„Zimní semestr tak bude výjimečně o 14 dní kratší, což bude pro studenty znamenat intenzivnější přednášky a cvičení,“ podotkl rektor Technické univerzity v Liberci (TUL) Vojtěch Konopa.

Koleje TUL se totiž na začátku příštího roku dočasně stanou útočištěm pro sportovce, kteří se zúčastní Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Studenti budou muset uvolnit koleje sportovcům v termínu od 30. ledna do 5. března.

Podle ředitele kolejí a menz TUL Zdeňka Kračmara chce organizační výbor mistrovství udělat z kolejí dočasně tříhvězdičkový hotel, jehož služby zajistí na své náklady. Sportovci budou na kolejích bydlet za provozní náklady a budou využívat veškerých služeb poskytovaných jinak studentům.

Letos zahájilo studium přes 10 tisíc studentů

Liberecká univerzita se v posledních letech pyšní stále se zvyšujícím počtem studentů a tento trend pokračuje i v právě započatém akademickém roce. Zatímco předloni zahájilo studium 8 550 posluchačů, loni už jich bylo 9 343 a v letošním roce překročil počet studentů desetitisícovou hranici. Přesně jich zahájilo studium 10 099.

„Počet studentů by se měl postupně stabilizovat na 10 až 11 tisících. Právě 11 tisíc studentů je naše kapacitní možnost, kterou bychom zatím neměli překročit, protože čím vyšší počet studentů, tím k nim bude dál,“ komentoval počty studentů rektor Vojtěch Konopa.

Obzvlášť úspěšný je letošní rok pro strojní fakultu, kam se zapsalo rekordních 2 144 posluchačů. Co se týče zahraničních studentů, těch letos nastoupilo na libereckou univerzitu 482, a to převážně z východu, zejména ze Slovenska a Ruska, specifikem jsou potom vietnamští studenti.

Univerzita rozšiřuje zahraniční spolupráci

Kromě vietnamských studentů, kteří studují na liberecké univerzitě, se jich dalších 59 zapsalo ke studiu do druhého ročníku bakalářského studijního programu Strojírenství na detašovaném pracovišti TUL ve vietnamském městě Nha Trang.

Vietnamští studenti tu studují v rámci tříletého pilotního programu fakulty strojní, který podpořilo ministerstvo obchodu celkovou částkou 25 milionů korun.

Zahraniční spolupráci významně rozšiřuje také fakulta strojní, která založila nové oddělení mezinárodních vztahů a marketingu. „Předními cíli tohoto oddělení je získat dostatečný počet kvalitních studentů pro všechny akreditované studijní obory přednášené v češtině i angličtině a zároveň intenzivnější rozpracování projektů zaměřených na spolupráci s předními českými a světovými firmami,“ sdělila mluvčí TUL Jaroslava Kočárková.

Mezi první akce nového oddělení patří zejména letošní zavedení navazujícího magisterského studia v angličtině pro dvacítku studentů z Jihoafrické republiky a tři studenty z Pákistánu. „Ve své domovině nemají tito studenti možnost kvalitního vzdělání na magisterské úrovni,“ komentoval děkan fakulty textilní Jiří Militký.

Finišují rekonstrukce kolejí za 350 milionů

Koleje liberecké univerzity prošly ve dvou etapách rozsáhlou rekonstrukcí. Termín dokončení prací je 31. říjen a podle mluvčí TUL Jaroslavy Kočárkové by měl být splněn.

Rekonstrukce vyšla ve finále na 350 milionů korun a hradilo ji ministerstvo školství. Podle projektantů měla být celková revitalizace kolejí téměř třikrát dražší, na tak rozsáhlé opravy ale nebyly prostředky. „Ve výsledku šlo tedy o rekonstrukci z hlediska minimálního komfortu,“ podotkl rektor TUL Vojtěch Konopa.

Kapacita libereckých kolejí je 3 338 lůžek, přičemž na koleje nastoupilo 3 365 studentů. Část z nich se tak bude muset spokojit s nouzovým ubytováním na přistýlkách. Ve srovnání s minulým rokem pak liberecké koleje podražily, a to o 4 koruny. Za lůžko v pokoji bez přistýlky zaplatí student v Harcově 76 korun, ve Vesci potom 55 korun za noc. Důvodem nárůstu cen jsou podle ředitele kolejí a menz Zdeňka Kračmara rostoucí náklady a velké investice.