Letos už vytáhli ze šlamastyky němé tváře ve 22 případech, a to jde jen o špičku ledovce. K drtivé většině podobných incidentů se totiž ani nedostanou.

„Z velkých zvířat nejčastěji pomáháme srnkám. Často uvíznou v plotě, zejména když se snaží utéci před nebezpečím a ve zmatku si vyberou jinou cestu než obvyklou,“ konstatovala Ivana Hancvenclová, pracovnice centra. Letos tak například vysvobozovala srnče spadlé do pět metrů hluboké skruže, která se v dešti plnila vodou.

„Slezla jsem k němu po výstupcích ve stěně, vynesla nahoru a hned na místě vypustila za mámou,“ přibližuje nedávný případ.

Méně štěstí měl srnec, který se v Janově nad Nisou společně se svým stejně starým bratrem zamotal do sítě ve fotbalové brance. Patrně vlivem stresu a vyčerpání uhynul. Jeho brášku záchranáři stačili osvobodit. „Jedinou možností bylo nešťastníka honit kolem brankové tyče tak dlouho, až se síť zkrátila na takovou délku, aby bylo možné zvíře bezpečně složit a síť z jeho parohů odstranit,“ popisuje případ Hancvenclová. O pár dní později z podobné sítě ve Vesci tahali kunu skalní.

Letouni uvízli v lustru

Nejsou to ale jen velká zvířata, kdo doplácejí na život v blízkosti člověka. Své o tom vědí třeba netopýři. „Při invazích, které probíhají obvykle během srpna a září, zalétne hejno do místnosti a leckdy uvízne v netušených pastech – lampách, vázách, kyblících,“ dosvědčuje zvířecí záchranářka.

Nejzajímavější byl podle ní letošní případ, kdy se 79 netopýrů hvízdavých nacpalo do šestiramenného lustru.

Nejčastějšími klienty centra však bývají ptáci. Například kachna se zaseklým rybářským háčkem nebo holubi, rorýsi a dokonce jedna poštolka, kteří uvízli ve ventilační šachtě.

„Mnohdy se setkáváme také s ptáky, kteří mají běháky zamotané do zbytků provázků, sítí a vlasců. Často k tomu dojde již na hnízdě, kdy rodiče přinesou provázek s hnízdním materiálem,“ říká Hancvenclová a jako příklad uvádí dvojici rorýsů, kteří byli takovým provázkem připoutáni k sobě.

Patrně nejznámějším pacientem centra však byl puštík, který se zamotal do ostnatého drátu. „Následkem setkání s drátem měl takové množství tržných ran, že ho veterinář sešíval 1,5 hodiny. Naštěstí již jen regeneruje a bude moci být vypuštěn.“ doplnila.