VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechceme bankrot Liberce, vzkázali lidé radnici

Liberec /FOTOGALERIE/ – Náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci patřilo včera asi na čtyřicet minut lidem. Přestože se jich tu sešlo odhadem asi tisíc, shromáždění proti chystanému odvolání primátora a za zachování koalice ve vedení města se odvíjelo pokojně.

6.4.2011 1
SDÍLEJ:

Demonstrace před libereckou radnicí na podporu primátora Jana Korytáře.Foto: Deník/ Petr Šimr

Demonstraci jsme sledovali on-line: Boj se přesunul na náměstí

Možná to bylo i tím, že většina z přítomných pořádně neslyšela, co jim řečníci říkali, neboť amplióny neměli dobře seřízené.

„Spor kolem primátora sleduji už čtrnáct dní. Jan Korytář je jediný, kdo se ve městě postavil proti korupci. Proto má mou podporu. Z mítinku jsem ale trochu rozpačitý. Lidí sice přišlo hodně, ale zatím jsem toho moc neslyšel,“ podotkl Lukáš Škoda z Liberce, který dorazil se svou dívkou.

Několik lidí třímalo v rukou transparenty s hesly jako třeba – Neberte nám statečného primátora, Nechceme bankrot, Pravdu nelze dlouho umlčet, S námi primátor komunikuje nebo Pane Šolci, co to hrajete od začátku za hru?

Řečníci, mezi nimi například bývalá ředitelka Krajské vědecké knihovny Věra Vohlídalová nebo snacha architekta Karla Hubáčka Ivana Hubáčková, hovořili k lidem ze schodů do radnice. „Chceme, aby současná koalice pokračovala ve změnách na radnici a v boji proti korupci,“ hlásala k mase převážně starších lidí Ivana Hubáčková.

Věra Vohlídalová vyzývala občany k tomu, aby více kontrolovali své zástupce v zastupitelstvu, aby se víc zajímali o to, co se na městě schvaluje. Projevy odměnili ti, co stáli nejblíž ampliónům, bouřlivým potleskem.

„Nejsem účastník mítinku. Čekám tady, až skončí tohle divadlo, abych se o skutečném divadle mohl jít bavit s radními města,“ poznamenal ředitel Divadla F. X. Šaldy Martin Otava. „Jdu jim vysvětlit, kde chci ušetřit přes sedm milionů korun, co mi nařídili,“ dodal ředitel.

To už se davu po ospalém začátku zmocnilo vzrušení. Předstoupil před ně nejprve primátor Jan Korytář (SZ), který jim slíbil, že se pokusí pokračovat v původní koalici. Potom poděkoval lidem za účast a pozval je na besedu do Lidových sadů. Po něm se ampliónů chopili ti radní, co účast v koalici vzdali.

„Za Honzou Korytářem je vidět kus práce. Co je vidět za vámi?“ ptala se Věra Vohlídalová za přítomné náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům). Ten se pustil do vysvětlování důvodů rozkolu ve vedení města, ale zbytečně, protože jej lidé plynule mluvit nenechali. Jeho projev přerušovali pískotem a nesouhlasnými výkřiky. Podobně reagovali také na vystoupení dalších politiků, kteří chtějí primátora odvolat.

Svou vůli po tom, aby dál řídila město původní koalice čtyř stran – primátorovy Změny pro Liberec, sdružení Liberec občanům, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, lidé vyjadřovali také podpisem petice. Podle organizátorů se jim za dobu mítinku podařilo nasbírat několik stovek podpisů.

Chceme původní koalici

„Přišli jsme hlavně podepsat petici. Chceme, aby zůstala v čele města původní koalice,“ poznamenala seniorka Miluše Soukupová z Liberce. Její kamarád Vašek ji doplnil: „Liberec je světový unikát v tom, kolik nám zůstalo majetku po Němcích. Bývalé vedení města všechno prodalo a ještě dnes máme dvě miliardy dluhů,“ rozzlobil se muž.

Podpořit primátora Jana Korytáře a původní koalici dorazila na náměstí i Eva Fabiánová. „Chci, aby Jan Korytář v čele města zůstal. Je v pořádku, že lidé pískali, když k nim mluvil Jiří Šolc a další, co koalici rozbili,“ řekla.

Přišli i známé tváře

Mezi demonstrujícími se objevilo i několik známých lidereckých tváří, například Rudolf Hůlka, který měl před lety obchod s nábytkem a jazzový klub.

„Přeju si, aby se mi nestávalo, že když se do města vracím z Pardubic nebo Hradce Králové, mám pocit, že se tady zastavil čas. Připomíná mi to dobu, kdy jsme se těsně po listopadu 1989 vraceli ze Západu k nám na Východ. Takový rozdíl jsme viděli,“ zdůraznil s tím, že po revoluci všichni v republice Liberci záviděli, jak rychle město zrekonstruovalo centrum, ulice Pražskou a Moskevskou a několik dalších míst. Jenže tím to podle Hůlky skončilo, dvě stě metrů od radnice začíná pustina. „Když se dělají akce za stovky milionů, nezbude na drobnosti, na lavičky a drobné oddechové zóny,“ podtrhl Hůlka.

Největší krize

Město Liberec prožívá v současné době největší politickou krizi ve své novodobé historii. Kvůli sporům s primátorem vypověděla minulý týden ČSSD Změně pro Liberec koaliční smlouvu, přidalo se také sdružení Liberec občanům a dva ze tří zastupitelů Unie pro sport a zdraví. Současně se zastupitelé pokusili neúspěšně svrhnout primátora, ten bod svého odvolání odročil na příště.

Autor: Zuzana Minstrová

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pivo. Ilustrační obrázek.

POZVÁNKA: Pivní svátek chystá liberecká radnice na 2. září

Ovce. Ilustrační foto.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Liberec – Náročnou a po vichřici zablácenou trať absolvoval na drsné osmdesátce nejrychleji Michal Vlášek v čase 3:05:52.44 hod.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Čechie a Böhmerland opět na silnici

Liberec - Historické motocykly Čechie-Böhmerland, které jsou nejdelšími stroji, budou v sobotu 26. srpna kroužit na okruhu Varnsdorf - Rumburk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení