zajímavých lidí.

Autor: Jana Švecová

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumunka s pohádkovým jménem Arabela se moc fotit nechtěla.Komunikovala jen zdviženými prostředníky, ale slyšela moc dobře.Chvíli se pokoušela sápat redaktorovi Deníku po objektivu.Odvezla si jí sice policie, ale za chvíli už zase běhala svobodně po ulicíc
9

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Nastoupit museli hasiči v protichemických oblecích.
3

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

GALERIE: Psi pomáhají hasičům zachraňovat zraněné, kteří uvízli v sutinách

Plavy - Reportáž na vlastní kůži jaké je sledovat práci záchranářů a jejich psů, ale také ležet v sutinách plných prachu a čekat na vysvobození.

Hudební a divadelní Sedmihorské léto tento týden startuje

Sedmihorky - /GALERIE/ Jeden z největších a především nejrozsáhlejších festivalů v Českém ráji startuje již zanedlouho. V pátek 30. června otevře hudební a divadelní Sedmihorské léto své brány a odstartuje nejen svůj osmý ročník, ale také prázdninové měsíce divadelním představením Miláček Anna.

Na Soukeňáku se porvali cizinci

Liberec - Divokou noc zase měli strážníci, kteří o víkendu museli pacifikovat rvačku na Soukenném náměstí. V sobotu kolem čtvrté hodiny ráno se před restaurací rvala skupina cizinců a nebyla to žádná pošťuchovačka, padaly nebezpečné rány i kopy.

Mladí brigádu najdou, pokud chtějí pracovat

Českolipsko - Obvykle až začátkem léta studenti začínají hledat brigády. Letos mohou uspět.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies