VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace se uklidňuje. Rozlévání zatím nehrozí

Liberecko /AKTUALIZUJEME/ - Déšť a tající sníh zvýšil v pátek na Liberecku hladiny některých řek. První povodňový stupeň, tedy stav bdělosti, platil na říčce Řasnici ve Frýdlantě, v Hrádku nad Nisou a na Jeřici v Mníšku. Stejná byla v pátek situace v Liberci na Lužické Nise. Podle předpovědi teploty kolem deseti stupňů nad nulou zrychlí další tání sněhu.

14.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Fidel Kuba

16.50

Lužická Nisa v Liberci v sobotu ve 16.00 hodin dosáhla 104 centimetrů (o 7 cm více než v pátek ve stejnou dobu). Od rána tedy stále nepatrně stoupá. Naměřená hodnota je zatím nejvyšší za poslední týden. Jinde na Liberecku jsou vodní toky v normálu. Dnes má podle předpovědi ještě pršet, na neděli na Liberecku hlásí meteorologové oblačno až polojasno a 9 stupňů.

12.00

Vzedmutá řeka Ploučnice už na svém horním toku pomalu začíná opadat a zřejmě nenapáchá žádné větší problémy. Ve Stráži pod Ralskem řeka kulminovala už v pátek odpoledne na 149 centimetrech a druhém povodňovém stupni, do dnešního rána už ale opadla natolik, že byla odvolána všechna opatření. Druhé stupně jsou v Libereckém kraji vyhlášené ještě v Mimoni a v České Lípě, i tam už by ale měla řeka kulminovat, aniž by napáchala větší škody.

Ploučnice se na většině míst udržela ve svém korytě. Průtoky jsou oproti povodním z loňského srpna stěží třetinové. Zatímco tehdy tekla korytem padesátiletá voda a její hodnoty měřící stanice ani nestíhaly zaznamenávat, tentokrát se jedná o vodu jedno- až dvouletou. V České Lípě dnes v 7:50 řeka dosáhla 106 centimetrů a držela se na druhém povodňovém stupni.

Na většině menších toků už byly povodňové stupně odvolány a nejnižší z nich se drží jen na Lužické Nise a na Jeřici.

9.00 hodin, 15. ledna

Voda začala klesat. Průtok se zmírnil. 1. stupeň - bdělost platí pouze už jen v Liberci.

------------

18.00

Voda začala mírně klesat v Liberci, Frýdlantě i Hrádku nad Nisou.

15.30

Hladina Řasnice ve Frýdlantě stále stoupá. Vodohospodáři zde už vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost. Voda zde dosahuje 93 centimetrů, což je o polovinu víc než včera touto dobou. První stupeň platí už na Smědé ve Višňové. Řeka zde během dne vystoupala na 203 centimetrů.

První stupeň začal platit také na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou.

14.40

Podle dispečera Povodí Labe budou hladiny Jizery, Lužické Nisy nebo Jeřice a dalších řek stoupat i odpoledne. "Určitě na těchto tocích vzestup ještě stále čekáme," uvedl dispečer. Dá se podle něj očekávat například i na Kamenici v Plavech na Jablonecku nebo na Lužické Nise v Proseči nad Nisou. Zda dosáhnou druhý povodňový stupeň i další toky, podle něj nyní není možné říct.

12.00 hodin, 14. ledna

Během pátku vodohospodáři očekávají další vzestupy. Nejhorší je situace v západních Čechách v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Lužická Nisa v Liberci dnes ve 12.00 hodin dosáhla 99 centimetrů, ve čtvrtek ve 20:00 to bylo ještě o zhruba 35 centimetrů méně. Na Řasnici ve Frýdlantu meteorologové v poledne hlásí stav 77 centimetrů. Ve Stráži pod Ralskem a Mimoni se hladina Ploučnice přes noc zvedla o více než 20 centimetrů.

Podle dispečera Povodí Labe by mělo během pátku na severu Čech spadnout kolem deseti až 15 milimetrů srážek, což může vývoj zhoršit. "Záleží na intenzitě a úhrnech srážek. Rozhodně nečekáme, že by měly nastat nějaké poklesy," uvedl dispečer.

Situaci budeme nadále sledovat

s využitím ČTK

Allianz pojišťovna bude mít kvůli hrozícím záplavám operátory na lince nepřetržitě celý víkend

V souvislosti se zvyšující se hladinou vody v různých částech České republiky bude Allianz pojišťovna přijímat hlášení o pojistných událostech během celého víkendu. Klienti budou moci jednotlivé případy oznamovat i během následujících volných dnů a to 24 hodin denně. K dispozici jim budou jak operátoři asistenční služby Allianz pojišťovny (Mondial Assistance) na lince 800 170 000, tak i on line formulář na webu www.allianz.cz, který se jmenuje „Oznámení pojistné události“.

A jak by měli klienti správně postupovat při hlášení pojistných událostí?
1. Pokud máte fotoaparát - zdokumentujte stav nemovitosti i poškozené movité věci, které zasáhla voda.
2. Pokud nemáte fotoaparát – můžete začít nemovitosti uklízet, poškozené věci shromážděte
na jedno místo, mobilní technik je zdokumentuje.
3. Zabraňte vzniku další škody – co nejdříve začněte s úklidem nemovitosti - vysoušením, vyklízením, čištěním.
4. Zpracujte seznam poškozených věci s uvedením ceny, stáří, případně shromážděte doklady a účty, urychlíte tím prohlídku nejen sobě, ale i ostatním poškozeným.

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies