VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Liška přiznal chyby ve financování mistrovství

Praha, Liberec - Světový šampionát v klasickém lyžování byl úspěšnou akcí, jejíž sportovní přínos je i z mezinárodního hlediska obrovský. Pochybnosti o financování příprav mistrovství jsou však oprávněné.

3.3.2009
SDÍLEJ:

Ondřej Liška.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Takové vyjádření poskytl médiím den po slavnostním zakončení sportovního svátku ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.

Ministerstvo školství zároveň na svých webových stránkách zveřejnilo podrobné stanovisko k závažným zjištěním, které učinil ohledně mistrovství Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Z našeho stanoviska vyplývá, že v závěrech kontrolní akce NKÚ je sice řada nedostatků a nepřesností, ale to nic nemění na podstatě věci,“ uvedl ministr Liška. Základní chyba se podle něj stala již ze začátku příprav, tedy v letech 2004 až 2006.

Největší sportovní akce v dějinách samostatné České republiky byla podle jeho názoru vládou schválena bez potřebného nastavení řídící a organizační struktury samotného mistrovství se všemi nutnými kontrolními mechanismy.

„Následně se začalo s navyšováním rozpočtu. Bohužel není úplně neobvyklý postup na začátku akci takto finančně podcenit. Šampionát jsem „zdědil“ na konci roku 2007, když jsem se stal ministrem. Ale říkám zcela vážně, že kdybych na tyto věci měl vliv už dříve, velmi bych zvažoval, zda mistrovství za těchto podmínek vůbec pořádat. Myslím, že z toho plyne poučení a varování před akcemi velkého formátu, u kterých je zvlášť potřebná důsledná finanční rozvaha,“ poznamenal Ondřej Liška.

K většině pochybení ve financování, na které Nejvyšší kontrolní úřad poukazuje, došlo mezi lety 2005 a 2008 a nejvýznamnější výhrady se týkají postupu města Liberec a místní Technické univerzity. „Způsob, jakým se v Liberci utrácely peníze, pokládám za přinejmenším problematický. Z dosavadních informací vyplývá, že následná kontrola bude moci potvrdit zda a v jakém rozsahu k pochybením došlo,“ uvedl Liška. „Pokud Finanční úřad, který je k tomu oprávněn, objeví nějaké nesrovnalosti, předpokládáme, že takto vynaložené prostředky budou vráceny do státního rozpočtu,“ uzavřel ministr.

Jisté je, že na Liberec i univerzitu si v následujících týdnech posvítí mimo Nejvyšší kontrolního úřadu také úřad antimonopolní. Pokud se obvinění prokáží, může dojít i k vracení dotací státu. „Je to prosté. Pokud příjemce dotace poruší podmínky pro použití státních peněz, finanční úřady samy nařídí odvod zpět do státního rozpočtu a rozhodnou také o výši penále,“ řekl Deníku prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Šampionát stál přes dvě miliardy korun, z toho cca 1,4 miliardy šlo z veřejných financí. Vybudován byl areál ve Vesci, zrekonstruovány můstky a opraveny vysokoškolské koleje.

Autor: Aleš Vávra

3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rumunka s pohádkovým jménem Arabela se moc fotit nechtěla.Komunikovala jen zdviženými prostředníky, ale slyšela moc dobře.Chvíli se pokoušela sápat redaktorovi Deníku po objektivu.Odvezla si jí sice policie, ale za chvíli už zase běhala svobodně po ulicíc
9

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Nastoupit museli hasiči v protichemických oblecích.
3

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

GALERIE: Psi pomáhají hasičům zachraňovat zraněné, kteří uvízli v sutinách

Plavy - Reportáž na vlastní kůži jaké je sledovat práci záchranářů a jejich psů, ale také ležet v sutinách plných prachu a čekat na vysvobození.

Hudební a divadelní Sedmihorské léto tento týden startuje

Sedmihorky - /GALERIE/ Jeden z největších a především nejrozsáhlejších festivalů v Českém ráji startuje již zanedlouho. V pátek 30. června otevře hudební a divadelní Sedmihorské léto své brány a odstartuje nejen svůj osmý ročník, ale také prázdninové měsíce divadelním představením Miláček Anna.

Na Soukeňáku se porvali cizinci

Liberec - Divokou noc zase měli strážníci, kteří o víkendu museli pacifikovat rvačku na Soukenném náměstí. V sobotu kolem čtvrté hodiny ráno se před restaurací rvala skupina cizinců a nebyla to žádná pošťuchovačka, padaly nebezpečné rány i kopy.

Mladí brigádu najdou, pokud chtějí pracovat

Českolipsko - Obvykle až začátkem léta studenti začínají hledat brigády. Letos mohou uspět.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies