Místo smrkových lesů vysázených v Jizerských horách v šedesátých letech se již brzy na Ještědském hřebeni dočkáme smíšeného pralesa. Alespoň to tak vypadá podle rychlosti, jakou se spolku přátel přírody Čmelák daří sázet jedle, jasany a buky v takzvaném Novém pralese.

Letos se plocha unikátního projektu rozrostla o deset hektarů na celkem 35 hektarů pralesa. „Téměř dva miliony korun, které byly na nákup potřeba, poskytla sama veřejnost ve sbírkách,“ řekl mluvčí sdružení Čmelák Martin Benda. „Zvláště oblíbené jsou dárkové certifikáty,“ doplnil. Prostřednictvím certifikátů mohou lidé obdarovat svoje blízké netradičním dárkem – kusem pralesa.

Ze skromných začátků prales

„Pozemky, které jsme získali, leží na jižních svazích Ještědu mezi Pláněmi pod Ještědem a Prosečí,“ řekl Benda. Projekt, jehož cílem je vytvoření původního druhově pestrého pralesa, tak má podle něj větší šanci na úspěch, protože dříve samostatné pozemky se začínají propojovat dohromady. Bez pomoci veřejnosti by to ale nebylo možné, peníze z nadačních a státních zdrojů totiž na nákupy pozemků použít nelze.

Projekt, nyní už úctyhodně velký, přitom začínal na jednom jediném pozemku o sedmi hektarech roku 2005. Původní smrkovou monokulturu museli dobrovolníci z větší části vykácet a na jejich místo vysadit třicet tisíc sazeniček nových stromů, výsledek ale stojí za to. Místo hustých a tmavých lesů, kde kromě smrků nerostlo nic, je teď na pozemcích zdravý smíšený les, kde rostou i druhy, které tam Čmelák sám nevysadil – fialky, hluchavky a dokonce maliník.

Prales v současnosti tvoří pět navzájem oddělených pozemků. Sdružení Čmelák se podle Bendy bude snažit pozemky propojit a za Ještědem tak vytvořit jednolitou plochu smíšeného lesa. V ideálním případě se z něj později stane skutečný prales.

„Věřím, že zde jednou skutečně bude prales a byl bych rád, kdyby se v pestré lesy změnila podstatná část monokultur v českých lesích,“ řekl vedoucí sdružení Čmelák Jan Korytář.