Odborně se podobným aktivitám říká prevence sociálně patologických jevů, což je snaha přivést děti z ulice, které mají nakročeno k drogám, krádežím či jiné trestné činnosti k něčemu smysluplnějšímu. V tomto konkrétním případě slouží dobrému záměru organizátorů fotbal. „Vzali jsme ten projekt pod svá křídla. Každé pondělí chodíme trénovat do tělocvičny a musím říct, že máme z přístupu kluků velkou radost," říká Roman Šotola z FK Krásná Studánka. Právě on má velkou zásluhu na tom, že záměr pokračuje.

Šotola má k ruce hráče Studánky Filipa Tomana a Jakuba Hájka, kteří studují pedagogickou fakultu. „Tréninky navštěvují kluci od 11 do 19 let, trocha toho pedagogického dohledu je potřeba," vysvětluje Šotola, který dokázal oslovit FC Slovan a požádal sportovního ředitele Nezmara o spolupráci. „Náš klub není jen o profesionálním fotbale. Máme akademii pro mládež, ve které trénuje na 300 mladých kluků. Je naší povinností podobné projekty podporovat. Fotbal je fenomén a určitě velmi dobrá alternativa pro kluky z ulice. Ne každý má to štěstí, že ho ke sportu vedou rodiče, proto jsem za tento projekt velmi rád," řekl Nezmar.

Trénink třiceti kluků s hráči Slovanu byl pro ně odměnou za jejich vzornou práci. „Bylo fajn, že přišli právě Sackey a Luckassen. Kluci viděli, že se dá v naší společnosti adaptovat i s africkými kořeny. Tak proč by to nemohli zvládnout oni," dodává Šotola.

„Kluci měli velkou motivaci se předvést a my jsme to určitě neodehráli v suchém triku. Za sebe můžu slíbit, že Slovan jako přední český klub bude podobné projekty podporovat i nadále. Osud těchto kluků nám není lhostejný," dodal Nezmar.