Mladý muž, vystudovaný historik, v současnosti vedoucí odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu v Liberci, chce muzeum více přiblížit lidem, instituci chce řídit podobně jako Krajskou vědeckou knihovnu, která je mu vzorem.

„Chci, aby muzeum umělo nejen prezentovat své sbírky, ale aby se vrátilo na místo v kulturní sféře, které mu náleží – tedy aby bylo v muzejnictví nadregionálním hráčem,“ uvedl. Severočeské muzeum v Liberci je druhým největším umělecko – řemeslným muzeem. Křížek chce, aby dosáhlo na peníze z dotačních titulů a aby do něj chodilo více lidí.

„ Mým prvotním cílem je udělat si analýzu, proč ta instituce nefunguje tak, jak by měla. Možná je to tím, že práce muzea je málo prezentována veřejnosti. Z hlediska financování musí fungovat vícezdrojově. Je třeba přivést peníze, nejlépe z grantových prostředků,“ poznamenal Jiří Křížek.

Nevylučuje, že s sebou do muzea přivede nové lidi. Bezdůvodně propouštět ale nechce. „Bude to velmi náročné z personálního hlediska, jsem zvyklý pracovat v aktivním týmu, což nyní v muzeu evidentně nefunguje“ uvádí Křížek a za příklad dává libereckou pobočku památkového ústavu – ta je hodnocena ze 14 pracovišť v rámci republiky jako jedna z nejlepších.

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Jde o příspěvkovou organizaci řízenou Libereckým krajem. Ten si od nového ředitele slibuje nový a čerstvý přístup.

„Věřím, že pan Křížek přinese do řízení muzea čerstvou a mladou krev a nové nápady,“ podotkla Lidie Vajnerová, náměstkyně libereckého hejtmana pro kulturu a cestovní ruch.