VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Fenomén Valdštejn stále láká

Frýdlant - Frýdlant se vrátil na tři dny pod vládu Albrechta z Valdštejna.

22.5.2017
SDÍLEJ:

Vydařené Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě.Foto: Město Frýdlant

 „Co je tohle za sebranku, kaprále? S tímhle chcete bojovat? Tady budou padat hlavy!" Inspekce rekrutů do vojsk Albrechta z Valdštejna nedopadla zrovna nejlépe. Ale diváci se baví. „Líbí se mi, jak mají všechno do detailu propracované, od oblečení až po zbraně i vojenské ležení. Opravdu si tady připadáme, jak za Valdštejnových dob," popsal své dojmy z Valdštejnských slavností Petr Chvojka, který do Frýdlantu přijel i s rodinou z Jaroměře.

A přespolních byla mezi diváky po celý víkend spousta, často byla slyšet i němčina a polština. „Jsem tu poprvé a úplně mě to ohromilo. Pořád je na co se dívat, program je nabitý, žádná prodleva, to je úžasné," přidal se i Jan Kraus z Plzně.

HLAVNÍ PRŮVOD SE BLÍŽÍ KE KAMENI

Aby všechno běželo po tři dny jako na drátkách ale není žádná legrace. „Hlavní průvod už se blíží ke kameni, slyšíš mě? Můžeme na náměstí?," volá do vysílačky průvodce šestisethlavého krojovaného průvodu s pochodněmi, který zakončuje sobotní večer. „Všechno děláme de facto na koleni, je nás asi patnáct, je to poctivá dřina. Dělat Slavnosti růže v Krumlově, kde na vás na každém roku dýchá středověk a město je pořád plné turistů, je něco jiného, než na malém městě s malým náměstím, kam máte vměstnat 20 30 tisíc lidí. O to je to těžší, ale také zajímavější," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

„Když jsem v roce 2009 do toho nastoupil, styděl jsem se někam vlézt a chtít po sponzorech peníze. Teď už se to zlepšilo, máme spoustu příznivců a nadšenců," dodává.

OŽIVLÁ HISTORIE

Mezi početnými stánky se prodírá vysoce urozená paní s perlovou čelenkou a v krajkovaném kostýmu a tlačí moderní kočárek. „Mám tu někde i snachu a syna. Jsme místní, nechali jsme si ušít tyhle šaty, protože nám přišlo hloupé chodit při Valdštejnských slavnostech v džínách," svěřuje se než ji pohltí dav korzujících.

„Tohle je náš cíl. Aby si to lidi odsud vzali za své. Například na Valdštejnských slavnostech v Altdorfu u Norimberka, chodí v kostýmech celé město, všichni tím žijí. Připomínat si vlastní historii, to je to, co chceme i našimi slavnostmi vyzdvihnout," vysvětluje Miroslav Kněbort, toho času představitel vévody Albrechta z Valdštejna, který letos při bitvě velel více než šesti stovkám vojáků.

VÝSTŘEL 2KRÁT ZA MINUTU

„Například z téhle muškety se zápalným zámkem se dá vystřeli 2krát za minutu. Pro vojevůdce bylo tehdy nejdůležitější soupeře vymanévrovat než jít do přímého střetu. Jedna armáda čítala tehdy 20 tisíc mužů v poli. Celé tohle udržet v chodu, aby se udržel tvar a plnily příkazy, nebylo jednoduché. Vojáci byli placeni z peněz velitelů, tudíž ztráta regimentu znamenala i přijít na mizinu," odhaluje zákulisí tehdejších bojů Vladislav Rytíř z Battlers Dragone Regiment.

U stánku s bramboráky je mezitím dlouhá fronta. „Dneska jsme udělali přes tisíc bramboráků. Lidí je spousta, počasí naštěstí vyšlo, takže spokojenost," utírá si nad rozpálenou pánví zpocené čelo jeden z prodejců.

Autor: Jana Pavlíčková

22.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Zaostřeno na Jizerky. Ilustrační fotka.
23

HLASOVÁNÍ: Zaostřeno na Jizerky: Vyberte nejkrásnější fotku Jizerských hor

Výstavy v regionu: od perníku až po drahé kameny

Liberecký kraj – Podívejte se na velký přehled výstav, které lze aktuálně zhlédnout v Libereckém kraji.  

POZVÁNKY: Grabštejn láká po roce na noční prohlídku

Chotyně – Hrad Grabštejn zve po roce opět na noční prohlídku se svatou Barborou jako průvodkyní. Letos se ponese v duchu renesance. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Může být výstava Nic moc zábavná? Může! A dokonce můžete i něco přinést

Liberec – Ten nápad přišel zničeho nic. Ivana Rouse, dlouholetého zaměstnance Severočeského muzea a vedoucího výtvarného oddělení, napadlo při instalaci výstavy Vincenze Jankeho, že by bylo dobré odlehčit honosné a prestižní výstavy akcí, která nastaví parametry trochu jinak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení