VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici se zavázali podpisem k boji proti korupci

Liberec - Projekt Rekonstrukce státu spustil kampaň Bla bla nevolím!, ke které se připojili lídři několika politických stran z Libereckého kraje.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.Foto: ČTK/ Michal Doležal

Tento týden spustil projekt Rekonstrukce státu svou kampaň Bla bla nevolím!, která má přimět kandidáty do Poslanecké sněmovny, aby se po jejich zvolení zasadili o přijetí devíti protikorupčních zákonů. V Libereckém kraji se k projektu připojilo zatím jedenáct stran kandidujících v předčasných volbách.

„Kampaň spočívá v tom, že oslovujeme kandidáty do poslanecké sněmovny a zjišťujeme jejich názory a stanoviska k projektu Rekonstrukce státu. Stanoviska si zaznamenáme a v případě, že projekt podpoří, nám posílají písemný slib, že budou podporovat přijetí konkrétních protikorupčních opatření. Výsledky pak představíme voličům formou celostátních novin, které budou pro všech 14 krajů. V novinách bude dvanáct politických stran a z každé strany představíme dvanáct kandidátů s jejich názory na Rekonstrukci státu," vysvětlil ambasador projektu pro Liberecký kraj Pavel Felgr.

Projekt se snaží prosadit devět zákonů, které zásadně snižují pravděpodobnost korupčního jednání. Jmenovitě se jedná o Politiku bez tajných sponzorů, návrh zákona, který by přinesl průhledné financování politických stran a volebních kampaní, který je v současné chvíli projednáván ve výborech. Druhý návrh, který se připravuje, by dával za povinnost uveřejnit elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce. Zrušení anonymních akcií bylo již přijato a další bod, kdy by musela státní správa povinně zveřejňovat uzavřené smlouvy na internetu, se projednává ve sněmovních výborech. Dále pak Rekonstrukce státu požaduje, aby se odpolitizovala státní správa a skončilo udělování trafik ve státních firmách pro bývalé poslance a členy vlády. Poslední tři návrhy už jdou do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, konkrétně se jedná o požadavek na nezávislé vyšetřování korupce, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a průhledný legislativní proces, který by zamezil jednotlivým poslancům, aby nenápadně a na poslední chvíli propašovávali do připravovaných zákonů odstavce, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí.

Společný boj proti korupci

„V Libereckém kraji bylo pozváno šest lídrů, kteří svým podpisem stvrdili, že při hlasování budou hlasovat pro přijetí těch devíti klíčových protikorupčních zákonů. Navíc jsme spustili internetové stránky blablanevolim.cz a ve všech 14 krajích probíhá oslovovací kampaň, kdy kontaktujeme lídry jednotlivých stran a chceme znát jejich názor a postoj k projektu. Oslovujeme i další kandidáty, aby projekt propagovali po vnitrostranické linii, protože nemáme celkem logicky na všechny kandidáty kontakt," řekl k liberecké besedě s lídry Felgr.

Projekt Rekonstrukce státu vznikl v březnu tohoto roku. Cílem bylo prosadit protikorupční zákony do řádných voleb, které měly být v červnu 2014. Za projektem stojí zejména Transparency International, Občanské sdružení Oživení, Ekologický právní servis, Fond Otakara Motejla a Z Index. „V případě, že se podpisem zaváží, že budou hlasovat pro přijetí protikorupčních zákonů, tak my jim uděláme zadarmo pěknou reklamu," popsal motivaci pro politiky Felgr a dodal: „Současně ale říkáme, že pokud nebudou hlasovat ve sněmovně pro přijetí těchto zákonů, tak jim uděláme stejně rychle negativní reklamu. Není totiž problém připravit noviny, kde by politik měl vykřičník a informaci, že blokoval přijetí těchto zákonů. Protože například přijetí zákona o zveřejňování smluv na internetu bylo celkem úspěšně čtyřikrát blokováno ve sněmovně poslanci ODS a ČSSD."

Aktuálně projekt podporuje 800 kandidátů z celé republiky. V Libereckém kraji svůj podpis připojilo 11 stran. Dva dny před uzávěrkou vedou v počtu kandidátů podporujících projekt KDU-ČSL s deseti podpisy a Hnutí Změna s devíti podpisy.

„Pro mě je ten projekt důvěryhodný mimo jiné proto, že vím, jací lidé a které organizace za ním stojí. Vnímám potřebu nových zákonů stejně, ale zároveň upozorňuji, že jenom zákony proti korupci nestačí," říká lídr Změny Jan Korytář. „Důležitá je i větší finanční podpora a personální posílení protikorupční policie a protikorupčních neziskových organizací," zdůvodnil svou podporu projektu.

Zapojit se do něj mohou i občané a to jako ambasadoři, sbírající podpisy lokálních politiků, nebo jako sponzoři projektu.

Na facebookových stránkách Rekonstrukce státu vyjádřilo podporu systematickému boji proti korupci na 12 tisíc lidí.

Autor: Petr Vodseďálek

11.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Přátelské utkání ve volejbale mezi reprezentačním výběrem České republiky a Kanady se odehrál 17. srpna v Jablonci nad Nisou. Na snímku vpravo je Donovan Džavoronok.
19

Vzpruha. Češi v generálce skolili Kanadu! Nekola bere na ME i trio z Dukly

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

V urnovém háji hořely túje

Liberec – Klid v urnovém háji u libereckého krematoria narušil v úterý odpoledne požár. Zdejší zaměstnanec si kolem půl druhé všiml, že z háje stoupá dým.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení