VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici se zavázali podpisem k boji proti korupci

Liberec - Projekt Rekonstrukce státu spustil kampaň Bla bla nevolím!, ke které se připojili lídři několika politických stran z Libereckého kraje.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.Foto: ČTK/ Michal Doležal

Tento týden spustil projekt Rekonstrukce státu svou kampaň Bla bla nevolím!, která má přimět kandidáty do Poslanecké sněmovny, aby se po jejich zvolení zasadili o přijetí devíti protikorupčních zákonů. V Libereckém kraji se k projektu připojilo zatím jedenáct stran kandidujících v předčasných volbách.

„Kampaň spočívá v tom, že oslovujeme kandidáty do poslanecké sněmovny a zjišťujeme jejich názory a stanoviska k projektu Rekonstrukce státu. Stanoviska si zaznamenáme a v případě, že projekt podpoří, nám posílají písemný slib, že budou podporovat přijetí konkrétních protikorupčních opatření. Výsledky pak představíme voličům formou celostátních novin, které budou pro všech 14 krajů. V novinách bude dvanáct politických stran a z každé strany představíme dvanáct kandidátů s jejich názory na Rekonstrukci státu," vysvětlil ambasador projektu pro Liberecký kraj Pavel Felgr.

Projekt se snaží prosadit devět zákonů, které zásadně snižují pravděpodobnost korupčního jednání. Jmenovitě se jedná o Politiku bez tajných sponzorů, návrh zákona, který by přinesl průhledné financování politických stran a volebních kampaní, který je v současné chvíli projednáván ve výborech. Druhý návrh, který se připravuje, by dával za povinnost uveřejnit elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce. Zrušení anonymních akcií bylo již přijato a další bod, kdy by musela státní správa povinně zveřejňovat uzavřené smlouvy na internetu, se projednává ve sněmovních výborech. Dále pak Rekonstrukce státu požaduje, aby se odpolitizovala státní správa a skončilo udělování trafik ve státních firmách pro bývalé poslance a členy vlády. Poslední tři návrhy už jdou do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, konkrétně se jedná o požadavek na nezávislé vyšetřování korupce, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a průhledný legislativní proces, který by zamezil jednotlivým poslancům, aby nenápadně a na poslední chvíli propašovávali do připravovaných zákonů odstavce, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí.

Společný boj proti korupci

„V Libereckém kraji bylo pozváno šest lídrů, kteří svým podpisem stvrdili, že při hlasování budou hlasovat pro přijetí těch devíti klíčových protikorupčních zákonů. Navíc jsme spustili internetové stránky blablanevolim.cz a ve všech 14 krajích probíhá oslovovací kampaň, kdy kontaktujeme lídry jednotlivých stran a chceme znát jejich názor a postoj k projektu. Oslovujeme i další kandidáty, aby projekt propagovali po vnitrostranické linii, protože nemáme celkem logicky na všechny kandidáty kontakt," řekl k liberecké besedě s lídry Felgr.

Projekt Rekonstrukce státu vznikl v březnu tohoto roku. Cílem bylo prosadit protikorupční zákony do řádných voleb, které měly být v červnu 2014. Za projektem stojí zejména Transparency International, Občanské sdružení Oživení, Ekologický právní servis, Fond Otakara Motejla a Z Index. „V případě, že se podpisem zaváží, že budou hlasovat pro přijetí protikorupčních zákonů, tak my jim uděláme zadarmo pěknou reklamu," popsal motivaci pro politiky Felgr a dodal: „Současně ale říkáme, že pokud nebudou hlasovat ve sněmovně pro přijetí těchto zákonů, tak jim uděláme stejně rychle negativní reklamu. Není totiž problém připravit noviny, kde by politik měl vykřičník a informaci, že blokoval přijetí těchto zákonů. Protože například přijetí zákona o zveřejňování smluv na internetu bylo celkem úspěšně čtyřikrát blokováno ve sněmovně poslanci ODS a ČSSD."

Aktuálně projekt podporuje 800 kandidátů z celé republiky. V Libereckém kraji svůj podpis připojilo 11 stran. Dva dny před uzávěrkou vedou v počtu kandidátů podporujících projekt KDU-ČSL s deseti podpisy a Hnutí Změna s devíti podpisy.

„Pro mě je ten projekt důvěryhodný mimo jiné proto, že vím, jací lidé a které organizace za ním stojí. Vnímám potřebu nových zákonů stejně, ale zároveň upozorňuji, že jenom zákony proti korupci nestačí," říká lídr Změny Jan Korytář. „Důležitá je i větší finanční podpora a personální posílení protikorupční policie a protikorupčních neziskových organizací," zdůvodnil svou podporu projektu.

Zapojit se do něj mohou i občané a to jako ambasadoři, sbírající podpisy lokálních politiků, nebo jako sponzoři projektu.

Na facebookových stránkách Rekonstrukce státu vyjádřilo podporu systematickému boji proti korupci na 12 tisíc lidí.

Autor: Petr Vodseďálek

11.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení