Včera adepti architektury představili své vize budoucího rozvoje stotisícového města vedení radnice.

„Když lidé nenajdou v místě, kde žijí, obchody a služby, pak jdou někam, kde ty možnosti jsou. Pokud budou mít v centru města všechno, včetně hypermarketů, ale i zelených ploch, nebudou mít ani důvod jezdit někam autem,“ vysvětlil Jiří Jandourek, vedoucí ateliéru Fakulty umění a architektury Technické univerzity. Na projektu Vize města Liberce pro 21. století začalo pět studentských týmů pracovat v dubnu, uzavřou jej letos na podzim.

„Ukazujeme varianty, kam by se mohlo město v budoucích letech ubírat. Věříme, že některý z nápadů se nám podaří včlenit do stávajícího konceptu územního plánu,“ doplnil Jandourek. Kdyby záleželo na studentech architektury, zastavili by rozrůstání města do zeleného okolí, a naopak by se snažili využít ploch, které Liberec má.

„Počítáme třeba se spojením vlakového a autobusového nádraží v jeden celek. Tam bychom soustředili všechno, zábavní park, supermarkety, bydlení, zeleň. Plochou, která přímo vybízí k nápadům, jsou břehy řeky Nisy. Je to jediné místo ve městě, které leží na rovině, daly by se tu vybudovat poldry i přehrady,“ upozornil Jiří Jandourek.

Další návrh studentů počítá například s umenšováním sídlišť nebo se systémem lávek a výtahů tam, kde převažuje kopcovitý terén. Mezi nápady adeptů architektury se objevila třeba také lanovka z centra na Broumovskou, ale i tunel pod nádražím. Někteří studenti by spojili Tipsport arenu se sídlištěm Rochlice jednou lávkou pro pěší.

„Některé nápady by stály za zhodnocení. Zaujal mne projekt spojení obou nádraží a nástin rozvoje území kolem Nisy. Líbí se mi také to, že studenti počítají s rozšířením alternativní dopravy. Když totiž každému dovolíme jezdit do města autem, tak se tam všichni prostě nevejdou,“ poznamenal náměstek pro územní plánování Jiří Rutkovský (USZ).

Liberecký deník je na Facebooku

Jak prozradil, požádal už vedoucího ateliéru o to, aby se studenti vyjádřili k nejkontroverznějším bodům konceptu územního plánu, například k plánované lávce nad údolím za zoologickou zahradou. „Bude to složité zahrnout aspoň některé vize do našeho územního plánu,“ dodal náměstek. Jiří Jandourek připomněl, že před čtvrt stoletím si také nikdo nedokázal představit internet a mobilní telefon. Podobné je to se studentskými vizemi.

Jiří Jandourek uvedl, že také současné nápady studentů třeba za pár let nikdo za žádný úlet považovat nebude.

„Jsou to vize, nápady, některé hodně zajímavé, ale kdo z nás ví, jak bude vypadat město za padesát let? Překvapilo mne například, že studenti chtějí město uzavřít, ohraničit, aby v příštích letech neukrajovalo pro sebe přírodu kolem,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) po několikahodinové prezentaci studentů.

Za jeden z hlavních problémů současné podoby Liberce označili budoucí architekti rozdělení města silnicí a železnicí. Pro pěšího je tato hranice prakticky nepřekonatelná. V projektech se proto objevil třeba i návrh přikrýt vlakové nádraží a silnici zatravněným a ozeleněným valem, oblast přemostit nebo nádraží i silnici vést pod zemí. Mezi zajímavé nápady patří také přemístění teplárny a spalovny z města na okraj. „Byl bych rád, kdyby to, co je ve vizích studentů jedinečné, nezapadlo,“ shrnul Jiří Rutkovský.