VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úniky tepla dosahují kolem 40 %. Modernizace se dočká parovod do Pavlovic.

Liberec – Liberec kývl na modernizaci parovodu, jde ale jen o první krok.

13.7.2017
SDÍLEJ:

ZASTARALÝMI PAROVODY uniká až 40 % tepla, které jde k zákazníkům. Město požaduje revitalizaci alespoň dvou větví ze tří stávajících, Teplárna mluví jen o výměně parovodu v centru města směrem na Pavlovice. Další sporný bod, na kterém se mFoto: Jakub Volný

Třičtvrtě roku říkal ne, teď kývl na první krok. Náměstek primátora Jan Korytář hlasoval na valné hromadě Teplárny Liberec pro modernizaci parovodní sítě, ač dosud souhlas města odmítal dát. Rozvodná síť je v Liberci už v takovém stavu, že úniky tepla dosahují kolem 40 %. I to se odráží ve stále vysoké ceně tepla. Projekt GreenNet proto počítá s výměnou zastaralých parovodů za moderní, úspornější horkovody. Ovšem postupně.

V Liberci jsou tři parovody: do Pavlovic, přes Broumovskou do Vratislavic a na Králův Háj. Zatímco město chtělo modernizaci všech větví najednou, Teplárna trvá na etapách. Dohadování se vleče už několik měsíců. „Domluvili jsme se, že u revitalizace první větve není sporu, takže jsme odsouhlasili to, na čem se shodujeme. O dalším budeme dál jednat,“ upozorňuje Korytář.

ÚVĚR NEJISTÝ

Právě na dalších jednáních přitom vše závisí. Na financování projektu potřebuje teplárna úvěr, který získá, jen když prokáže bankám dlouhodobý výhled vyrovnaného hospodaření. „To se nám podaří pouze v případě, že oba akcionáři vloží podle smlouvy z roku 2015 svůj majetek do teplárny tak, abychom za něj v budoucnu neplatili nájemné. Jinak budeme dlouhodobě ve ztrátě a úvěr nezískáme. Zároveň přijdeme o již získaný závazný příslib dotace ve výši 70 milionů korun,“ sdělil místopředseda představenstva Jaroslav Pantůček. Dotace propadne, pokud se modernizace rozvodné sítě do Pavlovic nezahájí letos v září.

VYSOKÉ NÁKLADY

Celkem má instalace úspornějších horkovodů v první etapě stát přes 300 milionů. I kvůli finanční náročnosti odmítala Teplárna výměnu všech tří větví najednou. Úvěr jen za novou síť do Pavlovic bude splácet 6 8 let. „Přínos projektu bude nejen ve výrazném snížení ztrát při distribuci tepla zákazníkům, ale i v odstranění starých parovodů z koryta řeky Nisy, čímž se otevře prostor pro její zpřístupnění pro obyvatele a návštěvníky města,“ dodal Pantůček. Jak moc se snížení úniku tepla projeví v jeho koncové ceně po opravě první větve, když zbylé dva parovody do Vratislavic a na Králův Háj zůstanou ve stavu, jakém jsou, je otázkou.

Autor: Jana Pavlíčková

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psací stroj. Ilustrační foto.

Knižní recenze: Jsem romantik, ale léčím se

MARIE POSPÍŠILOVÁ Narodila se 18. září v liberecké porodnici mamince Haně Valachové z Višňové. Vážila 3,58 kg a měřila 49 cm.
5

Hlasujte pro nejhezčí miminko 38. týdne roku 2017

Již pošesté letos proběhnou Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn

Turnov – Město Turnov pořádá v sobotu 30. září od 13 hodin pořádá šestý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn.

Chrastava hraje na hřišti jabloneckého nováčka ve Mšeně

Liberec – Magnetem divizního fotbalu bude o víkendu jistě utkání nováčka ze Mšena, který dnes dopoledne, tj. v sobotu 22. září, od 10.15 hodin hostí Chrastavu, již opustil trenér Josef Petřík (druholigový Frýdek-Místek).

FOTO: Letošní Okurkiáda už zná svého vítěze. Přihlásilo se 15 soutěžících

Frýdlant – Čtyřčlenná porota rozhodla, že z patnácti vzorků má nejlepší nakládané okurky letos Marie Cermanová. 

Filmová recenze: Který je ten pravý?

Na film Který je ten pravý jsem vyrazil bez jakéhokoliv očekávání. No, vlastně upřímně s jedním ano, a to vypnout a pozitivně se naladit na nový pracovní týden. A to se podařilo na 110 %.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení