VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úniky tepla dosahují kolem 40 %. Modernizace se dočká parovod do Pavlovic.

Liberec – Liberec kývl na modernizaci parovodu, jde ale jen o první krok.

13.7.2017
SDÍLEJ:

ZASTARALÝMI PAROVODY uniká až 40 % tepla, které jde k zákazníkům. Město požaduje revitalizaci alespoň dvou větví ze tří stávajících, Teplárna mluví jen o výměně parovodu v centru města směrem na Pavlovice. Další sporný bod, na kterém se mFoto: Jakub Volný

Třičtvrtě roku říkal ne, teď kývl na první krok. Náměstek primátora Jan Korytář hlasoval na valné hromadě Teplárny Liberec pro modernizaci parovodní sítě, ač dosud souhlas města odmítal dát. Rozvodná síť je v Liberci už v takovém stavu, že úniky tepla dosahují kolem 40 %. I to se odráží ve stále vysoké ceně tepla. Projekt GreenNet proto počítá s výměnou zastaralých parovodů za moderní, úspornější horkovody. Ovšem postupně.

V Liberci jsou tři parovody: do Pavlovic, přes Broumovskou do Vratislavic a na Králův Háj. Zatímco město chtělo modernizaci všech větví najednou, Teplárna trvá na etapách. Dohadování se vleče už několik měsíců. „Domluvili jsme se, že u revitalizace první větve není sporu, takže jsme odsouhlasili to, na čem se shodujeme. O dalším budeme dál jednat,“ upozorňuje Korytář.

ÚVĚR NEJISTÝ

Právě na dalších jednáních přitom vše závisí. Na financování projektu potřebuje teplárna úvěr, který získá, jen když prokáže bankám dlouhodobý výhled vyrovnaného hospodaření. „To se nám podaří pouze v případě, že oba akcionáři vloží podle smlouvy z roku 2015 svůj majetek do teplárny tak, abychom za něj v budoucnu neplatili nájemné. Jinak budeme dlouhodobě ve ztrátě a úvěr nezískáme. Zároveň přijdeme o již získaný závazný příslib dotace ve výši 70 milionů korun,“ sdělil místopředseda představenstva Jaroslav Pantůček. Dotace propadne, pokud se modernizace rozvodné sítě do Pavlovic nezahájí letos v září.

VYSOKÉ NÁKLADY

Celkem má instalace úspornějších horkovodů v první etapě stát přes 300 milionů. I kvůli finanční náročnosti odmítala Teplárna výměnu všech tří větví najednou. Úvěr jen za novou síť do Pavlovic bude splácet 6 8 let. „Přínos projektu bude nejen ve výrazném snížení ztrát při distribuci tepla zákazníkům, ale i v odstranění starých parovodů z koryta řeky Nisy, čímž se otevře prostor pro její zpřístupnění pro obyvatele a návštěvníky města,“ dodal Pantůček. Jak moc se snížení úniku tepla projeví v jeho koncové ceně po opravě první větve, když zbylé dva parovody do Vratislavic a na Králův Háj zůstanou ve stavu, jakém jsou, je otázkou.

Autor: Jana Pavlíčková

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravné utkání mezi týmy FC Slovan Liberec a FK Turnov se odehrálo 26. července na stadionu U Nisy v Liberci.
14

FOTO: Kanonáda v generálce. Za Liberec pálily posily, hattrickem se blýskl Voltr

Milena Rutkovská v antikvariátu na Starém městě v Liberci.

Liberecké antikvariáty zpestřují Colours of Ostrava

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Za kremací zvířat jezdí do České Lípy stále více lidí

Česká Lípa – Za rok fungovaní má za sebou krematorium stovky obřadů. Klientela z celé České republiky a velký zájem. Tím se za první rok fungování může chlubit zvířecí krematorium v České Lípě, které je jedním z pěti zařízení v zemi.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení