VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři se bojí, co s kašnou udělá zima

Liberec – Voda, která zůstane v kašně i přes zimu, dělá vrásky na čele Národnímu památkovému ústavu. Konkrétně pak jde o Neptunovu kašnu z roku 1823, kterou nechalo město Liberec opravit a která by se měla letos v létě vrátit na náměstí před libereckou radnici.

4.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radovan Sál

„Těžko odhadovat, co se s pískovcovou kašnou s ohřívanou vodou stane v silných mrazech. V našich klimatických podmínkách se kašny na zimu většinou vypouštějí,“ vysvětlil Jiří Křížek z NPÚ.

Památkáři pracují se dvěma variantami - buď kašně celoroční provoz prospěje, nebo ji poškodí. Podle Křížka ji mohou ohrozit například takzvané tepelné mosty a zamrzající voda.

„Na místě je velká opatrnost. Kašna se musí v zimě pečlivě sledovat. V Liberci se zachovala jako jediná z několika desítek starých kašen,“ prohlásil Křížek. O tom, že se kašna vrátí na své původní místo, rozhodli vloni liberečtí zastupitelé.

„Neptunova kašna je úzce spjata s dějinami města. Jsem proto rád, že jí v květnu vrátíme na náměstí Dr. Edvarda Beneše, i když nebude stát přímo v místě jejího původního umístění,“ řekl liberecký primátor Jiří Kittner.

Na opravu kašny vynaložilo město celkem 2,66 milionu korun. Polovinu nákladů přitom zaplatilo Ministerstvo kultury České republiky z Programu regenerace městské památkové zóny.

Vana Neptunovy kašny ve tvaru nepravidelného osmiúhelníku s vnitřními rozměry 550 a 470 centimetrů je vyrobena z pískovce, boční stěny jsou ukončeny zaoblenými krycími deskami. Zábradlí, kopírující obvod kašny, je železné a ve středu každé strany je vždy otvor pro nabírání vody. Mimo to se pak uprostřed kašny nachází jednoduchý hranolový podstavec, na němž je umístěna plastika Neptuna držícího obouruč po pravé straně trojzubec.

„Socha Neptuna se soklem a kované části byly demontovány v roce 1994 a převezeny do restaurátorských ateliérů. V letech 1995–1997 proběhl restaurátorský zásah na soklu pod sochou a vyrobena kopie sochy Neptuna. Originál pak byl uložen v Severočeském muzeu v Liberci,“ upřesnil Jiří Křížek.

Na základě rozhodnutí ministerstva kultury se pak vana kašny s dolní částí středového soklu rozebrala a dočasně deponovala v areálu Technických služeb města Liberce. „V roce 2009 započaly restaurátorské práce na vaně kašny. V rámci restaurátorského průzkumu byly prokázány výrazné defekty v okrajových částech desek tvořících dno a především silné znečištění asfaltem na bocích kašny,“ doplnil Křížek.

V současné době pak již dle jeho informací probíhá stavební řízení, které je počátkem usazení kašny zpět na své úplně původní místo, na Benešovo náměstí.

Autor: Pavlína Stránská

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbal nechce kopírovat hokej.

Florbal nechce kopírovat hokej

Fotbal. Ilustrační foto.

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Frýdlant – Ke střelbě připravit – pal! Rekonstrukce historické bitvy je jedním z taháků Valdštejnských slavností ve Frýdlantě. Zatímco letošní bitva proběhne k plné spokojenosti návštěvníků, o další ročníky už povedou pořadatelé také bitvu, jenže papírovou.

Pohřešovaný senior byl nalezen bez známek života

Frýdlantsko – Rozsáhlé dvoudenní pátrání po 96letém Břetislavu Pokorném z Liberce nemělo šťastný konec. Bezvládné tělo starého muže nalezli policisté několik kilometrů od Nového domu v Lázních Libverda, kde byl ubytovaný.

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies