VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neublíží jí mráz. Vánoční penízovka sametonohá je poslední letošní houbou

Liberecký kraj - Zatímco ostatní jedlé i nejedlé houby spolehlivě zahubí mrazy, existuje druh, který i na ně vyzrál. Penízovka sametonohá během tuhých mrazů pouze zastavuje svůj růst a po jejich opadnutí v něm zase pokračuje.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Vánoční houba se penízovce přezdívá proto, že ji nejčastěji můžeme najít v prosinci kolem Vánoc. Houba tedy u fajnšmekrů může pěkně obohatit jejich vánoční tabuli. Foto: Zdeněk Pelda

 To z ní činí jeden z posledních úlovků, který si můžeme z lesních procházek koncem listopadu a prosince přinést domů. Ne nadarmo se jí totiž říká Vánoční houba.

„Jde o jedinou houbu, která spolehlivě přežije zimu. S růstem končí až zjara. Oplývá vlastností, kterou jiné houby nemají, vadí jí totiž teplo, pak rychle měkne," dosvědčuje průvodce naším seriálem Zdeněk Pelda.

Právě u Peldů, kde se houbové pokrmy vaří pravidelně, je odvěkou tradicí mít na vánoční tabuli pokrm z penízovek. Jak liberecký mykolog dodává, dá se z nich připravit výborná polévka, ještě lepší je naložená ve směsi s octem. Ceněna je pro svou pevnou konzistenci a vynikající vůni. A můžete si u ní být jisti, že ani přemrzlé plodnice neškodí při konzumaci. Klobouky se díky své velikosti nemusejí krájet a houba je díky ročnímu období výjimečně čistá její úprava tedy není vůbec pracná.

Penízovky nasazují vždy podle teploty. Někdy je po prvních mrazících můžeme nacházet v říjnu, letos je teplý průběh listopadu zbrzdil a očekávají se až v prosinci. Vyskytují se na odumírajících pařezech listnatých stromů podél vodních toků, k potěše houbaře vždy v hojných trsech. Sbírají se velmi snadno po napadnutí sněhu jejich gumovité nažloutlé kloboučky podobné zlatým penízkům svítí v barvově chudém lese na míle daleko.

Zaměnit penízovku nemůžete, neboť v době jejího růstu v lese žádné jiné houby nenajdete. Její nástup se ovšem kříží s koncem růstu čepičatky jehličnanové, vzhledově podobné houby, která je ovšem smrtelně jedovatá. Obsahuje v sobě stejné toxiny, jako má muchomůrka zelená.

Zaměnit se dá ještě s opeňkou měnlivou, ta je ovšem jedlá a záměna není na škodu. Doporučit se dají dvě věci buď si v atlase hub oba druhy důkladně nastudovat a nebo se sběrem penízovky počkat do doby, kdy budou lesy pod přikrývkou sněhu. A nebo houbu nesbírat vůbec a pouze se pokochat jejím vzhledem.

Autor: Tomáš Lánský

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení