VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové zbraně v boji proti šmejdům, ČOI může i nahrávat

Liberec - Několikaletý, lítý boj proti tzv. šmejdům, tedy organizátorům prodejních akcí, stále pokračuje. A přestože je veřejnost bombardována varováními, stále se najde dost těch, kteří obchodníkům podlehnou.

28.1.2016
SDÍLEJ:

Beseda policistů se seniory na téma Šmejdi.Foto: Helena Žaloudková

„Čojka" hlásí novinky

České obchodní inspekci (ČOI) se však podařilo vybojovat několik novinek, které jim výrazně usnadní práci. Na besedě v libereckém Domě s pečovatelskou službou Burianova o tom informoval minulý týden Ivan Žďárský z ČOI.

Už žádné jízdy do banky

„Jednou ze zásadních změn je, že prodávající nesmí během akce a sedm dní po uzavření smlouvy vybírat peníze," vypráví Žďárský přítomným seniorům a zdůrazňuje, že kupující tak získají čas, aby si mohli rozmyslet, zda danou věc skutečně potřebují. „Tedy už žádné jízdy do banky a čekání, až si senior vybere peníze," zdůraznil a posluchači mu dávají za pravdu.

„Pokud se přijde na to, že toto nové nařízení porušil, je možné odebrat i živnost," zdůrazňuje.

Nahrávání dovoleno

Nově také mohou inspektoři ČOI pořizovat zvukové i vizuální nahrávky a prodejce tak lépe usvědčit.

Další změna spočívá v tom, že prodávající musí prokázat správnost svého tvrzení. „Dosud to bylo naopak," připomíná a dokládá to úsměvným příkladem, kdy se šmejdi pokoušeli prodat vaničku, v níž se měla zakalit voda poté, co skrze nohy vysála negativní energii.

A samozřejmě bylo těžké dokázat, že nemají prodejci pravdu, protože se voda opravdu obarvila díky chemickým procesům. Přestože historka budí spíše úsměv, řada přítomných má s podobně nesmyslnými produkty řadu zkušeností.

Raději nechodit

„Jednou jsem se nechala přemluvit, měli jsme slíbené dárky, nakonec jsme nic nedostali," poznamenává svou zkušenost jedna z přítomných. Jsou však i horší případy. „Řešili jsme případ paní, která si myslela, že zaplatí jen sedm set, a nakonec z toho bylo třicet tisíc," upozorňuje přítomné Žďárský.

Jedna z přítomných žen, která vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nechce zveřejnit jméno, dokonce vypráví historku, jak ji po předváděcí akci na bylinné sirupy téměř fyzicky napadl prodejce a ona se posléze zhroutila. „Probrala jsem se, až když mě vynášeli z autobusu," dodala.

„V poslední době jsme vypozorovali jisté zlepšení. Snažíme se o osvětu, spolupracujeme i s městem Liberec, které se do boje proti šmejdům aktivně zapojilo," vysvětluje Marie Matějíčková z Kontaktu, který besedu se zástupcem ČOI pořádal.

„Měli bychom se domluvit a nikdo by tam neměl chodit," uzavřela besedu jedna z přítomných seniorek.

Autor: Gabriela Volná Garbová

28.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Výr.

V zoo začínají sokolnické dny

Pasení ovcí je týmová práce

Rakousy – Ladnost, rychlost a přesnost v každém kroku. Tak by se dalo shrnout víkendové mistrovství republiky v pasení.

Výstava v Oblastní galerii v Liberci trhá rekordy

Liberec – Jména jako Dalí, Picasso, Bacon, Giacometti nebo Chirico jsou sázka na jistotu. Výstava mistrů moderního umění v liberecké Oblastní galerii má návštěvnost srovnatelnou s pražským Rudolfinem.

Krajský fotbal - Liberecký kraj

Přinášíme výsledky krajského přeboru. 

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Doksy – Festival Mácháč přilákal do Doks nejen fanoušky taneční hudby, ale i zloděje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení