Největší šanci na uplatnění mají lékaři, počítačoví experti, pracovníci v oblasti gastronomie, hotelnictví a zemědělství. Odborné kvality uchazeče však nejsou jediným rozhodujícím kritériem pro získání zaměstnání. Důležitou roli hraje také kvalitní znalost němčiny.

„V současnosti mohou Češi na území celého Německa pracovat jen v případě, když jim úřady udělí pracovní povolení. Zmíněný postup bude platit do 1. května 2011, kdy v rámci Evropské unie dojde k celkové změně volného pohybu pracovních sil. Od tohoto data je to na německých zaměstnavatelích, zda Čechy zaměstnají, anebo ne,“ říká tiskový mluvčí budyšínského úřadu práce Alexander Ulbricht.

Nejvíc šancí mají lékaři a počítačoví experti

Poptávka je po českých pracovnících například v sousedním Sasku. Žádaní však nejsou ani tak manuálně pracující lidé, ale odborníci s vysokoškolským diplomem. Navíc velmi záleží na tom, z jaké vysoké školy uchazeč svůj diplom má a nakolik vládne němčinou. Největší sháňka je po počítačových odbornících a lékařích. V prvním případě se počítá vedle němčiny i s perfektní angličtinou, v tom druhém s perfektní němčinou a velmi dobrou angličtinou.

Zájemci s vystudovanou vysokou školou nemusí navíc již nyní podstupovat zdlouhavé úřednické procedury a vydání pracovního povolení je tak pro ně pouhou formalitou. Tato výhoda počínaje prvním květnem padne a podmínky budou stejné pro všechny Čechy. „Předpokladem pro získání práce v Německu jsou nezastaralé znalosti svého oboru a znalost němčiny. V současné době je poptávka zvláště po inženýrských profesích v oblasti informačních technologiích, ale i jiných technických oborech,“ zdůrazňuje Ulbricht.

Mnoho uchazečů, málo práce

Nejlepší přitom je, když si zájemce o práci v Německu sežene zaměstnání sám. Zaměstnavatel si ho pak přímo vyžádá a procedura je velmi rychlá. Nejtěžší však je práci v Německu sehnat. Na jedno místo určené pro cizince se v Německu hlásí desítky uchazečů a šance na úspěch je spíše otázkou náhody než skutečných kvalit uchazeče.

Na jedno místo je totiž mnohdy až třicet uchazečů, leckdy i více. Záleží přitom na tom, jak je práce prestižní a kde je. Ve velkých městech bude konkurence rozhodně větší než například v malých obcích nedalekého saského pohraničí. Vždycky proto platí rada: hledat, hledat a zase jen hledat, kde se dá.

Tři užitečné tipy týkající se práce v Německu

Občané EU mají právo zcela bezplatné registrace na německých úřadech práce. Po osobní konzultaci s danou referentkou vám bude vytvořen on-line profil podle vašich představ, do kterého mají možnost nahlížet zaměstnavatelé z celého Německa.

Práci lze hledat na mnoha internetových serverech. Jedním z těch nejkomplexnějších je www.jobs.de anebo pracovní portál německého úřadu práce www.arbeitsagentur.de pod odkazem „Jobbörse“. Pak již stačí napsat klíčové heslo : „Tchechisch“ a můžete vybírat.

Němci si potrpí na detailně propracované uchazečské materiály, které uchazeč zasílá ještě před prvním pohovorem. Zatímco v ČR stačí většinou životopis a někdy doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, v Německu se ještě navíc vyžaduje motivační dopis (Anschreiben), doklady o veškerém vzdělání od základní školy, doporučující dopisy, podrobný životopis a fotografie celé postavy.

Michael Huml