VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěvec Luděk Vele bojuje o stezku s úředním šimlem

Liberec - Operní pěvec Luděk Vele, který od roku 1993 organizuje benefiční koncerty na obnovu hradu Grabštejn, nyní tvrdě narazil.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Pěvec Luděk Vele.Foto: Deník/ Petr Šimr

Přišel totiž s nápadem vybudovat na cestě od Chotyně ke Grabštejnu obdobu křížové cesty. Čtrnáct zastavení, jež pojmenoval Stezka smíření. Projekt ale uspěchal a začal stavět bez posvěcení příslušných úřadů. To se samozřejmě nelíbilo památkářům a úředníkům, kteří zahájili správní řízení a nařídili již umístěné podstavce odstranit. Vele se ale nevzdává a chce stezku prosadit.

Hrad Grabštejn na Liberecku.

Stezka smíření, kterou mají lemovat kamenné kvádry, leží na pozemku patřícím k památkové chráněnému hradu Grabštejn a je archeologicky cenná. Vele nechal na pozemku usadit podstavce bez vyjádření archeologů.

Předešel razítka

„O vydání závazného stanoviska k umístění stezky smíření jsme podali žádost na krajský úřad. Zatím vydáno nebylo. Že pan Vele podstavce již usadil, si všimli pracovníci kraje při kontrole údržby zeleně v okolí stezky," vysvětlila kastelánka hradu Iva Bártová a dodává, že akce může pro pěvce skončit i pokutou. Ten má teď za úkol kameny odstranit, a počkat s jejich instalací, dokud mu úředníci povolení nedají.

„K tomu není co říci, než jen, že se s instalací mělo podle zákona vyčkat, než bude vydané závazné stanovisko. V pátek o tom ale ještě budeme jednat na mimořádné schůzce," řekl ředitel Územní památkové správy v Sychrově Miloš Kadlec. „Situaci by mohlo pomoci, že jsme o vydání závazného stanoviska již požádali. Podávali jsme jej přes datovou schránku a roli může hrát, kdy došla," doplnila kastelánka Grabštejna.

„Myslím, že je to dobrá a krásná věc, nejbližší křížová cesta je až v Jedlové." Luděk Vele, operní pěvec a zakladatel série benefičních koncertů ve prospěch hradu Grabštejn

Luděk Vele si je vědom, že nepočkal na vyjádření kraje, negativní postoj památkářů ale považuje za nesmyslný. Podstavce jsou podle něj zahloubené jen mělce a nemohou porušit nálezy, které by se pod ním mohly nacházet. „Pro usazení jsme nepoužívali žádné lopaty, ale zahradní lopatku. To hlubší díry dělá firma, která se vedle stará o zeleň a tahá větve po zemi. Myslím, že je to dobrá a krásné věc, nejbližší křížová cesta je až v Jedlové," argumentuje Vele.

Stezku smíření má tvořit čtrnáct metr a půl vysokých a přibližně třicet pět centimetrů širokých pískovcových stél s výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Kamenné stély již vyrobil akademický sochař Michal Moravec a to pouze za cenu materiálu.

I to se ale z pohledu památkářů ukázalo být problémem. Kameny prakticky tvoří křížovou cestu, i když ji Vele kvůli výtkám památkářů označuje za Stezku smíření. „Křížové cesty jako takové se budovaly k poutním místům, na jejich konci bývala kaple. Na Grabštejnu takové místo není. Kaple, která tu je, sloužila pouze hradnímu pánovi. Tyto věci bude také potřeba sladit," vysvětlil Kadlec.

Dnešního setkání se mají zúčastnit zástupci kraje, památkářů, správy hradu a Luděk Vele. „Zajímá mě hlavně, kdo je proti stezce. Zatím to jedni památkáři házejí na druhé," dodal k celé kauze Vele.

V úvahu přichází i varianta, že by byly kameny vystavené během benefičního koncertu, který proběhne 22. srpna, na malém nádvoří hradu a podél cesty usazeny až po schválení krajského úřadu. To by podle kastelánky mohlo být až na začátku další návštěvnické sezony.

Pokud by nakonec Veleho plán přeci jen skončil nezdarem, zájem o kameny už projevili starosta Hrádku nad Nisou a starostka Chotyně. „Mám i jinou variantu, kde by to mohlo být, aby se to nedotklo památkářů," dodal Luděk Vele, konkrétní místo ale nechtěl prozradit.

Jitka Blehová

Autor: Redakce

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psací stroj. Ilustrační foto.

Knižní recenze: Jsem romantik, ale léčím se

MARIE POSPÍŠILOVÁ Narodila se 18. září v liberecké porodnici mamince Haně Valachové z Višňové. Vážila 3,58 kg a měřila 49 cm.
5

Hlasujte pro nejhezčí miminko 38. týdne roku 2017

Již pošesté letos proběhnou Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn

Turnov – Město Turnov pořádá v sobotu 30. září od 13 hodin pořádá šestý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn.

Chrastava hraje na hřišti jabloneckého nováčka ve Mšeně

Liberec – Magnetem divizního fotbalu bude o víkendu jistě utkání nováčka ze Mšena, který dnes dopoledne, tj. v sobotu 22. září, od 10.15 hodin hostí Chrastavu, již opustil trenér Josef Petřík (druholigový Frýdek-Místek).

FOTO: Letošní Okurkiáda už zná svého vítěze. Přihlásilo se 15 soutěžících

Frýdlant – Čtyřčlenná porota rozhodla, že z patnácti vzorků má nejlepší nakládané okurky letos Marie Cermanová. 

Filmová recenze: Který je ten pravý?

Na film Který je ten pravý jsem vyrazil bez jakéhokoliv očekávání. No, vlastně upřímně s jedním ano, a to vypnout a pozitivně se naladit na nový pracovní týden. A to se podařilo na 110 %.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení