„Příznivé počasí předčasně ukončilo zimní útlum ve stavebnictví. Sníh tady byl jen na začátku roku, v únoru už se všechny stavební práce zase rozjely naplno,“ vysvětlil analytik libereckého Úřadu práce Ladislav Dvořák. Druhým důvodem pak byla podle Dvořáka všeobecně dobrá ekonomická atmosféra, ve které většina firem hledá nepřetržitě pracovní síly pro obsazení svých volných míst.

Nezaměstnanost klesá také v tradičně nejproblematičtější oblasti Liberecka, ve frýdlantském výběžku. Především však díky tomu, že obrovské množství místních dojíždí za prací do liberecké průmyslové zóny.

„Do zóny odsud jezdí desítky autobusů plných lidí. Před lety skončila v Novém Městě pod Smrkem Textilana, která zaměstnávala stovky lidí, a nové firmy se do této oblasti nehrnou. Za poslední čtyři roky otevřela svůj závod jen firma Thermolast v Dětřichově,“ řekl Deníku předseda Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt. „Je to investičně zanedbaná oblast, v níž je třeba vytvořit takové podmínky, aby tam vstoupil zahraniční kapitál,“ dodal.

Podle ředitelky libereckého Úřadu práce Kateřiny Sadílkové už však není frýdlantský výběžek zdaleka tak velkým problémem, jako před několika lety.

„Meziročně klesla míra nezaměstnanosti na Frýdlantsku z 13,5 procenta na 11,4 procent a na Novoměstsku z 15,7 na 12,2 procent. Nutno dodat, že je to díky dojíždění do Liberce. Výdělky jsou zde oproti mzdám ve výběžku velmi lákavé,“ konstatovala Sadílková. Ve výběžku je také v širokém rozsahu uplatňován program veřejně prospěšných prací, který je od dubna rozšířen o projekty ESF.

Pokles nezaměstnanosti trvá na Liberecku již od vstupu do Evropské unie na jaře 2004. A podle prognóz bude tento pozitivní trend pokračovat.

„V březnu očekáváme další pokles, podobně i v dubnu, květnu a červnu. Je to obvyklé působení sezónního faktoru a navíc ke snížení přispívá i příznivý vývoj ekonomiky a příchody nových investorů,“ řekla Deníku Kateřina Sadílková.

Úřad práce podle ní musí v současné době také řešit situaci na pracovním trhu, kde je rekordní počet volných pracovních míst, a řadě firem se nedostávají méně či více kvalifikovaní zaměstnanci.

S názorem, že za poklesem nezaměstnanosti stojí především příznivá ekonomická atmosféra, souhlasí také liberecký odborář Milan Šubrt.

„Drtivá většina firem, které sídlí v liberecké průmyslové zóně, zvyšují objem výroby a proto neustále nabírají nové pracovníky,“ uvedl Šubrt s tím, že dalším pozitivním faktorem, který se na pracovním trhu podepisuje, je otevírání nových firem, které přináší spoustu pracovních míst.

„V poslední době se na pracovním trhu podepsalo především otevření nových obchodních řetězců v Liberci, Globusu a Kauflandu. Především Globus zdejší pracovní trh významně ovlivnil,“ řekl Šubrt.

Více než tři sta dalších pracovních míst přinese v průběhu následujících měsíců dánská firma Faerch Plast, která na začátku března otevřela v liberecké průmyslové zóně Jih svůj nový závod.

„Budeme potřebovat především operátory výroby pro obsluhu výrobních linek a kvalifikované techniky na pozice seřizovačů, ale samozřejmě i zaměstnance z ostatních oborů, abychom zabezpečili výrobu,“ potvrdil Deníku generální ředitel společnosti Faerch Plast Michael Beck.

Působení firmy, která vyrábí obalovou techniku pro potravinářství přivítala i ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

„Příchod tohoto investora na Liberecko znamená vytvoření jiných pracovních míst, než nabízí všudypřítomný automobilový průmysl,“ uvedla Sadílková.

Kromě této firmy má v libereckém okrese v současnosti nejvíce volných míst Krajská nemocnice v Liberci, která hledá celkem 45 zdravotních sester pro různá oddělení a také největší zaměstnavatel v liberecké průmyslové zóně, firma Denso. Ta shání 24 dělníků pro obsluhu výrobních linek.