VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce na opravě tramvajové trati mají už teď zpoždění. Zastaví je zima úplně?

Vratislavice nad Nisou – /GALERIE/ Obyvatelé Vratislavic se bojí, že přicházející zima zastaví práce na opravě tramvajové tratě. Už teď mají zpoždění.

12.11.2014 16
SDÍLEJ:

Rekonstrukce tramvajové trati.Foto: Deník/Jana Pavlíčková

Kdyby nebylo všeobecně známé, že ve Vratislavicích probíhá rekonstrukce tramvajové tratě, mohl by člověk lehce nabýt dojmu, že tu včera skončila válka nebo alespoň natáčení válečného filmu. Nejenže se tu mění staré koleje za nové, ale budují se i nové chodníky a souběžně s tím i oprava silnice I/14. Komplikace tak pociťují všichni, kteří lokalitou projíždějí nebo procházejí. A aby toho nebylo málo, přišla do toho i havárie kanalizačního potrubí, které se muselo kompletně vyměnit. „S tím nikdo nepočítal," vysvětloval před časem provozní ředitel DPMLJ Ludvík Lavička. „Přišlo se na to náhodou při výkopových pracích v rámci rekonstrukce tratě, takže byla potřeba kompletní uzavírka Tanvaldské ulice."

V uzavírkách a dopravním omezení přitom obyvatelé Vratislavic žijí už od března, kdy se s rekonstrukcí kolejiště začalo. Zcela uzavřena je už od jara například ulice Krajní, U Sila a část Pivovarské. Průběžně pak vznikají různé objížďky podle toho, jak pokračuje stavba. „Bydlíme až nahoře u Mojžíšova pramene, a když k nám chce někdo přijet na návštěvu, musíme vymýšlet spletité cesty, aby se k nám dostal," líčí Iveta Kalátová.

Rozsáhlá stavba však přináší Vratislavicím i další komplikace v podobě opakovaných odstávek vody nebo elektřiny. Včera netekla voda v lokalitě u Domova důchodců, další odstávka vody je plánována na úterý 25. 11. od 8.00 – 18.00 v ulicí U Sila, Pod Rušičkou a v části Tanvaldské. Vodu budou moci lidé brát z přistavených cisteren.

„Je to opravdu katastrofa," neskrývá své rozhořčení lékárnice Hana Kutáková. „Lékárnu jsme kvůli přerušení dodávek elektřiny a vody museli už 5x zavřít, tržby nám klesají, protože hlavně starší lidé se k nám těžko dostávají. Chtěli jsme, aby nám od ulice U Sila udělali nějaké provizorní chodníčky, ale nepochodili jsme. Už čtyřikrát nám to tady pod okny rozkopali a zase zaházeli. "

Podobných stížností dostává Dopravní podnik jako investor stavby spoustu. „Zřídili jsme pro obyvatele Vratislavic speciální mailovou adresu vyluka@dpmlj.cz. Denně nám chodí nějaké připomínky," říká tisková mluvčí DPMLJ Martina Poršová. „Mohu obyvatele Vratislavic ujistit, že stavba je pod neustálou kontrolou, nikde jinde jsme tolik kontrol nedělali jako tady."

Stihne se termín?

Největší obavy teď panují z nadcházející zimy. I když je počasí na listopad nezvykle mírné, většina místních neskrývá obavy z toho, že se stavba v předpokládaném termínu nestihne. „Obden se chodím dívat, jak práce pokračují. Je to smutné," říká důchodce Petr Mlejnek. „ Koleje jsou položené jen od Nové Rudy k Domu Marta, dál není nic. Moc lidí na stavbě není vidět, tedy kromě těch, kteří tu řeší vodovodní potrubí, ale ti nemají s vlastní stavbou kolejí nic společného."

Termín dokončení je přitom plánován na duben 2015. To by měl být hotový celý úsek od Nové Rudy až na konečnou v Jablonci nad Nisou. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. „Bojím se, že ty autobusy tady budou jezdit ještě za rok, jestli to půjde tímhle tempem," přemítá Petr Mlejnek.

„Doháníme resty za posledního půl roku, kdy nebylo vše připraveno tak, jak mělo být. Projektová dokumentace navíc obsahuje řadu nepřesností a její vydání nerespektuje potřeby stavby. Dílčí zpoždění prací v tuto chvíli na trati způsobují také klimatické podmínky," vysvětlil průtahy prací hlavní stavbyvedoucí COLAS CZ Petr Sláma. Podle něj je na stavbu nasazeno sto dělníků. Že nejsou moc vidět, je podle něj tím, že jsou po skupinkách rozprostřeni po celém úseku až k měnírně v Jablonci. „Jestli bude počasí trochu rozumné, rekonstrukci dokončíme v termínu," upřesnil.

Dopravní podnik už přitom s firmou COLAS několikrát jednal o rychlejším postupu stavby. Vyhlásit novou soutěž ale nechce. Celou akci by to prodloužilo a ohrozilo čerpání dotací z Evropské unie. Podle odborníků je celý problém hlavně v tom, že se ve výběrovém řízení musí ze zákona vybrat nejlevnější nabídka. To, že pak takhle velkou zakázku dělá firma, která s tím nemá zkušenosti, je jen důsledek.

Jana Pavlíčková

Autor: Redakce

12.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení