Padesát hodnotících kritérií v šesti tematických celcích, deset zúčastněných měst a jeden nesporný vítěz. Tak by se dal v kostce shrnout třetí ročník celostátního srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2010, jehož výsledky pro Liberecký kraj pořadatelé včera vyhlásili. Triumf slavil Turnov, u kterého komise ocenila zvláště relativně nízkou nezaměstnanost, přehledný a obsahově bohatý radniční web a spokojenost podnikatelů s prací jejich radnice.

„Sepětí radnic a drobných a středních podnikatelů je pro obě strany výhodné a stojí za to ho podporovat,“ řekla Marcela Honcová z časopisu Ekonom, který celý výzkum organizuje.

Deset měst v kraji soutěžilo v šesti oblastech. V oblasti podnikatelského prostředí, kam spadá například počet podnikatelů na 1000 osob nebo celkový počet firem, jasně vede krajské město Liberec, nejkvalitnější lokalitou co do bytové výstavby, čistoty ovzduší, vzdálenosti k dálnici nebo počtu lůžek v hotelích je Jilemnice.

Rozvoj brzdí privatizace

Vítězný Turnov si připsal hned tři dílčí prvenství. Má nejpříznivější situaci na pracovním trhu s nízkou nezaměstnaností, suverénně nejvyšší podíl kapitálových investic na rozpočtu obce a místní podnikatelé jsou těmi nejspokojenějšími v kraji, co se práce jejich radnice týče.

„Naše investice tvoří pětatřicet procent obecního rozpočtu,“ řekl místostarosta Turnova Jaromír Pekař. „Problémem pro městské podnikatele je slabá rozvodná síť na elektřinu, která sotva stačí spotřebě města. Rozvoj rovněž brzdí to, že největší městská průmyslová zóna je ještě pořád v restitučním řízení,“ dodal.

Na druhém místě se umístil Jablonec nad Nisou. Porota ocenila zvláště nízkou nezaměstnanost, která je pětinu pod krajským průměrem, a vysoký podíl lidí pod 24 let. Třetí Tanvald pak bodoval rychlým růstem počtu podnikatelů a obrovskou kapacitu ubytovacích zařízení. „Snažíme se především podporovat turistický ruch v obci a neustále udržovat silnice v dobrém stavu,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák.

S prázdnou tentokrát neodešly ani Semily, ačkoliv se celkově umístily předposlední. Obdržely totiž speciální cenu za to, jak zadávají veřejné zakázky. „Všechny zakázky jsou zveřejněny a obyvatelé Semil se k nim můžou vyjádřit,“ přiblížil místostarosta Vladimír Šimek. „Korupce je tak vyloučena,“ tvrdí.